България стартира с успех над Австрия битката за Евроволей 2021 (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България стартираха отлично европейската квалификация в Хадера (Израел). Състезателите на Силвано Пранди се наложиха над Австрия с 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22) в първия си мач от група В, изигран в зала "Енербокс".

24 България - Австрия 3:1

Силвано Пранди и Николай Желязков заложиха в стартовия състав на Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Къртев и Владислав Иванов-либеро.

България - Австрия@@@

Изненадващо Австрия започна без звездата си Александер Бергер, който остана резерва. Тодор Скримов записа първата точка в мача с атака по диагонала от зона 4. Цветан Соколов посрещна топката и после атакува от зона 2 за 2:1. Дълго разиграване бе завършено от Тодор Скримов с атака от зона 4 по диагонала. България поведе с 5:2, след като Алекс Грозданов залъга успешно съперника на мрежата. Мартин Атанасов бе оставен на единична блокада и той реализира от зона 4 за 6:3. Страхотна комбинация Георги Сеганов и Николай Къртев – 7:3. Наставникът на Австрия Радован Гачич взе прекъсване. Разликата нарасна до 5 точки при 9:4 и 10:5. Ас на Александер Туш – 8:10.
Пайп на Мартин Атанасов доведе резултата до 11:8. 11:10 Ас и пайп на на Никлас Кронталер и равенство при 11:11.  Силвано Пранди взе прекъсване за България. Тодор Скримов направи 13:12. Максимилиан Ландфарер изравни при 14:14. Две поредни атаки през центъра на капитана Петер Фолфартщетер дадоха аванс от 2 точки на Австрия – 16:14. Максимилиян Ландфарер направи 17:15. Последваха 3 поредни точки за България – 18:17. Радован Гачич взе прекъсване за Австрия. Цветан Соколов пусна технично топката за 19:18. Ас на Никлас Кронталер отново даде преднина на Австрия с 20:19. Алекс Грозданов изравни с атака през центъра за 20:20. Бомбен сервис на Цветан Соколов помогна  диагоналът сам да завърши с атака за 21:20. Пайп на Мартин Атанасов доведе до 22:21. Блокада на Мартин Атанасов направи резултата  23:21. Ас на Тодор Скримов изведе националите до геймбол – 24:21. Втори пореден ас на Тодор Скримов донесе успеха на България в първата част с 25:21.

България поведе с 6:4 в началото на втората част, след като Никлас Кронталер атакува в аут. Австрия успя да изравни при 9:9, след като Цветан Соколов би сервис в мрежата. Две поредни български точки и 11:9. Страхотно вдигната топка над глава от Георги Сеганов даде възможност на Цветан Соколов да атакува мощно на единичен блок за 12:10. Технична атака на Мартин Атанасов донесе преднина от 13:11. Австрийските волейболисти изравниха при 14:14. Българските състезатели пак взеха аванс от 2 точки при 16:14. Бившият разпределител на Монтана Максимилиан Талер се появи в игра за Австрия и неговият начален удар даде резултат. Възпитаниците на Радован Гачич поведоха с 18:16. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Петер Фолфартщетер хвана на единичен блок пайп на Мартин Атанасов – 16:19. Цветан Соколов намали до 17:19. Цветан Соколов би начален удар в аут – 17:20. Максимилиан Ландфарер хвана на единичен блок атака на Цветан Соколов – 17:21. Силвано Пранди взе второто си прекъсване в гейма за България. Цветан Соколов атакува в аут и Австрия дръпна с 5 точки 22:17. Младият Димитър Димитров замени Цветан Соколов. Мартин Атанасов намали до 18:22. Тодор Скримов заби ас за 19:22. Радован Гачич взе прекъсване за Австрия. Блок на Александър Туш и 24:19. Резервата Аспарух Аспарухов атакува мощно от зона 2 за 24:20. Капитанът Петер Фолфартщетер донесе успеха на Австрия във втория гейм с 25:20.

