Барселона повали лидера в Испания (видео)

Отборът на Барселона спечели с 2:1 у дома срещу временния водач в Ла Лига Реал Сосиедад в изтеглен мач от 19-ия кръг. Гостите от Страната на баските откриха в 27-ата минута след попадение на Вилиан Жозе. Голове на Жорди Алба (31) и Френки де Йонг (42) оформиха победата за каталунския тим.

Наставникът на каталунския тим Роналд Куман заложи на нападателно каре, оформено от Лионел Меси, Антоан Гризман, Педри и Мартин Брейтуейт. Младите Оскар Мингеса и Роналд Араухо застанаха като централни бранители.

Двубоят на „Камп Ноу“ започна с домакински натиск. В началните минути „лос кулес“ направиха няколко остри атаки по левия фланг. В осмата минута Жорди Алба центрира към далечната греда, където Гризман отправи много интересен прехвърлящ удар, при който топката премина много близо до целта. В десетата Педри стреля с глава от 12 метра и топката премина много опасно покрай гредата. В 23-ата „блаугранас“ изградиха поредна атака към вратата на Алекс Ремиро. Тя завърши с удар на Меси от 20 метра, при който топката прелетя малко над гредата.

В 27-ата гостите от Сан Себастиан откриха при първата си ситуация пред Марк-Андре тер Стеген. След изпълнение на корнер топката не беше изчистена добре и Порту напредна в наказателното поле. Той насочи към далечната греда, където Вилиан Жозе беше изпреварил Гризман и отблизо откри - 0:1. Каталунците отговориха почти мигновено. Меси центрира към далечната греда, Гризман потърси подаване на дузпата за Педри, но топката стигна до непокрития Жорди Алба, който с по-слабия си десен крак я прати превъзходно към далечния горен ъгъл за 1:1.

В 37-ата високата преса на Барселона даде резултат. Гризман се сдоби с топката и излезе сам срещу вратаря. Френският нападател го финтира и от малък ъгъл имаше малшанса да нацели напречната греда. Минута по-късно домакините сътвориха прекрасна атака, като Педри изведе Брейтуейт сам срещу вратаря. Датският нападател пропиля отличен шанс, шутирайки прекалено високо. В 42-ата Барселона направи пълен обрат. Топката беше центрирана отляво към включилия се Френки де Йонг, който фронтално отбеляза от около шест метра след пас от Алба. Първоначалното беше вдигнат флаг за засада, но след намеса на ВАР попадението беше зачетено.

Втората част започна с два пропуска на Гризман в рамките на минута. В 55-ата вратата беше празна, Антоан се хвърли на шпагат и от два метра вместо да насочи топката напред го направи настрани в ръцете на вратаря. Втората ситуация беше очи в очи с вратаря, като френският стрелец потърси близкия ъгъл и стражът Ремиро изби. В 66-ата Куман извади Гризман и пусна Тринкао.

В 73-ата резервата Александър Исак напредна в наказателното поле, излезе срещу Тер Стеген, но Педри жертвено се хвърли в краката му и изби в корнер, след което се удари в гредата. След изпълнението на корнер останаха съмнения за игра с ръка на Араухо, но съдията след консултация с ВАР прецени, че нямаш дузпа. През второто полувреме "чури урдин" упражниха по-голям контрол върху топката в търсене на изравняване. В 84-ата Вилиан Жозе стреля фронтално от 19 метра, Тер Стеген не се намеси убедително и позволи добавка на Исак. Германският страж обаче успя да спаси с крак лице в лице с нападателя.