Тенис

Борбена Пиронкова влезе в основната схема на Australian Open

13 януари 2021 | 09:34 - Обновена
Цветана Пиронкова намери място в основната схема на първия за годината турнир от Големия шлем - Откритото първенство на Австралия. В последния кръг на квалификациите в Дубай поставената под номер 21 в пресявките пловдивчанка победи 14-ата Маргарита Гаспарян (Русия) с 6:3, 7:5. Въпреки че бе колеблива на моменти, най-добрата българска тенисистка успя да наложи волята си и да спечели след 1 час и 26 минути игра.

136-ата в света в момента Пиронкова пропиля ранен аванс от 3:0, но с втора серия от три поредни гейма тя взе първия сет. Във втората част 125-ата в класацията на WТА Гаспарян поведе с 3:0, но Цвети изравни за 3:3, а при 4:4 българката пропусна да реализира брейк от 40:15 в своя полза при сервис на рускинята. Пловдивчанката все пак проби за 6:5, а в следващия гейм затвори мача при четвъртата си възможност.
Пиронкова сервира солидно в срещата, като загуби само 7 от 36 разиграни точки при първи сервис. Нейната ефективност на първи сервис бе 81% процента срещу 67% за Гаспарян. Българката бе по-прецизна и при точките си за пробив, реализирайки 4 от 8 или 50% успеваемост. В същото време Гаспарян също имаше 8 възможности за пробив, но успя да оползотвори само два от своите шансове.

Това бе втора победа за Цветана Пиронкова над тази съперничка след успеха й в Истанбул през 2015 година, когато Цвети печели с 0:6, 7:6(4), 7:6(3).

С победата днес 33-годишната пловдивчанка спечели 40 точки за световната ранглиста и ще има гарантирани още 10 от участие в първия кръг на Australian Open. Тя спечели и 76 850 щатски долара от наградния фонд.

Това ще бъде 13-то участие на Цветана Пиронкова на Откритото първенство на Австралия и първо за нея от 2017 г. насам. До този момент тя не е прескачала втория кръг в Мелбърн.

Пловдивчанката се завърна триумфално на корта през 2020-та след 3-годишна пауза заради майчинство, като достигна до 1/4-финал на US Open и игра в третия кръг на "Ролан Гарос".

РАЗВОЙ НА МАЧА
Първи сет
Пиронкова бе на път да бъде пробита още в откривайщия гейм, след като Гаспарян поведе с 40:0. Нашето момиче обаче успя да изравни за 40:40, а след това спечели и предимство. Последва ас на Цвети и тя спечели своето първо подаване. Във втория гейм играта вървеше точка за точка, но в решаващия момент Пиронкова спечели две поредни точки, а с това осъществи и първия си пробив в мача. Последва гейм на нула за българката и комфортна преднина от 3:0 за нея. Гаспарян й отвърна със същото и спечели първия си гейм, а в следващия направи пробив и намали на 2:3. Възходът в играта на рускинята продължи и в 6-ия гейм, в който тя сервираше. Тя не даде нито една точка на Пиронкова и изравни за 3:3. За щастие, Цвети успя да спре серията на Гаспарян от три поредни спечелени гейма и 7-ия го взе тя, за да поведе отново с 4:3. В 8-ия, въпреки че направи двойна грешка, Гаспарян поведе с 30:15, но българката отвърна с три поредни точки и пробив за 5:3. Той се оказа решаващ за изхода от този първи сет, тъй като Пиронкова спечели последвалото си подаване, а с това и тази част с 6:3.

Втори сет

Началото на втория сет повтори развоя на събитията от първия, но в обратна посока. Той не започна добре за Цветана Пиронкова, която позволи на съперничката си да поведе с 3:0. Едва в четвъртия гейм българката наложи играта си и го спечели на 0. Последва много оспорван гейм при сервис на рускинята и пробив за Цвети, с което тя намали изоставането си на 2:3, а малко по-късно изравни за 3:3. Последва размяна на геймове и 4:4, а в 9-ия гейм българката стигна до две поредни точки за пробив, но за съжаление не успя да реализира нито една от тях и Гаспарян си върна водачеството при 5:4. В 10-ия Пироснкова взе подаването си и отново се стигна до равенство - 5:5. В 11-ия гейм Гаспарян спечели първата си точка, но впоследствие българката не й даде повече шансове и след нов пробив поведе с 6:5. Следващият 12-и гейм се оказа решаващ за изхода на мача. Гаспарян спаси три мачбола на българката, но при четвъртата си възможност Пиронкова не сбърка и така си осигури място в основната схема на Australian Open.