Европейски футбол

Лацио унищожи Рома пред празните трибуни на "Олимпико"

15 януари 2021 | 23:44 - Обновена
Отборът на Лацио разгроми с 3:0 големия си градски съперник Рома в първото в историята Дерби дела Капитале, което се игра пред празни трибуни на "Олимпико". Причината за това, разбира се, бе пандемията от коронавирус, а мачът бе от 18-ия кръг на Серия "А". Автор на първото попадение стана Чиро Имобиле в 15-ата минута след груба грешка в отбраната на Рома. В 23-ата Луис Алберто бе точен за 2:0, а отново той оформи крайния резултат в 67-ата минута. "Вълците" продължават да са трети в подреждането с 34 точки - 3 по-малко от втория Интер и на 6 зад лидера Милан. "Орлите" пък вече са седми с 31 точки.
Чиро Имобиле и Фелипе Кайседо бяха двамата нападатели на Лацио в схема 3-5-2, докато Един Джеко бе на върха на атаката на Рома във формация 3-4-2-1. Другите двама футболисти с най-офанзивни функции в състава на "вълците" бяха Хенрих Мхитарян и Лоренцо Пелегрини.

Първата по-опасна ситуация бе пред вратата на Рома. След контраатака на "орлите" в 8-ата минута Чиро Имобиле получи шанс да стреля към вратата на Пау Лопес от близко разстояние, но ударът му бе твърде слаб и не затрудни испанския страж.

В 14-ата минута пък имаше разбъркване пред вратата на Лацио след изпълнение на ъглов удар, но топката в крайна сметка се оказа в ръцете на Хосе Рейна. Испанският страж веднага я изпрати в предни позиции, а след груба грешка в защитата на Рома и по-конкретно на Рожер Ибанес, Имобиле получи топката в твърде удобна позиция пред вратата на Лопес, за да сбърка - 1:0 за "орлите".

Нова неубедителна изява на "вълците" в защита доведе до второ попадение за Лацио в 23-ата минута. Мануел Ладзари направи хубав пробив отдясно, а този път от неориентираните действия на бранителите на Рома се възползва Луис Алберто, който с много прецизен удар изпрати топката в долния десен ъгъл на безпомощния Пау Лопес - 2:0. При попадението все пак останаха съмнения за игра с ръка на Ладзари, но голът бе зачетен.

В 35-ата минута Хенрих Мхитарян опита удар от въздуха, но шутът му бе неточен. До края на първата част не се случи нищо кой знае колко интересно и футболистите на Симоне Индзаги се оттеглиха на почивка със стабилна преднина в резултата.

Второто полувреме започна с поредния пробив на Ладзари и опасност за вратата на Рома, но "вълците" някак оцеляха в тази ситуация, при която Фелипе Кайседо падна в наказателното поле на "джалоросите", но реферът Даниеле Орсато прецени, че Крис Смолинг не е играл извън правилата срещу него.

В 59-ата минута Пау Лопес парира хубав удар на Сергей Милинкович-Савич, а две минути по-късно поредното разбъркване пред вратата на Рома едва не доведе до трети гол в полза на Лацио, но топката като по чудо се озова в ръцете на испанския страж на "вълците". Секунди след това пък Имобиле бе близо до второто си попадение в дербито, но Пау Лопес изби изстрела му.

В 67-ата минута резултатът стана 3:0, а автор на попадението бе Луис Алберто. 28-годишният испанец изстреля топката в долния ляв ъгъл на Лопес с шут от дъгата на наказателното поле след хубава атака на "бианкочелестите". Така, въпреки че Лацио и без това контролираше събитията на терена, вече въпросът бе не дали, а с какъв резултат "орлите" ще победят големия си градски съперник.

Пет минути преди края Един Джеко пропусна отличен шанс да отбележи гол на утехата за "вълците". След центриране отдясно топката някак достигна до намиращия се малко вляво, но много близо до вратата на Пепе Рейна босненски нападател, но той не успя да отправи достатъчно добър удар и резултатът остана непроменен.

Последната интересна ситуация в двубоя бе във втората минута на добавеното време, когато Луис Алберто шутира към вратата на Рома в опит да оформи хеттрик, но ударът му бе твърде слаб и нямаше как да създаде трудности на Пау Лопес. В крайна сметка Лацио постигна много ценна и убедителна победа в битката за Вечния град, а тимът на Пауло Фонсека изигра вероятно най-слабия си мач от началото на сезона, въпреки че това не е първото тежко поражение за тима от началото на първенството. Рома вече претърпя загуби с 0:4 от Наполи и 1:4 от Аталанта.

Лукаш Лейва Лукаш Лейва6 Жордан Верету17 Жордан Верету
Сергей Милинкович-Савич Сергей Милинкович-Савич21 Леонардо Спинацола37 Леонардо Спинацола
Уесли Хут Уесли Хут14
90' Хенрих Мхитарян  Хенрих Мхитарянжълт картон
Чиро Имобилеизлиза Чиро Имобиле  83'
Ведат Мурикивлиза Ведат Мурики
Стефан Радуизлиза Стефан Раду
Уесли Хутвлиза Уесли Хут
71' Джанлука Манчини  Джанлука Манчиниизлиза
Луис Фелипежълт картон Луис Фелипе  62'
60' Gonzalo Villar  Gonzalo Villarизлиза
Браян Кристанте  Браян Кристантевлиза
Крис Смолинг  Крис Смолингжълт картон
46' Жордан Верету  Жордан Веретуизлиза
Педро Родригес  Педро Родригесвлиза
Франческо Ачербижълт картон Франческо Ачерби  45'
34' Джанлука Манчини  Джанлука Манчинижълт картон