Българи зад граница

Ударно завръщане на Гълъбинов! С гол и асистенция той вдъхнови Специя за подвиг на "Олимпико" (видео)

20 януари 2021 | 00:51 - Обновена
Българският нападател на Специя Андрей Гълъбинов се завърна ударно в титулярния състав на новаците в Серия "А". Таранът, който лекуваше травма през последните три месеца, започна от първата минута в осминафиналната среща от Купата на Италия на "Олимпико" срещу Рома, спечелена от тима му с 4:2 след продължения. Съперник на Специя в 1/4-финалите ще бъде актуалният носител на трофея Наполи, като двубоят е на 27 януари.

Опитният българин имаше нужда от едва шест минути, за да се разпише за първи път през 2021 година. Той реализира дузпа, която бе отсъдена за нарушение на Кристанте и Манчини срещу Маджоре. Вратарят на Рома Пау Лопес хвана ъгъла, но това не бе достатъчно. Както е известно, Гълъбинов вкара първите три гола през този сезон за Специя. Веднага след това обаче на 4 октомври получи контузия срещу Милан още в третия кръг на калчото, като се завърнапреди броени дни, записвайки няколко минути при равенството 0:0 срещу Торино.
Попадението даде още повече самочувствие на родния футболист и неговите съотборници, които в 15-ата минута вече водеха с два гола срещу "вълците". Този път Гълъбинов даде асистенция на Сапонара, след като се възползва от отнета от Дейола топка в половината на римския гранд.
Победителят в сблъсъка се излъчва в един мач, което накара играчите от италианската столица да вдигнат оборотите. Така след няколко пропуска в 43-ата минута Пелегрини намали от дузпа.

Втората част започна с две положения за "джалоросите", докато Гълъбинов, който все още не е готов да играе пълни 90 минути напусна терена в 68-ата минута. Освен него още четирима други играчи на "бяло-черните" бяха заменени.

Пет минути по-късно това даде резултат в полза на "вълците", които стигнаха до 2:2 след гол на Мхитарян. До края на редовното време не паднаха нови голове и така мачът влезе в продължения.

Добавеното време започна кошмарно за Рома, като "вълците" останаха с девет души на терена, след като Джанлука Манчини и вратаря Пау Лопес бяха изгонени бяха изгонени в рамките на 30 секунди.

Специя успя да се възползва от числения си превес. Влезлият като резерва в 59-ата минута Даниеле Верде успя отново да изведе Специя напред в резултата. Юношата на "вълците" се разписа с глава след ъглов удар.

В 119-ата минута Рикардо Сапонара сложи точка на спора с втория си гол в мача и така Специя достигна до 1/4-финалите на турнира, докато кризата в Рома се задълбочи след поражението с 0:3 от Лацио в столичното дерби.

След мача стана ясно, че в Рома са извършени 6, вместо разрешените 5 смени, което щеше да доведе до служебна загуба.
РОМА - СПЕЦИЯ 2:4 след продължения, 2:2 в редовното време

0:1 Гълъбинов (6-д)
0:2 Сапонара (15)
1:2 Пелегрини (43-д)
2:2 Мхитарян (73)
2:3 Верде (107)
2:4 Сапонара (119)