Перфектни дузпи пратиха Милан на 1/4-финал (видео)

Милан е на 1/4-финал в турнира за Купата на Италия. "Росонерите" не успяха да вкарат гол на Торино в редовното време и продълженията, завършили с нулево равенство, но бяха безпогрешни при дузпите и вече чакат победителя от двойката Интер - Фиорентина. Единственият и фатален пропуск за "биковете" направи Томас Ринкон, чийто удар беше спасен от Чиприан Татарушану.

Двата тима се срещнаха на "Джузепе Меаца" и преди няколко дни, когато "росонерите" се наложиха с 2:0. С този успех отборът на Стефано Пиоли си върна самочувствието след загубата от Ювентус, която бе първа за лидера в Серия "А" през сезона. Днес миланският гранд срещна много повече трудности, но в края постигна своето.

Милан беше в ролята на фаворит, въпреки че Пиоли имаше немалко кадрови проблеми. Той обаче гласува доверие от първата минута на Златан Ибрахимович. Шведът доскоро лекуваше контузия и не беше започвал като титуляр от 22 ноември срещу Наполи. Рафаел Леао, Браим Диас, и Саму Кастийехо действаха зад Ибра, а двойка вътрешни халфове бяха Сандро Тонали и Давиде Калабрия.
Като десен бек стартира младокът Пиер Калулу, а другите в отбраната бяха Диего Далот, Алесио Романьоли и Матео Мусакио, който не бе играл близо година. На вратата пък застана Чиприан Татарушану. Освен Джанлуиджи Донарума, сред резервите бяха още Тео Ернандес, Франк Кесие и Хакан Чалханоглу.
В стартовите 11 на Торино също фигурираха много футболисти, които обикновено не са титуляри. Атаката водеше Симоне Дзадза, подкрепян от Амер Гояк. Петимата в средата на терена бяха Кристиан Ансалди, Карол Линети, Томас Ринкон, Джакопо Сегре и Мергим Войвода, а защитното трио пред Ваня Милинкович-Савич оформиха Алесандро Буонджорно, Никола Н'Кулу и Бремер.
Наставникът на гостите Марко Джампаоло остави на пейката звездата Андреа Белоти, както и Даниеле Базели, Симоне Верди, Армандо Ицо и Рикардо Родригес.
Торино имаше своите шансове, но като цяло Милан беше по-добрият отбор и в редовното време на два пъти уцели гредите. "Росонерите" неизменно достигат 1/4-финалите за Купата на Италия в последните 12 години.
Първите минути бяха равностойни, а "биковете" спокойно се измъкваха от пресата на домакините. Дзадза опита един далечен изстрел, но топката мина далеч от целта. Милан постепенно се настани в противниковата половина, но футболистите в червено-черно допускаха доста грешки и не съумяваха да стигнат до голово положение.
В 21-ата минута Саму Кастийехо изяви претенции за дузпа за игра с ръка на бранител на гостите в наказателното поле, но реферът Паоло Валери прецени, че не е имало нищо нередно. В 30-ата Ибрахимович стреля мощно, но над гредата. Междувременно Ринкон и Линети от Торино получиха жълти картони, което позволи на Милан да атакува по-често през центъра.
"Росонерите" заиграха с повече скорост, но Торо не се огъваше. В 37-ата минута гостите дори можеха да поведат, но Татарушану спаси удар на Гояк. В самия край на полувремето Ибрахимович пусна хитър пас към Рафаел Леао, но той беше блокиран.
На старта на второто полувреме Пиоли смени Ибрахимович и Кастийехо с Йере Хауге и Чалханоглу. В 46-ата минута Леао се оказа на добра позиция, но фалцовият му изстрел не затрудни Милинкович-Савич. Малко по-късно португалецът беше изведен на чиста позиция, но стреля в тялото на вратаря на Торино.
Натискът на Милан ставаше все по-сериозен и в рамките на 3 минути гредите на два пъти спасиха Торо. Първо Далот нацели десния страничен стълб, а след това и Калабрия, след рикошет в Ансалди, нямаше късмет да се разпише.
"Биковете" отговаряха с епизодични контри, но те не носеха опасност за Татарашану. Пиоли пък пусна още двама основни футболисти - Тео Ернандес и Франк Кесие. В 71-ата минута Милинкович-Савич обработи лошо топката и Леао го пресира. И двамата паднаха, а нападателят на Милан поиска дузпа, но Валери беше на друго мнение. Заради оспорване от пейката пък Донарума получи червен картон.
Чалханоглу беше следващият, който можеше да вкара гол, но Милинкович-Савич спаси изстрела му. В 86-ата минута турският национал подаде перфектно на Браим Диас, но той шутира над вратата. Торино се защитаваше организирано и докара нещата до продължения.
В тях Торино вече можеше да разчита на Белоти, който веднага отправи диагонален удар, но Татарушану спокойно улови. В 95-ата минута Тео Ернандес пробва далечен изстрел, а Милинкович-Савич изби в корнер. Милан постоянно атакуваше, но не намираше начин да стигне до гол.
В началото на второто полувреме дебют за "росонерите" направи Джакомо Олцер, който замени Браим Диас. Милан все така държеше топката, но умората си каза думата и опасните атаки към вратата на гостите бяха малко.
При дузпите Торо на три пъти излизаше напред след точни удари на Белоти, Лукич и Лянко, но Кесие, Ернандес и Тонали изравняваха за Милан. Татарашану парира изстрела на Ринкон и доближи домакините до успеха. Капитанът и рожденик днес Романьоли вкара четвъртата дузпа за "росонерите", а класирането за следващия кръг подпечата Чалханоглу.
Това е втора важна победа за Милан с дузпи през сезона, след тази, с която отборът влезе в групите на Лига Европа.
Следващият мач на тима на Пиоли е като гост на Каляри в Серия "А". На Торино предстои домакинство на новака Специя.

МИЛАН - ТОРИНО 0:0 след прод., 5:4 след дузпи