Лео Меси измъкна Барселона в деликатен момент (видео)

С попадение на Лионел Меси в 76-ата минута тимът на Барселона надигра Леванте с 1:0 на "Камп Ноу" в среща от 13-ия кръг на испанския шампионат. За аржентинският гений това е гол №600 с №10 на гърба. Така "блаугранас" взеха глътка въздух след двете поредни загуби, които бяха увеличили напрежението в отбора. Успехът позволи на каталунците да задминат два отбора в класирането и вече са само на точка от място в топ 6 и то при положение, че са с две срещи по-малко. Това беше първо от три поредни домакинства на каталунците в Ла Лига в рамките на 6 дни. Барса изигра сравнително силен мач, но дълго време не можеше да пречупи съперника. Вратарят на Леванте Айтор Фернандес блесна с 12 спасявания и това започна да изнервя домакините. Все пак те успяха да намерят пътя към мрежата. На високо ниво за Барселона се представи Антоан Гризман, макар да действаше на позицията на крилото, която той не харесва.

В ключови моменти шансът беше на страната и на домакините. В началните минути тимът от Валенсия имаше две чисти положения, като едното беше в ситуация сам срещу вратаря. После каталунците вдигнаха темпото и не позволиха на съперника да ги застраши чак до 87-ата минута. В добавеното време обаче на два пъти "лос кулес" изтръпнаха, но в крайна сметка оцеляха.

Промените в стартовия състав на Барселона в сравнение с двубоя с Ювентус бяха три. Сред стартовите 11 се завърнаха Серхио Бускетс, Мартин Брейтуейт и Филипе Коутиньо, а Миралем Пянич, Франсиско Тринкао и Педри бяха на пейката. Меси стартира като централен нападател, а Брейтуейт и Гризман заеха позиции на двата фланга.

Леванте стартира кампанията много слабо и независимо че нямаше загуба от пет кръга насам, все още е в зоната на изпадащите. “Жабчетата” излязоха в схема с двама централни нападатели в лицето на Рожер Марти и Дани Гомес.

Каталунците създадоха положение още в първата минута, но след това остротата в играта им изчезна. В 12-ата само добрата намеса на Марк-Андре тер Стеген ги спаси от попадение, след като Хорхе де Фрутос се озова сам срещу него.

В 16-ата Брейтуейт принуди Айтор Фернандес да спасява след хубав изстрел в далечния ъгъл.

Тимът на Барса отново изтръпна в 19-ата, когато Рожер Марти се измъкна от защитата, но шутира високо над гредата.
Лео Меси сложи началото на заучено положение в 22-ата минута, когато от пряк-свободен удар центрира към Гризман. Ударът на французина с глава беше спасен от вратаря на Леванте, а при добавката Клеман Лангле трябваше спокойно да насочи кълбото в мрежата, но той стреля в аут.

Следващата опасност дойде чак в 38-ата, когато Жорди Алба впечатли с майсторско воле, което едва беше спасено от стража на гостите.

След още две минути Гризман и Меси комбинираха, след което опасен и мощен удар от въздуха нанесе французинът, но късметът не беше с него и до гол не се стигна.

Второто полувреме с шанс пред Меси, но до гол не се стигна. До 53-ата Лео вече беше отправил шест удара към вратата, но топката така и не искаше да влезе.

Играта на Барса обаче страдаше от липса на идеи в атака. Куман извади Бускетс и Коутиньо, но нищо не се променяше.

Все пак в 71-вата Меси намери начин да застраши Айтор, но вратарят беше на мястото си. В 72-ата пред Брейтуейт се откри възможност да вкара с глава, но той отигра крайно несериозно.

Голът дойде в 76-ата. Тогава Гризман и Брейтуейт се пребориха за една топка, след което тя мина през Де Йонг, за да може да попадне в краката на Меси, който я насочи неспасяемо в левия ъгъл на вратаря - 1:0 за Барса.

След това отборът на Роналд Куман продължи да доминира и едва в 87-ата минута се стигна до опасност пред Тер Стеген. Драматично беше в назначеното от съдията продължение, когато ВАР разгледа ситуация за евентуална дузпа в полза на Леванте за игра с ръка на Самюел Юмтити. Реферите обаче прецениха, че френският бранител не е нарушил правилата, тъй като ръцете му са били плътно прилепнали към тялото. След последното центриране в 97-ата минута се наложи Тер Стеген да спасява и той го направи, за да може Барса да спечели.