Сензация в Бургас: Безмилостните "акули" изядоха Левски Лукойл (видео)

Черноморец (Бургас) сътвори една от най-големите изненади през настоящия сезон в Националната Баскетболна Лига. "Акулите" на старши треньора Васил Евтимов разгромиха един от фаворитите за титлата Левски Лукойл с цели 18 точки разлика - 93:75 (20:17, 33:11, 20:21, 20:26) в бургаската зала "Бойчо Брънзов".

Така бургазлии подминават Ямбол и се настаняват на шестата позиция в класирането с баланс от 5 победи и 7 загуби. Левски Лукойл пък допусна третата си загуба за сезона, като тимът на старши треньора Константин Папазов заема втората позиция с актив от 10-3.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Черноморец бе много по-активният отбор в началото на двубоя и поради това "акулите" дръпнаха с 5 точки аванс при 6:1. Гостите не оставиха нещата така и се върнаха на точка дефицит, но Константин Коев и Уендъл Люис отново върнаха Черноморец на пет точки преднина - 12:7. Кош и фаул на Бразелтън и тройка на Христо Захариев обаче изведоха Левски Лукойл напред в резултата за пръв път в мача - 12:13. Бургазлии записаха минисерия от 6:2 в следващите минути и по този начин поведоха в резултата след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Черноморец даде ударно начало на втората четвърт. Момчетата на Васил Евтимов стартираха периода с пет последователни точки, дело на Смит и Коев, и увеличиха актива си на 8 точки - 25:17. "Акулите" продължаваха да хапят своите опоненти и изненадващо първата двуцифрена разлика в мача бе за тях - 11 точки при 30:19. Разликата се задържа около двуцифрените размери при преполовяването на втората част, а в този момент гардът на "сините" Тайрън Бразелтън трябваше да получи медицинска помощ заради травма в бедрото.

Проблемите за "сините" ставаха все по-големи с всяка минута, тъй като Дианте Болдуин вдигна разликата в резултата до 15 точки при 38:23. Бразелтън все пак се завърна в игра, но това не попречи на домакините да нанасят още тежки удари по своя съперник - 46:25. След три успешни стрелби от линията на Костов, домакините закриха втората четвърт със седем поредни точки за немислимата разлика от 25 точки на голямата почивка - 53:28.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата четвърт започна като втората - с пет поредни точки за Черноморец. Така домакините си отвориха преднина от цели 30 точки - 60:30. Краткият щурм на гостите приключи с неспортсменско нарушение на Венцислав Петковт, а Болдуин реализира двата наказателни - 65:35. Домакините понамалиха оборотите в минутите до края на третата част, но това никак не улесняваше столичани, които трябваше да заличават 26 точки в последния период - 73:49.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Левски Лукойл все пак не спираше да се бори въпреки късата ротация. "Сините" намалиха изоставането си до 17 точки след тройка на Захариев - 79:62. За тяхно съжаление обаче, Черноморец отново вдигна разликата на 24 точки след три поредни чудесни изяви на Болдуин - 86:62. В закриващите минути от мача се появиха и някои от младите играчи в двете редици, а финалната сирена прозвуча при 93:75.

Цели трима играчи на Черноморец приключиха двубоя с поне 20 точки. Марвин Смит поведе колоната с 24 точки и 16 борби, капитанът Константин Коев добави 23 точки и 9 борби, а Уендъл Люис се разписа с 20 точки и 7 овладени топки. Гардът Дианте Болдуин остана на две борби от "трипъл-дабъл" и приключи с 19 точки, 8 борби и 10 асистенции.

Тайрън Бразелтън игра с крампи, но отбеляза най-много за Левски Лукойл - 16 точки. С 15 и 9 борби приключи капитанът Христо Захариев, Данило Тасич записа 12 точки и 13 борби, Райън Райт вкара 11 и грабна 12 борби, а Чавдар Костов се разписа с 10 точки.

ЧЕРНОМОРЕЦ: Дианте Болдуин 19, Eвгени Хаджирусев 5, Константин Коев 23, Марвин Смит 24, Уендъл Люис 20 (Симеон Русинов 2, Милош Милодрагович, Красимир Маринчевски, Борис Войков, Томас Читадзе, Мартин Чоков, Ерджан Терзи)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 16, Чавдар Костов 10, Христо Захариев 15, Райън Райт 11, Данило Тасич 12 (Венцислав Петков 8, Даниел Кунторов 3, Константин Тошков, Герасим Николов, Николай Михайлов, Александър Папазов)