БГ Футбол

ЦСКА-София надви Левски въпреки пропусната дузпа и червен картон (видео+галерия)

18 декември 2020 | 19:53 - Обновена
Отборът на ЦСКА-София спечели дербито с Левски в отложения мач от 13-ия кръг на efbet Лига. "Червените", които бяха супер фаворити преди срещата, спечелиха само 1:0 след хубав гол на Али Соу в 20-ата минута. Николай Михайлов спаси дузпа след удар на Тиаго Родригес в 34-ата минута, както и още няколко положения. Червен картон на Амос Юга в 74-ата минута пък също не помогна на "сините" да се измъкнат от девета загуба след 16 мача през този сезон.

Така 26-кратните шампиони ще зимуват на девето място с едва 15 точки, докато ЦСКА-София се изравни с втория Локомотив (Пловдив), като ще кара празниците с актив от 33 точки.

Успехът е първи в дербито за един от двата отбора след три поредни равенства. Последната победа на "червените" срещу "сините" бе през май 2019 година (2:0).

На стадион "Васил Левски" двата тима излязоха един срещу друг с рекордна разлика за този период на годината от 15 точки във временното класиране, която бе в полза на "червените".
Привържениците на ЦСКА-София изпратиха своите любимци
Босненският треньор Бруно Акрапович направи две промени от успеха с 2:1 над Ботев (Враца). Георги Йомов и Брадли Мазику се завърнаха сред 11-те, като смениха Юнус Санкаре и Греъм Кери. Вратар бе Густаво Бусато, а Валентин Антов, Юрген Матей и Петър Занев бяха тримата защитници. Тибо Вион, Амос Юга, Жеферсон и Брадли Мазику бяха халфовете, Тиаго Родригес бе плеймейкър зад Георги Йомов и Али Соу.
"Сините" запалянковци мотивираха футболистите на Левски
Наставникът на 26-кратните шампиони Славиша Стоянович направи три промени в стартовите 11 от равенството 2:2 с Царско село. Капитанът Николай Михайлов се завърна на вратата, а 19-годишният Георги Александров дебютира от първата минута в първенството. Той бе дин от тримата централни защитници заедно с Алекс Петков и Тома Даске. 18-годишният Мартин Петков пък игра десен халф-бек, след като се излекува от коронавирус. Матео Стаматов бе на левия фланг. Мартин Райнов и Ивайло Найденов бяха вътрешните халфове. Станислав Иванов, Паулиньо и Найджъл Робърта бяха в атака.

Феновете на двата отбора изпратиха своите любимци към стадиона с множество песни и факли. "Историята задължава, битката до смърт за армейската слава", беше надъхващият транспарант на Сектор "Г". Сектор "Б" бе опънал транспарант: "Нито капка страх, нито крачка назад". "Червените" наградиха Али Соу за неговия мач №100 за клуба, който може да бъде последен за него.

Същото сториха и "сините", които пък наградиха Станислав Иванов, който от януари вече ще бъде футболист на Чикаго Файър. Габровецът напусна "Герена" след 89 мача и 14 гола.
Двубоят започна по-добре за "сините", които изненадаха своя противник с преса. В петата минута Бусато спаси вратата си, след като спря Мартин Райнов, който бе на два метра пред него. Хубава атака на Левски на Мартин Петков минала през Иванов и Найденов завърши с добро подаване, но Робърта се забави.
В 19-ата минута Михайлов спаси вратата си, след като плонжира в краката на Али Соу и изби чисто топката. Минута по-късно защитата на "сините" беше надбягана от Али Соу, който тръгна сам срещу Михайлов от центъра. Таранът стреля силно, а вратарят не се намеси подобаващо и резултатът вече беше 1:0. Попадението пък бе под номер 45 за гамбиеца с червената фланелка.Това стресна голяма част от неориентираната и млада защита в синьо. Така в следващите минути ЦСКА-София можеше няколко пъти да удвои.
Първо Юга бе оставен непокрит след центриране от корнер, но изстрелът му мина покрай гредата в 21-ата минута. Секунди по-късно Йомов от три метра не уцели вратата на Михайлов. Малко по-късно Юга получи заслужен жълт картон, тъй като грозно хвана за гушата Найденов.
В 30-ата минута Йомов за пореден път се откъсна зад бавните защитници в синьо и излезе сам срещу Михайлов. Капитанът на "сините" този път парира с левия си крак удара на крилото. Топката попадна извън наказателното поле в Тиаго, който бе съборен от Мартин Петков при нахлуването си в наказателното поле. Реферът Никола Попов посочи моментално бялата точка, докато младият Петков и съотборниците му искаха фаул, тъй като нарушението било извършено извън границата на наказателното поле. Положението беше доста спорно, като може и "сините" да имаха право.

