ВАР спря Ривър Плейт от чудо срещу Палмейрас

Бразилският Палмейрас е на финал на турнира за Копа Либертадорес за първи път от 1999 година, след като отстрани по изключително драматичен начин аржентинския Ривър Плейт в първия полуфинален сблъсък. След 3:0 в първия мач в Буенос Айрес, реваншът изглеждаше протоколен, но надмина всички очаквания по драматизъм.

Ривър Плейт спечели с 2:0, а след намесата на ВАР първо беше отменен гол на аржентинците, а след това и дузпа.
Съперникът на тима от Сао Паоло ще бъде победителят от двойката Сантос - Бока Хуниорс, които играят малко след полунощ на 14 януари, като резултатът от първата среща е 0:0.
Двубоят започна много силно за гостите, които наложиха волята си в 28-ата минута. Тогава Роберт Рохас се извиси над всички след центриране от ъглов удар на Николас Де Ла Крус и откри резултата, като даде надежда на аржентинците за обрат. Чудото се приближи още повече в самия край на първото полувреме, когато Ривър Плейт стигна до втори гол. Тогава Рафаел Сантос Боре направи 2:0, след като засече отблизо с глава центриране в наказателното поле. Двата тима се оттеглиха на почивка, а драмата тепърва предстоеше през вторите 45 минути.
Така се стигна до 52-ата минута, когато Ривър Плейт стигна до трети гол чрез Гонсало Монтиел. Попадението беше преразгледано чрез ВАР и в крайна отменено от уругвайския рефер. Веднага след подновяването на играта Ривър Плейт едва не стигна отново до трети гол, когато бранител на Палмейрас насочи топката опасно към собствената си врата, но стражът на бразилския тим успя да я отрази.В 73-ата минута гостите останаха с човек по-малко, след като авторът на първия гол Роберт Рохас получи втори жълт картон за и напусна терена.15 минути преди края на редовното време Матиас Суарес беше фаулиран в наказателното поле.
Първоначалното решение за дузпа в полза на Ривър Плейт беше преразгледано с ВАР и в крайна сметка наказателен удар не беше отсъден. Домакините се опитаха да изнесат играта по-далеч от вратата си. В 79-ата минута Луис Адриано стреля от фаул, но над вратата.Пет минути преди края се стигна до нова инфарктна ситуация пред вратата на Палмейрас. След ъглов удар топката срещна гредата, но дори и да имаше гол, той нямаше да бъде зачетен, тъй като страничният съдия беше вдигнал флага за засада.
Деветте минути добавено време завършиха по изключително драматичен начин, след като се стигна до нова ситуация за дузпа в наказателното поле на Палмейрас. След преглед с ВАР се установи, че преди това положение е имало неотсъдена засада и в крайна сметка дузпа не беше отсъдена, след което съдията свири край на мача.