Дания и Хърватия продължават без грешка на Световното

Завърши първата групова фаза на Световното първенство по хандбал за мъже, след като се изиграха и последните седем мача в групите А, В, С и D. Япония и Бахрейн бяха големите печеливши в този кръг, след като спечелиха последните две свободни квоти за втората фаза в групите С и D, побеждавайки в директни мачове Ангола и ДР Конго съответно.

В група А се изигра само един мач, след като отборът на Кабо Верде беше изваден от турнира и Уругвай спечели служебно. В другата среща Унгария завърши с пълен актив, след като в последните секунди се наложи над Германия с 29:28. Бенче Банхиди и Доминик Мате вкараха по 8 гола за унгарците, които почти през цялото време бяха водещи в резултата.

В група В Тунис нямаше шансове за нещо повече от скромна загуба от Испания и отстъпи с 30:36, което ги оставя последни в групата. За Испания 10 гола наниза Анхел Фернандес Перес, а Ла Фурия приключва като победител в групата с 5 точки.

По същото време Полша надви Бразилия с категоричното 33:23 и много силно второ полувреме, а поражението не попречи на бразилците да се класират за втората фаза. По 6 точни попадения вкараха Аркадиуш Морито и Симон Сичко.

В група С Япония и Ангола излязоха в пряк сблъсък за последното място във втората фаза, като японците водеха с 16:12 на почивката. Но в крайна сметка успяха да удържат натиска на африканския отбор, който натисна, но не удържа нервите си и трябваше да изтърпи пет двуминутни наказания. Марио Тати вкара 5 гола за Ангола, а Джин Ватанабе беше най-резултатен за Япония с 6.

Хърватия оглави групата също след директна победа над претендента Катар. Балканците биха с 26:24, като в нито един момент не изпуснаха водачеството. Мануел Щърлек завърши като топреализатор с 6 гола, Марино Марич и Марко Мамич добавиха по 5. За Катар със 7 остана Франкис Марцо.

В група D Бахрейн и ДР Конго също излязоха в пряк спор за класиране и сякаш забравиха за защитата. Бахрейнците в крайна сметка надстреляха африканския си противник, побеждавайки го с 34:27. Освен това, Бахрейн изуми с невероятен характер и физическа подготовка.

9 гола за Бахрейн заби Хусейн Ал Саяд, а с по 5 завършиха Мохамед Ахмед и Али Ейдан. За ДР Конго супер-тежкият им пивот Готие Мвумби Тиери, който впечатлява с над 110 кг живо тегло вкара 5 гола, но те не помогнаха на тима му да продължи напред. 6 отбеляза Йоан Киангебени Кавола.

Актуалният световен шампион Дания продължава с победите и този път размаза Аржентина с 31:20. Дългокосият Микел Хансен продължава да бележи и този път свърши със 7 гола в мача. Аржентинците по никакъв начин не успяха да се противопоставят на Червения динамит, макар да заложиха на близко пазене, наказателни минути и дори инкасираха един червен картон.

Втората групова фаза започва утре, като в Група 1 много важно отношение ще има срещата Испания- Германия, които явно ще се борят за 2-ото място след Унгария. Унгарците наглед имат лесна задача срещу Бразилия.

В Група 2 Хърватия започва с Бахрейн, а другият отбор с пълен актив- Дания, ще трябва да се бори с Катар.