Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Безмилостна България срази Австрия и се класира на Евро 2021 (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България се класираха на европейско първенство за мъже през 2021 година. Воденият от Силвано Пранди тим надигра категорично Австрия с 3:0 (25:15, 25:18, 25:22) във втория си мач срещу съперника от група В, изигран в Хадера (Израел).

27 България - Австрия 3:0
Така България е недостижина на първото място в групата с 9 точки (3 победи). Австрийците са втори с 4 точки (1 победа, 3 загуби).

Утре България играе срещу Израел от 20,00 часа в двубой без значение за държавния ни тим.

България поведе с 3:0 след отлична атака на Мартин Атанасов. Мощен сервис на Тодор Скримов и контраатака на Алекс Грозданов – 4:0. Радован Гачич взе прекъсване за Австрия.Атака на Алекс Грозданов доведе до 5:1. Атака на Цветан Соколов срещу единичен блок от зона 2 и 8:2. Успешна атака и ас на Мартин Атанасов направиха разликата 7 точки при 10:3. Радован Гачич взе второ прекъсване за Австрия. Българският двоен и троен блок заработи отлично и резултатът бързо стана 12:6. Страхотна атака на Алекс Грозданов – 14:8. Отлично подаване от 10 метра на Георги Сеганов към Мартин Атанасов, който от зона 4 атакува по диагонала за 15:9. нова великолепна атака през центъра на Николай Къртев – 16:10. Блокада на Цветан Соколов донесе аванс от 7 точки – 17:10.  Тодор Скримов атакува безкомпромисно по диагонала от зона 4 – 19:12. Ас на Цветан Соколов – 21:13. Алекс Грозданов изведе България до 22:14. Троен български блок и Георги Сеганов донесе 23:14. Ас на 17-годишнита резерва Александър Николов донесе успех на националите в първата част с 25:15.

Националите поведоха с 5:1 в началото на втората част. Цветан Соколов атакува мощно по правата от зона 2 – 6:1. Никола Къртев атакува мощно през центъра за 7:3. Страхотна блокада на Алекс Грозданов доведе до 10:5. Радован Гачич взе прекъсване за Австрия. Цветан Соколов атакува перфектно за 11:5. Тодор Скримов не срещна проблем в нападение – 12:6. Пайп на Тодор Скримов направи резултата 14:9.
Пайп на Мартин Атанасов - 16:11. Цветан Соколов атакува мощно по правата от зона 2 за 17:13. При 19:14 Радован Гачич взе второто си прекъсване в гейма. Мартин Атанасов атакува по правата от зона 4 за 21:15. Троен български блок спря австрийска атака за 22:15. Нова българска блокада доведе до успех във втората част с 25:18 и класиране за Евроволей 2021.

Наставникът на Австрия Радован Гачич започна третата част с разпределителя Максимилиан Талер, който преди година игра и за родния Монтана. Ас на Цветан Соколов даде преднина на България от 7:6. Мартин Атанасов реализира бомбена атака за 9:8. Три поредни точки и австрийците поведоха с 11:9 след единична блокада срещу атака на Цветан Соколов. България изравни при 12:12. Радован Гачич взе прекъсване за Австрия. Българи поведе с 13:12 след блокада на Цветан Соколов. Технична атака на Тодор Скримов направи резултата 14:14. Два поредни аса на Тодор Скримов и България поведе с 2 точки 20:18. Великолепно взаимодействие Георги Сеганов – Мартин Атанасов – 22:19. Единична блокада на Мартин Атанасов изведе националите до мачбол 24:21. Пайп на страхотния в този двубой Мартин Атанасов донесе успеха на България в третата част с 25:22 и в мача с 3:0 гейма.
Най-резултатен за България стана диагоналът Цветан Соколов с 18 точки (3 аса, 3 блока, 55% ефективност в атака). Мартин Атанасов (1 ас, 1 блок, 67% ефективност в атака, 25% перфектно и 60% позитивно посрещане) и Тодор Скримов (5 аса, 54% ефективност в атака, 40% перфектно и 80% позитивно посрещане) добавиха по 12 точки.
За Австрия звездата Александер Бергер записа 15 точки (60% ефективност в атака, 33% перфектно и 33% позитивно посрещане).

На европейското първенство в Полша, Чехия, Естония и Финландия ще участват 24 държави. Освен четирите домакина и класиралите се по право още осем тима от предишното издание, сега на предстоящите квалификации, участниците спорят за още 12 визи.

За Евроволей 2021 (19 август - 19 септември) ще се класират победителите в 7-те квалификационни групи, както и 5-те най-добри втори отбори.

БЪЛГАРИЯ – АВСТРИЯ 3:0 (25:15, 25:18, 25:22)

БЪЛГАРИЯ:

Георги Сеганов 3, Цветан Соколов 18, Тодор Скримов 12, Мартин Атанасов 12, Алекс Грозданов 7, Николай Къртев 7 – Владислав Иванов-либеро (Александър Николов 1)

Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ

АВСТРИЯ:

Александър Туш, Александър Бергер 15, Максимилиан Ландфарер 3, Никлас Кронталер 8, Петер Волфартщетер, Лукас Кюл 3 - Флориан Рингзайс-либеро (Филип Кройс, Максимилиан Талер, Антон Менер 5)

Старши треньор: РАДОВАН ГАЧИЧ.

Мачове от квалификациите за класиране на европейското първенство по волейбол за мъже: