България се справи и с Израел в странен мач (видео + галерия)

Мъжкият национален отбор на България по волейбол се поздрави с втори успех в евроквалификацията в Хадера (Израел). Момчетата на Силвано Пранди надиграха домакините от Израел с 3:0 (27:25, 25:16, 25:22) в двубой от група В, изигран в зала "Енербокс".

27 България - Израел 3:0
Така националите са начело във временното класиране с 6 точки (2 победи), израелците са трети с 2 загуби и без записана точка.
В събота и неделя предстоят още по един мач срещу двата съперника - Австрия и Израел, а победителят в групата се класира за Евро 2021.

Силвано Пранди даде почивка на Тодор Скримов и заложи на младите посрещачи Аспарух Аспарухов и Мартин Атанасов. Тамир Хершко записа първата точка в мача в актива на Израел. Ас на Цветан Соколов даде преднина на България при 3:2. България поведе с 5:3.  Иля Годрин уцели Силвано Пранди в тялото и записа 6:5 за домакините. Две поредни точки на Иля Годрин доведоха до равенство при 7:7. Аспарух Аспарухов атакува мощно по диагонала от зона 4 за 8:7. Ас на Георги Сеганов – 9:7. Технична атака на единична блокада на Цветан Соколов и 11:8 за България. Атака през центъра на Алекс Грозданов доведе резултата до 13:10. Двоен блок спря атака на Мартин Атанасов – 14:13. Следващата атака на Мартин Атанасов по диагонала от зона 4 бе успешна – 15:13. Цветан Соколов атакува покрай блокадата за 16:14. Ас на Мартин Атанасов вдигна разликата на 3 точки при 18:15. Ноам Катц взе прекъсване за Израел. Домакините съумяха да намалят разликата само на 1 точка при 19:18. Силвано Пранди взе прекъсване за България и пусна в игра малко изненадващо Тодор Скримов на мястото на Цветан Соколов. Аспарух Аспарухов отигра в атака от зона 4. Тодор Скримов атакува мощно срещу единичен блок от зона 2 за 21:19. Волейболистите на Израел намалиха до 22:23. Вячеслав Батчкала би начален удар в аут и националите стигнаха до геймбол при 24:22. Разпределителят Йоав Сеслер пусна за 23:24. Силвано Пранди взе прекъсване. Тодор Скримов атакува в аут и равенство при 24:24. Италианският селекционер на националите ни взе второ прекъсване. Тодор Скримов направи 25:24. Единична блокада на Николай Къртен и трети геймбол за България 26:25. Мощен сервис на Стефан Чавдаров даде възможност на Алекс Грозданов да атакува през центъра за 27:25.

Алекс Грозданов записа първата точка във втория гейм, след като преди това Стефан Чавдаров би добър начален удар. Нова атака в центъра на Алекс Грозданов и 2:1. Израел записа 4 поредни точки и поведе с 5:2, след пайп на Иля Годрин. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Нова точка за домакините и 6:2. Блокада на Георги Сеганов върна една точка на България. Тодор Скримов замени Аспарух Аспарухов. Цветан Соколов атакува мощно по правата от зона 2 за 4:7. Единична блокада на Стефан Чавдаров – 5:7. Пайп на Тодор Скримов сведе разликата само до 1 точка при 6:7. Мартин Атанасов атакува по диагонала от зона 4 за 7:8. Страхотен пайп на Тодор Скримов доведе до равенство при 8:8. Израел дръпна с 10:8 и 11:9. Пайп на Мартин Атанасов възстанови равенството при 11:11. Ас на Стефан Чавдаров изведе България напред при 12:11. Още две добри изпълнения на центъра ан Монтана и 14:11. Контраатака на Алекс Грозданов до 15:12. Ас на Идо Давид – 14:15. Цветан Соколов атакува по правата от зона 2 за 16:14. Двоен блок и ас на Тодор Скримов направи аванса на България 4 точки при 18:14. Ноам Катц взе прекъсване за домакините. Ас на Тодор Скримов и 20:14 за България. Мартин Атанасов атакува мощно за 22:16. Цветан Соколов с нова отака по правата от зона 2 – 23:16. Националите достигнаха до геймбол при 24:16. Ас на Георги Сеганов донесе победната точка във втората част с 25:16.

Волейболистите на Изараел поведоха с 3:2 в началото на 3-ия гейм. Цветан Соколов изравни при 3:3. Алекс Грозданов атакува в центъра за 4:3. Три поредни точки и Израел поведе с 6:4. Ас на Идо Давид даде аванс от 4 точки за домакините при 10:6. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Единичен блок на Стефан Чавдаров – 7:10. Двоен блок спря атака на Тодор Скримов 7:12. Цветан Соколов намали до 10:14. Домакините успяха да дръпнат с 18:14. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Ас на Мартин Атанасов намали разликато до 2 точки при 16:18. Ноам Катц взе прекъсване за Израел. Националите намалиха до 17:18 и 19:20. Тодор Скримов атакува по блокадата за 20:21. Остра атака на Алекс Грозданов през центъра изравни резултата при 21:21. Последва ас на Тодор Скримов и преднина за България при 22:21. Ноам Катц взе ново прекъсване за Израел. Георги Сеганов пусна успешно топката за 23:21. България стигна до мачбол при 24:21 след наша блокада. България спечели третата част с 25:22, а с това и мача с 3:0 гейма.

Цветан Соколов беше лидер за успеха с 15 точки (1 ас, 3 блока, 58% ефективност в атака), Мартин Атанасов добави 14 точки (2 аса, 2 блока, 83% ефективност в атака, 23% перфектно и 73% позитивно посрещане). Влезлият като резерва Тодор Скримов имаше решаваш принос за успеха с 13 точки (3 аса, 2 блока, 53% ефективност в атака, 38% перфектно и 50% позитивно посрещане).

За домакините Идо Давид (3 аса, 45% ефективност в атака) и Тамир Хершко (1 ас, 1 блок, 58% ефективност в атака, 30% перфектно и 57% позитивно поснрещане) завършиха с по 13 точки.

Утре националният отбор на България почива.

БЪЛГАРИЯ – ИЗРАЕЛ 3:0 (27:25, 25:16, 25:22)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 3, Цветан Соколов 15, Аспарух Аспарухов 4, Мартин Атанасов 14, Алекс Грозданов 8, Николай Къртев 2 – Владислав Иванов-либеро (Тодор Скримов 13, Стефан Чавдаров 1)
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