Михайлов, който получи лекарска помощ, показа добър рефлекс и парира удара от бялата точка на Тиаго в 34-ата минута.
Стоянович, Вион и Паулиньо също получиха жълти картони в минутите до края на първата част.
Втората част подобно на първото полувреме започна по-активно за момчетата на Стоянович. В 54-ата минута Иванов центрира, топката рикошира в главата на Юга и Бусато трябваше да се намесва. "Сините" искаха игра с ръка на халфа на "червените", но такава нямаше.
Последваха удари извън целта на Соу и Юга.

Патрик-Габриел Галчев замени Петков в 58-ата минута. Робърта пробва удар отдалеч, но той не попадна във вратата. Синклер и Санкаре влязоха за "червените", а в 74-ата минута Юга бе изгонен за втори жълт картон. Полузащитникът изрита в лицето Робърта и напълно заслужено бе пратен под душа.

Левски взе изцяло инициативата за първи път. Здравко Димитров, Валери Божинов и Насиру Мохамед влязоха, но отборът нямаше идея как да стигне до попълнение. Играчите на Акрапович пък на контраатака можеха да удвоят.
В 92-ата минута Мохамед пропусна с глава най-добрата възможност, след като Бусато спаси и донесе важни три точки на "червените", които завършиха годината с шести пореден успех в първенството и продължават да мечтаят за титлата.
Разликата с Лудогорец е три точки, като може да стане и шест точки, но тимът от "Българска армия" за първи път от години дава заявка, че може да бъде реален конкурент до последната минута за златните медали.
Най-хубавата новина за "сините" е, че тази 2020 година свърши, като през пролетта на 2021 година феновете се надяват да видят коренно променен отбор.

ЦСКА-София - Левски 1:0
1:0 Соу (20)

ЦСКА-СОФИЯ (3-4-1-2): Густаво Бусато, Валентин Антов, Юрген Матей, Петър Занев, Тибо Вион, Амос Юга, Жеферсон, Брадли Мазику, Тиаго Родригес, Георги Йомов, Али Соу

ЛЕВСКИ (3-4-3): Николай Михайлов, Алекс Петков, Тома Даске, Георги Александров, Мартин Петков, Матео Стаматов, Мартин Райнов, Ивайло Найденов, Станислав Иванов, Паулиньо, Найджъл Робърта

Пламен Гълъбоввлиза Пламен Гълъбов  Валери Божинов  Валери Божиновжълт картон
86' Алекс Петков  Алекс Петковизлиза
Насиру Мохамед  Насиру Мохамедвлиза
85' Ивайло Найденов  Ивайло Найденовизлиза
Валери Божинов  Валери Божиноввлиза
79' Паулиньо  Паулиньоизлиза
Юрген Матейжълт картон Юрген Матей  60'
58' Мартин Петков  Мартин Петковизлиза
Патрик-Габриел Галчев  Патрик-Габриел Галчеввлиза
Брадли Мазикужълт картон Брадли Мазику  46'
42' Паулиньо  Паулиньожълт картон
Тибо Вионжълт картон Тибо Вион  36'
32' Мартин Петков  Мартин Петковжълт картон