Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Блестящ Цар Иван Зайцев шокира Зенит пред 1500 зрители! Тимът от Казан с 4-а загуба (видео + снимки)

Отборът на Кузбас (Кемерово) записа впечатляващ успех над вицешампиона Зенит (Казан) с 3:0 (29:27, 25:23, 25:19) в мач от 17-ия кръг от волейболната Суперлига на Русия за мъже.

За първи път от доста време насам, домакините имаха възможност да допуснат до 50% публика по трибуните и 1500 зрители наблюдаваха двубоя на СК “Арена” в Кузбас.
Грандът Зенит допусна 4-а загуба в последните 5 мача, нещо което не се случвало на клуба в изминалите 10 години.
“Ученикът” Алексей Вербов, който през миналия сезон бе начело на тима от Казан, победи “учителя” си Владимир Алекно.
Италианският национал Иван Зайцев, който син на легендата на СССР Вячеслав Зайцев, изигра фантастичен двубой и имаше основен принос за гръмкия успех на Кузбас.
Кузбас записа втора поредна впечатляваща победа, след като в миналия кръг се справи и с водения от Пламен Константинов шампион Локомотив (Новосибирск) с 3:1.
Владимир Алекно не можеше да разчита в този двубой на двама свои основни волейболисти, но това не оправдава слабата игра на тима, който по никакъв начин не можа да спре Цар Иван Зайцев.
В предишния кръг контузия в глезена получи Артьом Волвич, а точно преди двубоя срещу Кузбас от простуда се оплака и Бартош Беднож, който попадна в групата на Зенит, но не бе в състояние да играе.
Младият централен блокировач Алексей Кононов замени Артьом Волвич в стартовия състав, но той успя да завърши само една атака от 5 подадени топки. При резултата 13:3 във втората част Кононов бе заменен, от опитният Артьом Смоляр, но за почти два пълни гейма той не съумя да реализира нито една точка.
Посрещачът Фьодор Воронковвсе по-често попада в игра заради проблеми на легионерите Беднож и Ървин Нгапет, но в този двубой не впечатли. Най-голям шанс за победа Зенит имаше в края на първата част, когато стигна до геймбол при 26:25 след ас на Александър Волков, но Иван Зайцев отигра успешно на 2 поредни атаки за 27:27. После Ървин Нгапет не се справи с началния удар на Александър Маркин, а Михаил Щербаков заби победната точка на първата част 29:27.
Ървин Нгапет изигра пореден невзрачен мач – 7 % перфектно и 21% позитивно посрещане – ужасяващи цифри за играч, на който посрещането се счита за идеално. Френският национал не игра силно и в защита, която много помагаше на Зенит да печели брейк точки. 9 точки и 8 грешки – не такива показатели очакват в Зенит от легионерите си. През следващия сезон Ървин Нгапет едва ли ще играе отново в Суперлигата на Русия. Според италианската преса е най-вероятно той да се завърне в Модена.
Иван Зайцев показа изключителен волейбол за Кузбас при успеха над Зенит. В първата част той атакува успешно 10 от 12 вдигнати топки (83 % ефективност в атака), направи 1 ас и 1 блок. Да се вържи такова високо ниво не е никак лесно, но лидерът на Кузбас в този мач бе перфектен. Разпределителят Игор Кобзар не се съмняваше на кой да вдигне в атака и Цар Иван не го подведе. Зайцев спаси два геймбола в първата част, а в началото на втория гейм той заби успешно 4 поредни атаки и помогна на отбора си да направи резултата от 3:2 до 8:3. В края на мача диагоналът също бе перфектен и заби последната точка. Иван Зайцев заби 24 точки (1 ас, 1 блок, 81% ефективност в атака - 22 успешни от 27 атаки). Известният в Италия като Цар Иван реализира 8 брейк точки, а по показател за полезност записа +19. Званието MVP на мача и кръга се абонира автоматично за Иван Зайцев.
Александър Маркин добави 13 точки (2 аса, 55% ефективност в атака, 13% перфектно и 56% позитивно посрещане).
Фьодор Воронков бе най-резултатен за Зенит с 11 точки (55% ефективност в атака, 31% перфектно и 44% позитивно посрещане).
Максим Михайлов (2 аса, 47% ефективност в атака) и Александър Волков (1 ас, 4 блока, 83% ефективност в атака) записаха по 10 точки.
КУЗБАС (КЕМЕРОВО) – ЗЕНИТ (КАЗАН) 3:0 (29:27, 25:23, 25:19)