Шумахер едва 18-ти в квалификацията в Бахрейн, Цунода тръгва от пол-позишън

Лидерът в генералното класиране във Формула 2 и бъдещ пилот на отбора на Хаас във Формула 1 Мик Шумахер остана едва 18-ти в квалификацията преди последното основно състезание за годината.

Пилотът на Prema както и неговият съотборник Роберт Шварцман избраха да пропуснат първите 10 от общо 30 минути на тренировката за място, като по този начин да се възползват от сравнително празната писта в средата на сесията. Шумахер обаче не успя да направи силна обиколка в първия си опит, след което в началото на втория той бе блокиран от излизащите от бокса пилоти на HWA Артьом Маркелов и Тео Поучер. В същото време Шварцман, който се движеше няколко секунди зад германеца имаше чиста писта и успя да се класира четвърти на стартовата решетка.

При вторите опити точно когато Шумахер правеше своята най-бърза обиколка квалификацията бе прекъсната след като Лука Гиото (Hitech) се завъртя на изхода от втория завой и изгаси своя двигател. След подновяването на сесията Шумахер бе един от малкото, който щяха да подобрят своето време, но срещна много трафик в средната част на обиколката, след което в опит да навакса изгубеното на последния завой той се удари в Рой Нисани (Trident).

Добра новина за германецът е, че неговият основен съперник за титлата Калъм Илот (UNI-Virtuosi) остана девети и по този начин не взе четирите бонус точки за победа в квалификацията. Те отидоха при японецът Юки Цунода (Carlin), който по този начин запази математически шансове за титлата. Той обаче ще се нуждае от две победи с най-бързи обиколки в двете състезания и нули от страна на Шумахер и Илот. Втори на стартовата решетка ще се нареди бъдещият съотборник на Шумахер в Хаас Никита Мазепин (Hitech), докато трети остана Джехан Дарувала (Carlin), който ще подели втората редица с Шварцман.

Основното състезание, което ще е с продължителност от 48 обиколки по периферната конфигурация на пистата „Сахир“ в Бахрейн стартира в 14:10 часа българско време.