Шумахер докосва титлата след 7-мо място в Бахрейн, Цунода с трета победа

Мик Шумахер (Prema) сложи една ръка върху титлата във Формула 2 за 2020 година, след като финишира седми в основното състезание от последния състезателен уикенд за годината в Бахрейн.

Бъдещият пилот на Хаас във Формула 1 потегли 18-ти след много разочароваща квалификация през вчерашния ден и избра да стартира с твърдите сликове на Пирели. По този начин той се възползва от алтернативната стратегия и успя да се изкачи с цели 11 позиции, както и да запише най-бързата обиколка в надпреварата, с което си гарантира и двете бонус точки. Така той запази преднината си от 14 пункта пред Калъм Илот (UNI-Virtuosi) в битката за титлата, след като британецът завърши на позиция пред Шумахер, с което двамата взеха еднакъв брой точки.

Самият германец се изкачи на седмото място в началото на последната 48-ма обиколка на периферната конфигурация на пистата „Сахир“, след като се възползва от скоростта в своите меки гуми и изпревари индиецът Джехан Дарувала (Carlin) на спирането за първия завой. Така освен, че запази преднината си, Шумахер ще потегли и пред Илот в утрешния ден, като двамата ще се наредят съответно втори и трети на стартовата решетка.

А победата в днешния ден грабна стартиралият от пол-позишън Юки Цунода (Carlin), който обаче отпадна от битката за титлата, тъй като неговото изоставане спрямо Шумахер е невъзможно да бъде заличено. Втори остана Гуна-Ю Джоу (UNI-Virtuosi), който също като Шумахер стартира с твърдите гуми и направи много силни заключителни обиколки. В тях китаецът не само си проправи път през колоната, а дори успя и да заличи наказанието си от пет секунди, което му бе наложено заради превишаване на скоростта в бокса. Трети остана бъдещият съотборник на Шумахер в екипа на Хаас Никита Мазепин (Hitech). Руснакът води през голяма част от състезанието, но не успя да се справи с износването на гумите по силно абразивния асфалт в Бахрейн и загуби темпо към края. Тогава той приложи екстремно агресивна защита, като на моменти дори избута своите съперници извън границите на пистата, като това му поведение ще бъде разследвано от комисарите на състезанието.

Финалното състезание за годината във Формула 2, което ще е с продължителност от 34 обиколки, стартира утре в 14:20 часа българско време. В него Шумахер ще се нуждае да завърши в топ шест, независимо от класирането на Илот.