Англия

Впечатляващо второ полувреме затвърди възхода на Арсенал (видео)

18 януари 2021 | 23:49 - Обновена
Арсенал срази Нюкасъл с 3:0 в мач от 19-ия кръг на Висшата лига. Домакините направиха много силно второ полувреме, когато паднаха и трите гола. На два пъти се разписа Пиер-Емерик Обамеянг, а едно попадение добави Букайо Сака.

"Топчиите" вече са в горната половина на таблицата, на 10-о място. Съставът на Микел Артета изпревари Астън Вила, а Нюкасъл остана 15-и и с представянето си не даде никакви поводи за оптимизъм на своите фенове.

Двата тима се срещнаха на "Емиратс" и преди десетина дни, но за ФА Къп, като Арсенал се наложи след продължения. Отборът от Северен Лондон надигна глава в първенството и събра 10 точки в предишните си 4 мача, освен това не допусна гол в 4 поредни срещи във всички турнири. Днес позитината серия беше продължена с още една "суха мрежа".

Нюкасъл пристигна в Лондон след загуба от аутсайдера Шефилд Юнайтед, а конкретно срещу Арсенал отстъпи във всеки от най-скорошните си 4 шампионатни мача. "Свраките" имаха възможност да се изравнят по точки с 14-ия Уулвърхамптън, но не предложиха нищо в офанзивен план и са все по-близо до зоната на изпадащите.
Титуляр за Арсенал бе Томас Партей, който доскоро лекуваше контузия. Ганаецът действаше до Гранит Джака в средата на терена, пред тях бяха Букайо Сака, Емил Смит Роу и Пиер-Емерик Обамеянг, а на върха на атаката започна Александре Лаказет. Възстановеният Киърън Тиърни и също стартира от първата минута. Останалите в защитата пред Бернд Лено бяха Седрик Соареш, Роб Холдинг и Давид Луис.

Артета остави на пейката Вилиан, Никола Пепе и Мохамед Елнени. Сократис Папастатопулос и Пабло Мари бяха аут заради контузии.
Калъм Уилсън и Анди Керъл водеха нападението на Нюкасъл. В халфовата линия мениджърът Стив Брус заложи на Жоелинтон, Джонджо Шелви, Матю Лонгстаф и Мигел Алмирон. В защита играеха Джамал Люис, Киърън Кларк, Джамал Ласелс и Емил Крафт, а под рамката бе Карл Дарлоу.

Райън Фрезър отсъстваше заради наказание, а на пейката бяха Шон Лонгстаф, Мат Ричи и Джейкъб Мърфи. Като цяло в стартовите 11 на "джордитата" имаше цели 8 промени от последния мач.
В началото нямаше натиск на Арсенал, а многоходовите комбинации на домакините не оказваха напрежение върху отбраната на Нюкасъл. В 9-ата минута Обамеянг имаше възможност да влезе на скорост в наказателното поле, но габонецът се засуети и просто подаде топката в ръцете на Дарлоу.

Звездата на Арсенал направи много по-фрапантен пропуск няколко минути по-късно. Смит Роу намери на фланга Сака, който стреля, но Дарлоу изби с крак. Топката отиде в Обамеянг, но той я прати в гредата, вместо спокойно да открие резултата.
"Топчиите" трайно се настаниха в противниковата половина, но им беше трудно да стигат до чисти положения. Томас Партей опита далечен изстрел, който бе крайно неточен. В 24-ата минута Алмирон пробяга почти целия терен и след взаимодействие с Керъл шутира силно, но в аут.

Обамеянг имаше още един шанс да се разпише в 27-ата минута след отлична контра, започната от самия него. Смит Роу върна топката на пътя на нападателя, но той отново не уцели вратата. Арсенал постепенно усили натиска си, но постоянните центрирания не водеха до нищо интересно.
В 35-ата минута Обамеянг за пореден път провали потенциално опасна атака. Той не подаде на спринтиращия Тиърни и загуби топката. До почивката нямаше други любопитни ситуации. Лаказет нито веднъж не получи възможност да стреля към вратата и Артета трябваше да промени нещо.

И това се случи. "Топчиите" притиснаха съперника с началото на второто полувреме и Лаказет отправи мощен шут, но Карл Дарлоу спаси по впечатляващ начин. В 50-ата минута Томас Партей изведе Обамеянг, който този път преодоля Крафт и с левия крак разстреля Дарлоу за 1:0.
Този резултат принуди футболистите на Нюкасъл да се изнесат по-напред. В 56-ата минута Керъл пробва далечен изстрел, но топката мина встрани от вратата. Арсенал обаче се успокои от аванса си и вече действаше с повече увереност.

В 61-ата минута Смит Роу проби прекрасно по левия фланг и поднесе топката на крака на Букайо Сака. За 19-годишния талант не остана нищо друго освен да засече в мрежата за 2:0. В 66-ата минута Лаказет можеше да реши всичко, но Дарлоу отрази удара му с глава.
Артета замени направилия силен мач Партей с Мохамед Елнени. За Нюкасъл се появи Джейкъб Мърфи вместо Анди Керъл. "Свраките" вече не оказваха съпротива. Арсенал изцяло контролираше мача и в 77-ата минута интригата окончателно изчезна.

Сака подаде на Седрик Соареш, който догони топката на самата голлиния. Последва ниско центриране към Обамеянг и втори гол на габонеца. Ситуацията беше преразгледана с ВАР, защото останаха съмнения, че топката е напуснала очертанията на терена, но това не беше така и попадението остана.
Арсенал е във видим подем и продължава да се изкачва в класирането. Следващият мач на "топччиите" е като гост на Саутхамптън, който е на 5 точки пред отбора на Артета.

За Нюкасъл ситуацията е сложна. Тимът е в много слаба форма, а му предстои визита на Астън Вила. "Свраките" нямат победа от 12 демекври, а в последните си 5 мача във Висшата лига вкараха само един гол.

Мохамед Елнени Мохамед Елнени25 Джеф Хендрик16 Джеф Хендрик
87' Мигел Алмирон  Мигел Алмиронизлиза
Elliot Anderson  Elliot Andersonвлиза
Емил Смит Роуизлиза Емил Смит Роу  82'
Габриел Мартинеливлиза Габриел Мартинели
Пиер-Емерик Обамеянгизлиза Пиер-Емерик Обамеянг  79'
Вилианвлиза Вилиан
78' Матю Лонгстаф  Матю Лонгстафизлиза
Джеф Хендрик  Джеф Хендриквлиза
Пиер-Емерик Обамеянггол Пиер-Емерик Обамеянг  77'
69' Анди Керъл  Анди Керълизлиза