Шампионска Лига

Борусия (Д) не успя да пречупи Лацио, но вече е в следващата фаза (видео)

02 декември 2020 | 23:56 - Обновена
Тимовете на Борусия (Дортмунд) и Лацио завършиха при резултат 1:1 в мача помежду си от Група "F" на Шампионската лига. Рафаел Герейро в 44-ата минута даде аванс на германския гранд в резултата, а в 67-ата Чиро Имобиле изравни от дузпа. Така Борусия си гарантира място на осминафиналите, като в момента е на върха в класирането с 10 точки. Лацио е втори с 9, но в последния шести кръг не трабва да губи у дома от белгийския Клуб Брюж, който събра 7 и е трети. Разочарованието Зенит е на последното четвърто място със само една точка.  Домакините излязоха на "Сигнал Идуна Парк" с нападателно трио Торган Азар - Марко Ройс - Джовани Рейна, докато Лацио разчиташе на атакуващото дуо Чиро Имобиле - Хоакин Кореа.

През първите двайсетина минути на срещата не се случи нищо интересно, а първата сериозна възможност за гол в мача се откри пред Лацио. В 20-ата минута Хоакин Корея се озова във прекрасна позиция за отбелязване на гол пред вратата на Борусия, но не успя да преодолее стража Роман Бюрки, който с отлична намеса спаси домакините в тази ситуация.

В 29-ата минута "орлите" направиха страхотен пропуск, макар че останаха и сериозни съмнения за засада и по всяка вероятност, ако се беше стигнало до попадение, то щеше да бъде отменено. След чудесна атака на гостите защитникът Франческо Ачерби изненадващо се оказа на метри пред вратата на дортмундци и получи прекрасен пас, но игра много лошо с топката и тя излезе в аут.

Минута по-късно дойде отговорът на Борусия. Торган Азар затрудни вратаря Хосе Рейна с хубав удар, испанският страж все пак изби, но Марко Ройс получи идеален шанс за добавка. Ройс стреля, топката мина между краката на Пепе Рейна, но не пожела да се оплете в мрежата и излезе в аут.
Изглеждаше, че първото полувреме ще приключи без гол в някоя от двете врати, но минута преди края домакините успяха да изненадат италианския си съперник. Всичко започна от една не чак толкова добра проява на Рейна, който изрита топката напред към центъра, но тя се озова в играч на Борусия. Последва страхотна светкавична комбинация с участието на няколко футболисти на германците и Рафаел Герейро излезе фронтално срещу Рейна в наказателното поле. Португалецът не сбърка и с удар по земя я изпрати във вратата. Почти веднага след подновяването на играта от центъра реферът даде сигнал за край на първото полувреме.

Четири минути след паузата Рейна направи добро спасяване след диагонален удар на Джовани Рейна и домакините не успяха да удвоят преднината си в резултата. В 62-ата минута пък гостите бяха близо до изравняване на резултата. Чиро Имобиле опита удар от движение от границата на наказателното поле, но Бюрки бе на мястото си и парира изстрела.

В 67-ата минута Имобиле този път изпрати топката във вратата за 1:1, макар и от дузпа. Наказателният удар бе отсъден за нарушение на Нико Шулц срещу Сергей Милинкович-Савич.
Секунди по-късно Нико Шулц можеше да се реваншира за грешката си и да върне преднината на Борусия от един гол в резултата. Той се озова в много добар позиция малко вляво от вратата на Рейна, но шутът му по земя бе неточен. В 78-ата минута домакините пропуснаха още един чудесен шанс за гол. Този път те изпълниха пряк свободен удар от удобна позиция, топката се отби от стената, получи се разбъркване и Джъд Белингам получи шанс да стреля от въздуха, но топката мина встрани от левия страничен стълб на Рейна.

Три минути преди края Имобиле бе близо до това да донесе победата на лациалите, но Бюрки направи блестящо спасяване. Буквално в последните секунди на добавеното време стражът на Дортмунд отново се намеси прекрасно, този път след опасен шут от фаул. Така двубоят завърши без победител, а това устройваше домакините, които един кръг преди края вече са на осминафинал.

Матеу Морей Матеу Морей2 Адам Марушич77 Адам Марушич
Jude Bellingham Jude Bellingham22 Сергей Милинкович-Савич21 Сергей Милинкович-Савич
Аксел Витселвлиза Аксел Витсел
80' Сергей Милинкович-Савич  Сергей Милинкович-Савичизлиза
Джейдън Санчовлиза Джейдън Санчо
70' Мохамед Фарес  Мохамед Фаресизлиза
Мануел Ладзари  Мануел Ладзаривлиза
Хоакин Кореа  Хоакин Кореаизлиза
Андреас Перейра  Андреас Перейравлиза
Лукаш Лейва  Лукаш Лейваизлиза
Жан-Даниел Акпа-Акпро  Жан-Даниел Акпа-Акпровлиза
67' Чиро Имобиле  Чиро Имобиледузпа