Връщат отхвърлените дисциплини на Диамантената лига

Диамантената лига се завръща през 2021 г. с 32 дисциплини във формата си. През сезон 2020 бяха изключени от програмата тройния скок, мятането на диск, 200 м, 3000 м стипълчейз и 5000 м, но догодина атлетите-специалисти в тези дисциплини ще имат възможност отново да се борят за големите финансови бонуси в най-комерсилната вериига в леката атлетика.

Ако ситуацията с коронавируса позволява, организаторите на Диамантената лига предвиждат 14 турнира в 12 държави на четири континента. Финалът ще бъде един, но в два дни - в Цюрих. Двучасово ще бъде ТВ-излъчването, а общия награден фонд ще бъде $7 млн.

В 13-те турнира атлетите ще могат да трупат точки, с които ще се класират за финалната фаза в Цюрих. Седем финала ще се проведат в централните улици на швейцарския град на 8 септември, а ден по-късно останалите дисциплини ще имат своите крайни победители на стадион „Лецигрунд”.

Победителят във всеки финал ще бъде коронован като краен победител в дисциплината си в Диамантената лига за годината и освен с диамантен трофей ще си тръгне с чек от $30 000.

Наградният фонд за отделна дисциплина на всеки турнир ще бъде $25 000, а във финала - $60 000 ($30 000 за победителя и още $30 000 ще се разпределят между останалите финалисти).

Една нова награда, обвързана с финансов бонус от общо $500 000, ще бъде въведена през следващия сезон и това е Най-добър атлет за всяка група дисциплини – за мъж и жена в спринта, препятствени бягания, бяганя, скокове и хвърляния. Тя ще бъде за тези атлети, които ще бъдат най-постоянни, покажат най-добри пострижения през целя сезон.

Състезателите в скок дължина, троен скок, гюле, копие и диск ще се състезават в по-различен формат. Последните три опита в надпреварата в тези дисциплини ще бъдат само за лидерите след първите три опита. Така ще се образува The final 3, където състезанието започва от нула, след като досегашните постижения не влизат в разпределението на първите три места.