Барселона се промъкна на финал за Суперкупата на Испания (видео)

Барселона без Меси тази вечер?

Отборът на Барселона стана първия финалист за Суперкупата на Испания, след като отстрани след продължения и дузпи Реал Сосиедад в Кордоба. Попаденията в редовното време отбелязаха Френки де Йонг в 39-ата минута за каталунците и Микел Оярсабал в 51-ата за баските. В продълженията не паднаха нови попадения и така се стигна до изпълнения на дузпи. Играчите на Реал Сосиедад пропуснаха три пъти от бялата точка, като стражът на каталунците Марк-Андре тер Стеген отрази два от ударите.

В другия полуфинал в четвъртък вечер в Малага Реал Мадрид и Атлетик Билбао ще излъчат втория финалист, който ще се изправи срещу Барселона на финала в неделя в Севиля.

В последния си мач Барселона победи Гранада с 4:0, като показа добра игра и даде повод за оптимизъм на привържениците си. В същото време Реал Сосиедад "изпусна парата" и в последните си пет мача в Ла Лига записа само един успех, срещу три загуби и едно равенство.

Суперкупата на Испания се провежда в този формат с четири отбора за втори път в историята си след 1982 година. Любопитното е, че тогава победител става Реал Сосиедад, след като побеждава във финала от две срещи Реал Мадрид с общ резултат 4:1.

Очаквано извън сметките на треньора на Барселона Роналд Куман остана суперзвездата Лионел Меси, който е с контузия след мача с Гранада и не тренира днес.
Аржентинецът бе съхранен за финала през уикенда. Аут са и имена като Ансу Фати, Жерард Пике, Серхи Роберто и Филипе Коутиньо.

Първото положение в мача беше създадено от баските още в третата минута, но ударът на Александър Исак с глава мина над вратата, пазена от Марк-Андре тер Стеген. Играта продължи да бъде динамична, като атаките на Реал Сосиедад изглеждаха по-опасни. Така се стигна до 11-ата минута, когато Кристиан Порту успя да отправи удар в посока на вратата на Барса след подаване на Микел Оярсабал, но не намери целта.
Барселона създаде първата опасност пред вратата на Алекс Ремиро в 17-ата минута. Тогава Усман Дембеле проби отдясно и успя да стреля, но отбраната на баските се справи. Реал Сосиедад организира контраатака, завършила с опит на Исак да прехвърли Тер Стеген, но германският страж се справи. В 20-ата минута Реал Сосиедад създаде поредна опасност пред вратата на Барселона, но двама футболисти на баските - Мерино и Исак, си попречиха и каталунците успяха да се организират в защита. В 25-ата минута каталунците отправиха първия си удар в очертанията на вратата чрез Мартин Брайтуайт, но Ремиро спаси.
Натискът на Барселона се засили и в 29-ата минута датчанинът отправи удар с глава след центриране на Де Йонг отдясно, но ударът му не намери вратата. В заключителните 15 минути от първата част каталунците взеха инициативата и заиграха по-уверено.
Така се стигна до 39-ата минута, когато след подхваната от Брайтуейт атака, топката попадна у Антоан Гризман, който напредна отляво и центрира в наказателното поле. Френки де Йонг се извиси над защитниците на Реал Сосиедад и с глава откри резултата. Последва опасност пред вратата на Тер Стеген, но германският вратар отново беше солиден. Резултатът се запази до почивката.
Началото на втората част започна отлично за баските, които получиха право да изпълнят дузпа в 51-ата минута за игра с ръка в наказателното поле на Де Йонг. Зад топката застана Микел Оярсабал, който изравни. В ответната атака се получи спорна ситуация пред вратата на баските, като в първия момент се създаде впечатление, че ще бъде отсъдена дузпа за Барселона, но в крайна сметка беше отсъдено нарушение на Де Йонг срещу Горосабел в атака.

Темпото се запази високо, но и двата отбора действаха внимателно в защита и така и не стигаха до чисти положения пред вратите. В последната минута на редовните 90 Реал Сосиедад можеше да реши мача, когато след корнер Микел Мерино отправи удар с глава, но топката беше отклонена от негов съотборник и не намери вратата.
Така се стигна до продължения. В тях Реал Сосиедад стартира по-силно, като още в началото се наложи Тер Стеген да се разтегне максимално, за да отрази удар на защитника Йосеба Салдуа от дистанция. Това беше и най-чистото положение през първите 15 добавени минути.
Второто продължение предложи повече емоции. В средата му Барселона получи право да изпълни фаул близо до наказателното поле. Антоан Гризман стреля, но топката се отби в тялото на футболист на тима от Сан Себастиан. Французинът опита добавка, но Ремиро спаси, след което бързо върна топката в игра, като намери в половината на Барса Аднан Янузай. Белгиецът центрира към Оярсабал, който не успя да нанесе решителен удар към вратата на Барселона от близка дистанция.
В 117-ата минута късметът покри каталунците, когато след удар на Янузай топката срещна гредата. Малко по-късно белгиецът можеше отново да се превърне в герой за своя тим, но Тер Стеген отрази удара му от пряк свободен удар. Така победител не беше излъчен и след добавените 30 минути и се стигна до изпълнение на дузпи. При тях стражът на каталунците Тер Стеген отрази два от ударите, а веднъж и гредата му помогна, което се оказа достатъчно за крайния успех, дошъл по изключително драматичен начин.

Реал Сосиедад - Барселона 1:1

0:1 - Де Йонг 39
1:1 - Оярсабал 51-дузпа