Русия нанесе първа загуба на Швеция на Световното от 14 години насам

Германия победи Швейцария с 5:4 на Световното първенство по хокей на лед за младежи до 20 години, записвайки втора победа. Швейцарците имат четири поражения и отпадат от плейофите.

В среща от група А Финландия размаза Словакия с 6:0 и заедно с Канада остават единствените отбори без поражение. Във втората среща от група В истинско дерби разиграха Русия и Швеция, спечелено от руснаците с 4:3 след продължение. Доста от наблюдаващите мача го определиха като двубой, достоен за финал.

В Група А Финландия стигна до изненадващо голяма победа, забивайки 6 шайби във вратата на стабилно играещите словаци. Самуел Хелениус вкара два гола, а вратарят им Кари Пииронен направи 12 спасявания. Финландия и Канада в четвъртък вечерта ще определят и победителя в тази група.

Сантери Хатака, Каспер Симонтайвал, Топи Ниемела и Антон Лундел отбелязаха другите попадения за Суоми. Словакия инкасира трета загуба, макар в предишните си срещи да направи доста силни атаки.

В група В Германия за първи път преодоля груповата фаза. Хеттрик за Бундестима срещу Швейцария реализира Джон Петерка (5, 18, 58-а минути), а две попадения добави Тим Щюцле (10, 34). За швейцарците се отличиха Ноа Делемонт (50), Рони Далер (51), Ноа Майер (59), Симон Кнак (60) на празна врата.
По този начин Германия събра 5 точки и заема 3-ото място в потока, а на четвъртфинала ще играе с 2-ия отБор от група В.
В гвоздея на вечерта Русия стигна до успеха над Швеция с гол на Марат Хуснутдинов в 4-ата минута на продълженията. Другите три шайби бяха дело на Егор Афанасиев (8), Кирил Кирсанов (20) и Родион Амиров (50). За Тре крунур се отличиха Арвид Костмар (5), Александър Холц (36) и Ноел Гунлер (60), за да прати срещата в продълженията.
Амиров вкара за Русия още в 1-ата минута, но попадението не беше зачетено заради блокиране на вратаря на противника. С днешното поражение шведите прекъснаха серията си от 54 поредни победи на Световното първенство за младежи. Това е тяхна първа загуба от 31-и декември 2006-а година, когато паднаха от САЩ с 2:3, пак след продължения.
Русия оглави класирането в група В с 8 точки, шведите са след тях със 7.