Англия

Ман Юнайтед направи нещо, което чакаше 8 години, и ще гостува на "Анфийлд" като лидер (видео)

13 януари 2021 | 00:12 - Обновена
Манчестър Юнайтед е на върха във временното класиране на Премиър лийг в периода след Нова година за първи път от януари 2013-а. Това стана факт, след като "червените дяволи" надиграха с 1:0 Бърнли като гост в отложен двубой от първия кръг на първенството. Пол Погба (71'), който изигра много силен мач, реализира попадението, с което Юнайтед изпревари Ливърпул и вече има три точки аванс пред шампиона, на който гостува в края на седмицата. Двубоят бе изпълнен с доста казуси, които трябваше да бъдат решавани след намесата на ВАР. В крайна сметка обаче тимът на Оле Гунар Солскяер заслужи победата и остава единственият отбор във Висшата лига, който няма загуба като гост от началото на сезона.

Ник Поуп, Мат Лоутън, Ашли Уестууд и Джош Браунхил се завърнаха сред титулярите на Шон Дайк. Солскяер направи цели 10 промени в сравнение с двубоя с Уотфорд за ФА Къп. Единствено Ерик Байи запази мястото си в центъра на отбраната. Единсон Кавани се завърна след санкцията от три мача, която му наложи ФА. Уругваецът водеше атаката, а по фланговете бяха Маркъс Рашфорд и Антони Марсиал. Люк Шоу и Пол Погба, които имаха леки контузии, се възстановиха и също стартираха. Юнайтед владееше повече топката от самото начало, но първата чиста ситуация бе пред вратата на гостите. В 22-рата минута Фернандеш загуби леко топката в своята половина. Барнс изведе Уууд, който потърси далечния ъгъл, но Байи се хвърли на шпагат, блокира удара и топката излезе в корнер. Малко след това и Марсиал отправи много добър изстрел с левия крак, след който топката профуча встрани от целта.

В 28-ата минута станахме свидетели на много любопитен казус. Гостите организираха контраатака, при която Кавани можеше да излезе на чиста позиция, но бе фаулиран от Брейди пред наказателното поле. Кевин Френд отсъди нарушение и показа жълт картон на играча на Бърнли. ВАР прегледа ситуацията за това дали Брейди не е бил последен  в отбраната и действията му не заслужават червен картон. Вероятно точно такова щеше да бъде решението, но след това ВАР върна и предходна ситуация, от която тръгна контрата на "червените дяволи". Тя бе пред наказателното поле на гостите, където Люк Шоу влезе остро срещу Гудмундсон в борба за една спорна топка. Левият бек докосна кълбото, но след това бутоните попаднаха опасно в крака на съперника, така че в крайна сметка Френд отсъди нарушение в полза на Бърнли и показа жълт картон на Шоу. Това анулира последващата ситуация и спаси Брейди.

В 36-ата минута Магуайър прати топката във вратата на домакините, след като засече с глава центриране на Шоу от фал. Попадението обаче бе отменено много бързо заради това, че капитанът на Юнайтед натисна в гръб Ерик Питърс при борбата за високата топка.

До почивката Юнайтед имаше пълно преимущество. В 45-ата минута Марсиал отправи страхотен удар от около 25 метра, след който топката влизаше в горния ъгъл, но Поуп реагира блестящо и изби.

В 52-рата минута Погба направи много добър рейд между трима бранители, след което намери Фернандеш. Последният продължи към Марсиал, който центрира ниско към Кавани. Уругваецът обаче не успя да намери добре топката отблизо и тя се озова в ръцете на Поуп.

Юнайтед доминираше. В 66-ата минута Кавани бързо успя да стигне до топката в наказателното поле след неудачен опит за изчистване на Лоутън. Уругваецът стреля технично към далечния ъгъл, но встрани от целта. Три минути след това гостите поискаха дузпа, след като Погба падна след единоборство с Браунхил. Сигнал обаче не последва, а и ВАР не видя нищо нередно. Натискът на гостите обаче даде резултат в 71-вата минута. Рашфорд получи отдясно и задържа много хитро топката, оглеждайки как да продължи. След това нападателят много меко центрира към Погба на границата на наказателното поле. Французинът стреля от въздуха, топката рикошира в Лоутън и премина между краката на Поуп. В заключителните минути Бърнли наложи натиск. Браунхил стреля встрани, а след това и Видра имаше два шанса. Две минути преди края ВАР прегледа ситуация за евентуална игра с ръка на Магуйаър в наказателното поле след центриране от корнер. Такава имаше, но бе решено, че дузпа няма. В добавеното време и Тарковски не успя да нанесе добър изстрел отблизо. В самия край и Марсиал пропусна, останал сам срещу Поуп.

Матей Видра Матей Видра27 Скот Мактоминей39 Скот Мактоминей
90' Антони Марсиал  Антони Марсиализлиза
Аксел Туанзебе  Аксел Туанзебевлиза
89' Бруно Фернандеш  Бруно Фернандешизлиза
Скот Мактоминей  Скот Мактоминейвлиза
Ашли Барнсизлиза Ашли Барнс  88'
Джей Родригесвлиза Джей Родригес
Крис Уудизлиза Крис Ууд  80' Маркъс Рашфорд  Маркъс Рашфордизлиза
Матей Видравлиза Матей Видра  Мейсън Грийнууд  Мейсън Грийнуудвлиза
71' Пол Погба  Пол Погбагол
Робърт Брейдиизлиза Робърт Брейди  65'
Дуайт Макнийлвлиза Дуайт Макнийл
Ашли Уестууджълт картон Ашли Уестууд  62'
45' Бруно Фернандеш  Бруно Фернандешжълт картон
32' Люк Шоу  Люк Шоужълт картон