Меси изведе Барса до важна победа на "Сан Мамес" (видео)

Барселона спечели с 3:2 гостуването си на Атлетик Билбао в отложен мач от 2-ия кръг на Ла Лига. Лионел Меси вкара два гола за каталунците и вече има 10 от началото на сезона, като се изравни с Жерард Морено от Виляреал на върха в листата на стрелците. Барса пък излезе на 3-о място в класирането с 31 точки - 5 по-малко от втория Реал Мадрид.

Двубоят не беше лесен за тима на Роналд Куман. Ранен гол на Иняки Уилямс още в 3-ата минута даде аванс на баските, но Педри изравни в 13-ата, а в 38-ата след негов пас Лионел Меси вкара второ попадение за Барса. Аржентинецът беше точен още веднъж в 62-ата минута, а в края на редовното време Икер Муниаин върна един гол.

Домакините от Билбао бяха водени от новия си треньор Марселино Гарсия Торал. Той замени Гайска Гаритано, който беше уволнен преди няколко дни, въпреки че баските спечелиха на "Сан Мамес" срещу Елче (1:0).
Атлетик продължава да се представя на приливи и отливи през настоящия сезон и заема 9-о място в подреждането, вече с отрицателна голова разлика. Любопитен факт е, че нито един от последните петима треньори на "лъвовете" не беше дебютирал в Ла Лига със загуба, но Марселино не успя да продължи тази тенденция.
Новината в състава на Барса беше, че този път Антоан Гризман започна като титуляр. Французинът беше предпочетен пред Мартин Брайтуайт действаше в атака заедно с Меси и Усман Дембеле. Тримата в средата на терена бяха Серхио Бускетс, Френки де Йонг и Педри, а защитното каре пред Марк-Андре тер Стеген оформиха Сержиньо Дест, Роналд Араухо, Клеман Лангле и Жорди Алба.
Заради контузии аут за каталунците бяха Жерард Пике, Ансу Фати, Сержи Роберто и Филипе Коутиньо.
Марселино заложи в предни позиции на Иняки Уилямс и Раул Гарсия, а в халфовата линия започнаха Икер Муниаин, Микел Весга, Унай Венседор и Оскар де Маркос. Андер Капа и Юри Берчиче бяха двамата крайни бранители, а в центъра на защитата си партнираха Иниго Мартинес и Унай Нунес.
Още преди почивката Берчиче се контузи, а много от най-опасните атаки на Барселона се развиха през неговата зона, която след 32-ата минута беше охраняване от Микел Баленсиага.
Наглед спокойното начало на мача сякаш заблуди гостите и те бяха наказани след едва три минути игра. Опитният Раул Гарсия пусна отличен извеждащ пас към Иняки Уилямс, той с лекота преодоля Лангле и откри резултата. Ситуацията за Барса можеше да стане още по-неприятна скоро след гола, но Берчиче прати топката в аут от малък ъгъл.
Отговорът на Барселона дойде в 7-ата минута с красива комбинация между Гризман и включилия си в атаката Сержиньо Дест. Унай Симон обаче парира удара на десния бек. "Блаугранас" имаха нов шанс шанс малко по-късно, когато Дембеле отправи силен удар по диагонала, но Симон изби в корнер.
Двете стабилни намеси на баския страж бяха последвани от груба грешка, довела до гол във вратата му. Той не прецени добре центриране на Меси към далечната греда и закъсня, а Де Йонг върна топката към Педри, който необезпокояван се разписа с глава.
Атаките на Барселона ставаха все по-опасни. В 23-ата минута продължително разиграване на топката освободи пространство за Жорди Алба и той опита веднага да стреля към вратата, но този път Унай Симон реагира безупречно.
В средата на полувремето Юри Берчиче получи разтежение, което наложи да бъде заменен. На неговото място се появи Микел Баленсиага. Макар и по-редки, контрите на баските бяха много опасни. Една такава завърши с прострелно центриране на Капа, но Дест се ориентира най-бързо и изчисти.
В 38-ата минута Меси и Педри матираха отбраната на Атлетик Билбао, а аржентинецът вкара деветия си гол от старта на сезона в Ла Лига. Лео подаде на Педри, който се измъкна на ръба на засадата, а след това с пета намери съотборника си и Меси шутира покрай изненадания Унай Симон.
Домакините се смутиха и можеха да получат още един гол до почивката, но Меси прати топката в аут от изгодна позиция. Баските обаче се активизираха в началото на второто полувреме. Роналд Араухо пресече остро центриране на Андер Капа, а намесата му едва не доведе до автогол. После Меси прати топката във вратата на Атлетик, но попадението му правилно беше отменено заради засада.
В 59-ата минути "десетката" на Барса получи топката пред наказателното поле и с фалцов удар я насочи към сглобката, но гредата му попречи да се разпише за втори път в двубоя. Гостите изцяло доминираха и заслужено стигнаха до нов гол. Вкара го Меси в 62-ата минута след асистенция на Гризман и изстрел, който не остави шансове на Унай Симон.
С аванс от два гола Барса нямаше проблем да разиграва топката, а домакините бяха твърде уморени, за да пресират агресивно. Марселино пусна Дани Гарсия и Алекс Беренгер, а Куман смени Сержиньо Дест и Дембеле с Оскар Мингеса и Брайтуайт. В 72-ата минута Меси беше много близо до хеттрик, но нацели лявата греда.
Гризман, който игра доста силно, също можеше да се запише сред голмайсторите, но не уцели добре топката и тя стана лесна за Симон. В края темпото логично спадна, но домакините върнаха интригата за последните минути. Грешка на Меси доведе до контра и хубав гол на Икер Муниаин. Добавеното време от три минути изтече бързо за баските и Барса си тръгна с трите точки.