Триумф за Ювентус, рекорд за Кристиано и сълзи за Наполи (видео+галерия)

Шампионът Ювентус надви с 2:0 носителя на Купата Наполи и грабна трофея за Суперкупата на Италия. Герой за Старата госпожа бе 35-годишният Кристиано Роналдо. Португалската суперзвезда стана автор на решаващото първо попадение в срещата в 64-ата минута. По този начин CR7 постави и исторически рекорд. Той стана най-резултатният футболист в историята на Царя на спортовете с вече 760 гола за клубовете си и националния отбор на родината си, задминавайки Йозеф Бицан. Двубоят се игра на стадион "Мапеи" в Реджо Емилия и ще се запомни също и с пропуснатата в 79-ата минута от Лоренцо Инсиние дузпа, което не позволи на Наполи да вкара мача в продължения. В петата минута на добавеното време резервата Алваро Мората оформи крайния резултат след бърза контраатака, при която се "разписа" на празна врата. Торинският гранд за последно бе спечелил трофея през 2018 година, а Наполи - през 2014. През 2019 година Суперкупата отиде в ръцете на Лацио. За торинци това е девета Суперкупа на Италия в историята на клуба, а Наполи остава с две.

Мачът бе на практика повторение на финала за Купата на Италия от 17 юни, когато неаполитанците триумфираха след изпълнение на дузпи (0:0 в редовното време, без продължения през сезон 2019/20).
Дненшият двубой бе и първи мач между двата тима за сезона, тъй като срещата помежду им от първенството, която трябваше да се изиграе на 4 октомври, в крайна сметка бе отложена заради заради случаите на коронавирус в Наполи. Първоначално "партенопеите" бяха наказани с отнемане на една точка от актива им и служебна победа за Ювентус с 3:0, но след обжалване бе решено двубоят да се изиграе на по-късна дата.
58 Ювентус - Наполи 2:0 58 Ювентус - Наполи 2:0
Деян Кулушевски и Кристиано Роналдо бяха двамата нападатели на "бианконерите" в схема 4-4-2, а Андреа Петаня се намираше на върха на атаката на Наполи във формация 4-2-3-1.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Първите минути на мача бяха относително "тихи", като един от по-запомнящите се моменти бе неточен изстрел на Кристиано Роналдо извън наказателното поле. В 12-ата минута Старата госпожа застраши сериозно вратата на Давид Оспина, като Данило бе изпуснат от отбраната в синьо, но колумибйският страж отрази удара на бразилеца от близко разстояние. Впоследствие се оказа, че в тази ситуация е имало и "тънка" засада на Данило.
58 Ювентус - Наполи 2:0
Играчите на Андреа Пирло бяха по-активният отбор в първата половина на първата част, но в 20-ата минута "партенопеите" получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар от опасна за Войчех Шчесни позиция след нарушение срещу Марио Руи. Ударът на Лоренцо Инсиние обаче бе твърде слаб и попадна право в ръцете на полския страж на Юве.
Постепенно Наполи се активизира и в 28-ата минута Ървинг Лозано имаше идеален шанс да изведе играчите на Дженаро Гатузо напред в резултата, но ударът му с глава не бе достатъчно точен и бе спасен от Шчесни.
В 40-ата минута Кристиано опита шут от ъгъла на наказателното поле, но не намери целта. До края на първото полувреме не се случи нищо интересно и двата тима се оттеглиха в съблекалните при нулево равенство.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Втората част започна с опасна атака на Ювентус, при която току-що появилият се на терена на мястото на Федерико Киеза Федерико Бернардески можеше да изведе торинци напред в резултата, но от съвсем близко разстояние не успя да нанесе голов удар и Оспина закова топката на самата голлиния.
В 55-ата минута Кристиано за малко да изненада Наполи. След извеждащ пас към португалската суперзвезда, Костас Манолас реши да остави топката на излезлия напред Оспина, но Роналдо се промъкна и успя да играе с топката, ала не и да я насочи в мрежата. Получи се сблъсък между Оспина и Роналдо, който бе болезнен и за двамата, но в крайна сметка нямаше по-сериозни проблеми за колумбиеца и ибериеца.
В 64-ата минута Кристиано центрира отдясно и въпреки че наблизо нямаше играч на Ювентус, Манолас едва не си отбеляза комичен автогол с ужасяващо отиграване, но за негов късмет топката излезе в корнер. Това обаче също се оказа лошо за тима на Рино Гатузо, защото след изпълнението на ъгловия удар друг играч в син екип - халфът Тиемуе Бакайоко, действа нескопосано и неволно асистира на Кристиано Роналдо. Топката се отби от тялото на Бакайоко и попадна право в дебнещия пред вратата на Наполи португалец, който демонстрира хищническия си инстинкт и с безпощаден шут отблизо опъна мрежата зад Оспина - 1:0 за Старата госпожа.
В 79-ата минута Наполи получи златен шанс за 1:1. След консултация с ВАР реферът Паоло Валери отсъди дузпа за нарушение на Уестън Маккени срещу резервата Дрис Мертенс. Зад топката застана капитанът Лоренцо Инсиние, но ударът му по земя излезе в аут и резултатът остана непроменен.
Последните секунди на сблъсъка бяха напрегнати и драматични. В 94-ата минута пред Наполи се откри златен шанс за изравняване на резултата. След центриране отдясно и удар на играч на "партенопеите" се получи коварен рикошет, но въпреки това Шчесни успя да реагира блестящо и спаси Юве в тази ситуация, а секунди по-късно резервата Алваро Мората на празна врата реализира попадение за 2:0 след контраатака на Юве и асистенция на Хуан Куадрадо. Веднага след това прозвуча и последния съдийски сигнал, който узакони поредния трофей в историята на Ювентус.

ЮВЕНТУС - НАПОЛИ 2:0

1:0 Кр. Роналдо (64)
2:0 Мората (90+5)