Стефан Петерханзел се доближи до 14-а победа в Рали Дакар

Французинът Стефан Петерханзел (MINI) спечели деветия етап от рали Дакар и увеличи преднината си на върха в генералното класиране при автомобилистите.

55-годишният французин, който е 13-кратен победител в ралито, измина 465-те километра с начало и край в Неом за 4:50:27 часа. Той изпревари с точно 12 минути основния си конкурент Насер ал-Атия (Toyota). Трети на 12:19 минути завърши южноафриканецът Жиниел де Вилиерс (Toyota).

С успеха си, който може да се окаже решителен за крайния изход на състезанието, Петерханзел поведе със 17:50 минути пред Ал-Атия. Трети на 1:02:25 часа е съотборникът на французина и миналогодишен шампион Карло Сайнц.

В днешния етап не стартира деветкратният световен рали шампион Себастиен Льоб (BRX), който бе принуден да се откаже заради сериозни технически проблеми във вчерашния ден.

Доста по-интересно бе при мотоциклетистите, където етапната победа грабна аржентинецът Кевин Бенавидес (Honda) с време от 4:49:15 часа.

Етапът обаче ще се запомни най-вече с падането на двукратния шампион Тоби Прайс (KTM). На 155-ия километър от етапа австралиецът удари лошо лявата си ръка и бе откаран с хеликоптер в местна болница. Американецът Рики Брабек (Honda) и британецът Сам Съндърланд (KTM) спряха, за да окажат помощ на Прайс и на финала пристигнаха съответно девети и десети. По правилник обаче съдиите им възстановиха време - 22 минути на Брабек и 16 на Съндърланд и така двамата се изкачиха до второ и четвърто място съответно. Брабек остана на 1:18 минути зад Бенавидес, докато Съндърланд загуби 10:11 минути от етапния победител. Трети на финала в Неом дойде чилиецът Хосе Флоримо (Honda) с пасив от 1:34 минути.

В генералното класиране води Флоримо с 11:24 минути пред Бенавидес, 14:34 минути пред Съндърланд и 17:26 минути пред миналогодишния победител Брабек.

Много интересен беше етапът при камионите, където чехът Мартин Мачик (Big Shock Racing) развали руската хегемония и спечели с време от 5:05:54. Той остави на 2:27 минути зад себе си руснака Айрат Мардеев (Kamaz) и на 2:37 Дмитри Сотников (Kamaz).

В генералното класиране Сотников има аванс от над 45 минути пред втория Антон Шибалов (Kamaz) и над час и 13 минути пред Мардеев. Мартин Мачик е пети на 1:49:09 часа от Сотников.

В сряда предстои десетият етап от рали Дакар - 342 километра от Неом до АлУла.