Стефан Чавдаров замени Николай Къртев, а Аспарух Аспарухов – Мартин Атанасов преди началото на третата част. България поведе с 3:1 в началото на третия гейм. Атака през центъра на Алекс Грозданов и 4:2. Аспарух Аспарухов направи 9:6. Нова перфектна комбинация Георги Сеганов – Алекс Грозданов – 12:9. Аспарух Аспарухов се справи с двойна блокада 13:11. Матеус Юркович изравни с атака през центъра – 13:13. Алекс Грозданов атакува остро през центъра за 16:15. При 17:15 наставникът на Австрия взе прекъсване. Тодор Скримов атакува мощно от зона 4 по диагонала – 19:16. Николай Къртев замени Стефан Чавдаров. Австрия намали до 18:20. Аспарух Аспарухов атакува по блокадата – 21:18. Троен български блак спря атака на Никлас Кронталер – 22:18. При 23:18 наставникът на съперника взе ново прекъсване. Единична блокада на Николай Къртев доведе до геймбол – 24:19. Атака в аут на Максимилиан Ландфарер и 25:19 за България в третата част.

Алекс Грозданов намали до 3:4 в началото на 4-ия гейм. Единична блокада на Алекс Грозданов и 4:4. Аспарух Аспарухов атакува технично за 5:5. Цветан Соколов атакува мощно за ново равенство – 6:6. Две поредни успешни атаки на Цветан Соколов – 8:7. Стефан Чавдаров атакува в аут и Австрия поведе с 9:8. Стефан Чавдаров се реваншира и атакува успешно за 9:9. Страхотна блокада Алекс Грозданов – Цветан Соколов – 10:10. Нова единична блокада на Алекс Грозданов доведе до 11:11. Аспарух Аспарухов успя да изведе България напред при 12:11. Страхотна атака на Алекс Грозданов донесе 13:13. Николай Къртев атакува успешно за нова равенство 15:15. Нова поредна атака в центъра на Николай Къртев и 16:15. Ас на Аспарух Аспарухов доведе резултата до 17:15, а наставникът на Австрия бе принуден да вземе прекъсване. Австрийците успяха да изравнят при 17:17. Георги Сеганов и Аспарух Аспарухов не се разбраха за атака пайп и Австрия поведе с 18:17. Нова атака в центъра на Николай Къртев – 18:18. Петер Волфартщетер даде аванс на съперника при 19:18. Мартин Атанасов изравни пир 20:20. Алекс Грозданов атакува перфектно през центъра за 21:20. При 21:21 и Силвано Пранди взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува мощно от зона 4 за 22:21. Алекс Грозданов записа ас, след като топката закачи мрежата и тупна в полето на Австрия – 23:21. Последва прекъсване за Австрия. Нов ас на Алекс Грозданов доведе до мачбол за България при 24:21. Атака на Цветан Соколов по блокадата донесе успеха на България в 4-ата част с 25:22 и в мача с 3:1 гейма.

Цветан Соколов бе най-резултатен за България със 17 точки (2 блока, 47% ефективност в атака), а Алекс Грозданов добави 15 (2 аса, 2 блока, 85% ефективност в атака) и определено бе най-добрият волейболист на България в този мач.

Тодор Скримов се отличи с 12 точки (4 аса, 42% ефективност в атака, 43% перфектно и 71% позитивно посрещане). Мартин Атанасов (2 аса, 1 блок, 58% ефективност в атака, 25% перфектно и 56% позитивно посрещане) и Аспарух Аспарухов (1 ас, 1 блок 80% ефективност в атака, 50% перфектно и 80% позитивно посрещане) добавиха по още 10 точки.

За Австрия Никлас Кронтален заби 20 точки (2 аса, 1 блок, 63% ефективност в атака, 32% перфектно и 68% позитивно посрещане). Максимилиан Ландфарер добави 12 точки (1 блок, 52% ефективност в атака, 20% перфектно и 40% позитивно посрещане).

Утре българските волейболисти се изправят срещу домакините от Израел в 19:00 часа.

БЪЛГАРИЯ – АВСТРИЯ 3:1 (25:21, 20:25, 25:20, 25:22)