Няма да има Ел Класико за Суперкупата, Атлетик Б детронира Реал М (видео)

Атлетик Билбао е вторият финалист за Суперkупата на Испания. Баските надвиха с 2:1 носителя на трофея Реал Мадрид и в неделя ще излязат срещу Барселона в спор за отличието, което за последно спечелиха през 2015 година.

И двата гола за "лъвовете" вкара Раул Гарсия. Ветеранът откри резултата в 18-ата минута след грешка на Лукас Васкес и отлично подаване на Дани Гарсия, а в 38-ата реализира дузпа. Четвърт час преди края Карим Бензема намали, но Реал не намери сили да се добере до продължения.

Баските, водени от новия си треньор Марселино Гарсия Торал, нямаха победа над Реал в 11 поредни мача. Последният им успех беше с 1:0 през 2015 година. През настоящия сезон Атлетик отстъпи при гостуването си в Мадрид с 1:3, след като игра с човек по-малко още от 13-ата минута заради червен картон именно на героя от днешния мач Раул Гарсия.
Еден Азар беше титуляр за Реал, но игра слабо. Атаката на тима се допълваше от Карим Бензема и Марко Асенсио. Лукас Васкес действаше като десен бек, капитанът Серхио Рамос си партнираше в центъра на защитата с Рафаел Варан, а тримата в средата на терена бяха Тони Кроос, Лука Модрич и Каземиро.
Заради контузия от състава отпадна Даниел Карвахал, а Марсело, Иско, Федерико Валверде и Винисиус Жуниор бяха на пейката.
Атлетик Билбао излезе в предни позиции с Раул Гарсия и Иняки Уилямс. Халфовата линия на баските бе съставена от Оскар де Маркос, Дани Гарсия, Унай Венседор и Икер Муниан, а крайни бранители бяха Андер Капа и Микел Баленсиага.
Двубоя пропуснаха контузените Унай Лопес и Юри Берчиче. От титулярите срещу Барса не започна Микел Весга, но той влезе през второто полувреме.
Реал Мадрид стартира със самочувствие. Още в първия четвърт час "белите" изпълниха 4 ъглови удара, но те не доведоха до нещо опасно за вратата на Унай Симон. Еден Азар се прояви с пробив, при който беше спрян от Унай Нунес и поиска дузпа, но реферът Хуан Мартинес Мануера не се впечатли от протестите на белгиеца.
В 18-ата минута Лукас Васкес сбърка при изнасянето на топката и баските наказаха грешката му. Дани Гарсия пресече паса на футболиста на Реал и веднага намери Раул Гарсия. Варан закъсня с придвижването си и Тибо Куртоа нямаше какво да стори.
"Лос меренгес" се пообъркаха и това можеше да им коства още проблеми. В 24-ата минута отново Раул Гарсия се озова на добра позиция, но този път шутира в аут. Реал отговори с удари на Кроос и Асенсио, но нито един от тях не накара Унай Симон да се намесва.
Съживяването в редиците на "белите" не продължи дълго, защото в 37-ата минута Лукас Васкес извърши ненужно нарушение срещу Иниго Мартинес в наказателното поле и Атлетик получи дузпа. Раул Гарсия прати Куртоа в обратния ъгъл и баските поведоха с 2:0.
В 42-ата минута Раул Гарсия можеше да оформи знаменит хеттрик за едно полувреме срещу Реал Мадрид, но този път бившият футболист на Атлетико стреля неточно.
На почивката Зидан направи смяна, но терена напусна не виновникът за двата гола Лукас Васкес, а Варан. Вместо французина се появи Начо Фернандес. В 54-ата минута пред Икер Муниаин се откри шанс да вкара трети гол във вратата на Реал, но от няколко метра прати топката в аут.
Марко Асенсио можеше да вкара много красиво попадение с фалцов удар от границата на наказателното поле, но сантиметри го разделиха от целта. В 58-ата минута късметът отново не беше на страната на Асенсио и след неговия изстрел топката срещна гредата.
Зидан потърси промяна с включването в игра на Феде Валверде и Винисиус. Асенсио определено беше най-опасният футболист на Реал Мадрид и в 69-ата минута за втори път уцели греда. Унай Симон съвсем леко докосна топката, но намесата му помогна за това тя да не влезе във вратата.
Малко по-късно гол на Бензема първоначално беше отменен заради засада, но след намесата на ВАР Мануера посочи центъра и интригата се върна. Резервата Асиер Вийялибре изскочи сам срещу Куртоа секунди след появата си на терена, но не успя да преодолее стража на "белите".
В 82-ата минута Бензема технично пое топката, финтира защитник и стреля в мрежата, но този път наистина беше в засада, въпреки че му беше трудно да повярва. В края на редовното време французинът получи травма и Зидан го смени с Мариано Диас.
Добавеното време беше от цели 6 минути, но в тях Реал не създаде нито едно положение, а Иняки Уилямс пропусна да вкара трети гол за Атлетик. Баските обаче ликуваха заслужено и ще излязат в спор за трофея срещу Барселона в неделя.