Англия

Манчестър Сити се изкачи на върха за първи път от август 2019-а, но за малко (видео)

20 януари 2021 | 21:55 - Обновена
Манчестър Сити излезе на върха в Премиър лийг за първи път от август 2019 година, след като "гражданите" победиха с 2:0 Астън Вила в отложен двубой от първия кръг. Това обаче продължи за малко повече от два часа, след като по-късно Манчестър Юнайтед победи Фулъм и си върна първото място, макар и с мач повече. "Гражданите" пропуснаха доста ситуации и стигнаха до гол чак в 79-ата минута, когато Бернардо Силва откри резултата. Попадението бе оспорено от гостите, които претендираха за засада на Родри, който действително бе зад отбраната, но преди това с топката игра Тайрън Мингс. Илкай Гюндоган удвои от дузпа в 90-ата.

"Гражданите" са в серия от шест поредни победи в първенството и 16 срещи без загуба във всички турнири. Отборът на Астън Вила не бе играл в първенството близо три седмици. Причината за това бе, че целият състав бе поставен под карантина заради големия брой положителни резултати на тестовете за коронавирус. За последно първият отбор на бирмингамци игра в първенството на 1 януари, когато загуби с 1:2 на "Олд Трафорд" от Манчестър Юнайтед.

Дийн Смит направи само една промяна в сравнение с този двубой. Рос Баркли замени Ел Гази в халфовата линия на гостите.

Пеп Гуардиола предприе три промени в сравнение с двубоя с Кристъл Палас. Жоао Кансело, Родри и Фил Фодън се завърнаха сред титулярите. Астън Вила изигра много мъдро първото полувреме. Очакваният натиск на Сити бе факт, но с изключение на първите минути гостите се чувстваха комфортно, защитаваха се добре, но това не означава, че не използваха всяка възможност за атака. "Гражданите" отправиха цели 13 удара, от които само три бяха точни. Може би най-добрата възможност бе още в четвъртата минута. Гюндоган засече с глава центриране от корнер, след което Бернардо Силва стреля от два метра, но Мартинес успя да спаси.

Вила организира няколко доста добри контри, при които обаче липсваше точният удар. Рос Баркли стреля на два пъти опасно, но в първия случай Едерсон спаси без особен проблем, а след това изстрелът на англичанина не бе точен.

След почивката Манчестър Сити продължи с лека ръка да пропуска положения. Астън Вила пък не спираше с опитите да атакува, така че двубоят бе все така интересен и можеше привидно да отиде във всяка посока. В 54-тата минута удар на Кансело срещна гредата, а изстрел на Гюндоган премина в опасна близост. Едерсон пък спаси доста опасен шут на Дъглас Луис

В 79-ата минута Сити успя да пробие отбраната на гостите с попадение, което предизвика дискусии. Родри бе в положение на засада при едно подаване в половината на Вила, но Тайрън Мингс игра с топката, след което я подари на съперника. Испанецът веднага намери Бернардо Силва, който с много хубав удар я прати в горния ъгъл. Гостите претендираха за засада, а техният мениджър Дийн Смит дори получи червен картон за рекцията си, но попадението бе признато.

Минута пред края топката срещна ръката на Кеш след центриране на Жезус - дузпа за Сити. Гюндоган бе точен за крайното 2:0.

Илкай Гюндогандузпа Илкай Гюндоган  90'
86' Нийл Тейлър  Нийл Тейлържълт картон
Бернардо Силвагол Бернардо Силва  79'
75' Мат Таргет  Мат Таргетизлиза
Нийл Тейлър  Нийл Тейлървлиза
Рахийм Стърлингизлиза Рахийм Стърлинг  72'
Рияд Марезвлиза Рияд Марез
68' Рос Баркли  Рос Барклиизлиза
Jacob Ramsey  Jacob Ramseyвлиза
Бертран Траоре  Бертран Траореизлиза
Ануар Ел-Гази  Ануар Ел-Газивлиза
67' Джон Макгин  Джон Макгинжълт картон