УЕФА отдалечава Тотнъм и Рома от България

Както вече стана ясно, УЕФА създаде нов европейски клубен турнир, който стартира от сезон 2021-2022.

От европейската футболна централа обявиха, че новият проект е насочен към по-малките отбори, които да участват в повече европейски мачове. До този момент в групите на ШЛ и ЛЕ играеха 80 клуба, а сега те ще бъдат увеличени до 96 - 32 в ШЛ, 32 в ЛЕ и 32 в КЕ.

Дали обаче новият турнир е факт заради малките клубове? При по-внимателно вглеждане става ясно, че той е от най-голяма полза за четирите страни с най-силни първенства - Испания, Англия, Германия и Италия.

Тези четири държави вече ще имат по 6 представителя, които директно ще се класират за групите на ШЛ и ЛЕ. Първите четири от тях ще играят в Шампионска лига, а носителите на купите и петият в класирането отиват в групите на Лига Европа.

Само на шестия ще му се наложи да изиграе един квалификационен кръг в новия турнир “Конфърънс Лийг” преди да се озове в групите на надпреварата.

Привилегиите на държавите с по-силни първенства ще са за сметка на тези от 16-о място надолу, където попада и България.

Вече стана ясно, че нововъведенията на УЕФА ще са от известна полза за родния шампион, но не и за останалите три участника. Те вече няма да играят в квалификациите на ЛЕ, а в тези на “Конфърънс Лийг”. Това значи, че дори да се класират за групите на този турнир, ще е истинско чудо, ако в тях се изправят срещу тимове като Рома и Тотнъм. Нашите клубове ще имат по-голям шанс да печелят мачове, но срещу доста по-скромни отбори, което от своя страна ще доведе и до по-малко финансови приходи.

Шанс за групите на ШЛ и ЛЕ, където ще са и големите пари, вече ще има единствено българският шампион, но и на него ще му е доста по-трудно да се класира за там, тъй като бройката на клубовете се редуцира от 80 на 64.