Динамо (М) отново срази Зенит и задълбочи кризата в Казан (видео + снимки)

Отборът на Динамо (Москва) отново срази категорично вицешампиона Зенит като гост в рамките на 3 дни и задълбочи още кризата в тима от Казан.

Възпитаниците на Константин Брянский и този път играха без Цветан Соколов, но въпреки това бяха повече от категорични и отново победиха Зенит с
3:0  (25:22, 26:24, 25:18)
в Центъра за волейбол в Казан в мач от 18-ия кръг на Супрелигата на Русия.
Преди тази среща Зенит понесе още една загуба. Към Артьом Волвич и Валентин Кротков в лазарета с травмирани се прибави и Александър Волков. Така тимът от Казан можеше да разчита само на двама централни блокировачи Алексей Кононов и Артьом Смоляр.
Домакините от Зенит започнаха двубоя с настроение и поведоха с 6:4 в първата част. След това на началния удар за Динамо застана Павел Панков и московчани поведоха набързо с 9:6.Зенит пак поведе при 15:14, след две контраатаки на Ървин Нгапет и единичен блок на Алексей Кононов срещу атака на Илия Власов. Максим Михайлов би сервис в аут, а Бартош Беднож сгреши в атака – 21:23. Динамо спечели спокойно първата част с 25:22.
В средата на втората част грешките за Зенит станаха прекалено много. Атаки в аут на Ървин Нгапет (два пъти), Максим Михайлов и Бартош Беднож дадоха огромно предимство на Динамо – 17:23. Въпреки сложната ситуация домакините успяха да се съвземат. С асове се отличиха Максим Михайлов и Бартош Беднож, а полският национал донесе и равенство при 24:24. Точно тогава диагоналът на Динамо Романас Шкулявичус атакува за 25:24, а след това Ървин Нгапет атакува в аут за 24:26.
В началото на третата част Фьодор Воронков замени Ървин Нгапет. Иля Власов спря атака на Бартош Беднож и Динамо поведе с 12:9. На мястото на Александър Бутко Владимир Алекно пусна сина си Лоран Алекно. Ас на Иля Власов при посрещане на Бартош Беднож – 17:13 за московчани. До края на мача волейболистите на Динамо не срещнаха съпротива и затвориха и третата част с категоричното 25:18.
Така това бе 6-а загуба за Зенит от последните 7 мача. Динамо спечели втори пореден мач срещу Зенит (Казан), след като преди това тимът от Казан имаше серия от 19 поредни победи.
13 грешки в атака записаха волейболистите на Зенит, “шампиони” бяха Ървин Нгапет и Бартош Беднож с по 4 грешки.
“13 грешки в атака за 3 гейма – това е твърде много за Зенит. Все пак направихме крачка напред, но трябва още много да работим”, коментира диагоналът на Зенит Максим Михайлов.
“Доволен съм от резултата. Получи се много добре. Играхме добре на всички елементи. Заслужена победа”, заяви след успеха наставникът на Динамо Константин Брянский.
Романас Шкулявичус бе най-резултатен за Динамо с 16 точки (2 аса, 1 блок, 57% ефективност в атака). Ярослав Подлесних добави още 9 точки, а Сам Деруу отново игра цял мач и записа 8 точки.
Ървин Нгапет записа 14 точки (2 аса, 2 блока, 50% ефективност в атака, 24% перфектно и 35% позитивно посрещане). Бартош Беднож добави 13 точки (2 аса, 1 блок, 36% ефективност в атака, 20% перфектно и 30% позитивно посрещане).
Максим Михайлов добави едва 8 точки (1 ас, 1 блок, 32% ефективност в атака, 24% перфектно и 35% позитивно посрещане).
Така Динамо се изкачи на 3-о място във временното класиране с актив от 38 точки (13 победи, 1 загуба). Зенит вече е чак 4-и с 37 точки (13 победи, 6 загуби).
В следващия 19 кръг Динамо посреща лидера Кузбас (Кемерово) на 23 януари, а Зенит (Казан) гостува на втория Зенит (Санкт Петербург).

ЗЕНИТ (КАЗАН) - ДИНАМО (МОСКВА) 0:3 (22:25, 24:26, 18:25)