Тийнейджърски гол изпрати Ливърпул на 1/8-финалите след груба грешка на Онана (видео)

Ливърпул се класира за 1/8-финалите на Шампионската лига, след като надигра с 1:0 Аякс на "Анфийлд". 19-годишния Къртис Джоунс отбеляза единственото попадение, а асистенцията за него дойде от друг талант от академията на мърсисайдци - Неко Уилямс. Голяма вина за гола имаше обаче стражът на гостите Андре Онана, който се прояви изключително неадекватно в тази ситуация. В другия двубой от групата Аталанта и Мидтиланд завършиха наравно, което означава, че Ливърпул със сигурност ще бъде победител в Група D, независимо от резултатите в последния кръг, в който мърсисайдци гостуват на датския шампион.

Преди седмица "червените" допуснаха  първа загуба в груповата фаза на Шампионската лига през този сезон, след като отстъпиха с 0:2 на Аталанта на "Анфийлд". Аякс пък надигра с 3:1 Мидтиланд.
Юрген Клоп направи пет промени в състава си, като лошата новина бе, че Алисон Бекер пропусна двубоя. Причината за това е разтежение, което е получил бразилецът. Клоп разкри преди двубоя, че титулярният страж може би ще отсъства две седмици. Вместо него на вратата на домакините започна Келъхър, който изигра силен мач и направи три важни спаявания. Жоел Матип се завърна в центъра на защитата. Той си партниршеа с Фабиньо. Садио Мане, Диого Жота и Мохамед Салах започнаха в атака, а Роберто Фирмино остана на пейката за началото. Джордан Хендерсън и Къртис Джоунс също бяха титуляри.

Изненадващо Траоре остана сред резервите на Аякс за началото на двубоя. Вместо него започна Алварес, а Душан Тадич действаше като централен нападател.
Още в първите минути двата тима създадоха обещаващи положения. Гостите изпълниха късо корнер в петата минута, след което топката бе центрирана на далечната греда към Схюрс, който обаче стреля с глава над вратата. Веднага след това Ливърпул създаде по-чиста ситуация. Салах върна към Къртис Джоунс, който шутира много добре от границата на наказателното поле, но топката разтресе дясната греда. Постепенно Аякс пое контрола, но гостите стигнаха само с една добра възможност и тя дойде след удар от 25 метра на Мазрауи в 32-рата минута. Келъхър обаче се представи блестящо и изби с една ръка.
В лагера на Ливърпул се притесниха за поредна контузия на ключов играч през първото полувреме, след като Анди Робъртсън изпитваше болки в глезена. Цимикас дори бе пратен да загрява, след което медицинският екип оказа помощ на шотландеца, който в крайна сметка остана на терена до края.
Три минути преди почивката Мане можеше да се измъкне опасно отдясно, след като получи извеждащо подаване, но Схюрс повали сенегалеца с цената на жълт картон. Малко след това Мане проби от другата страна и пусна към Робъртсън, който стреля, но топката се оплете във външната страна на мрежата. Ливърпул бе по-добрият отбор в края на полувремето, но това не промени резултата.
В 51-вата минута гостите имаха много добра възможност. Клаасен бе оставен сам да засече на близката греда центриране на Тадич, но ударът му с глава отблизо премина встрани от целта. Шест минути след това Аякс беше още по-близо до гола, но първо Келъхър изби шут на Антъни, а след това добавката на Нерес срещна гредата.
Тези два пропуска бяха наказани и в 58-ата минута, когато Ливърпул излезе напред в резултата след груба грешка на Онана, който прецени напълно погрешно едно центрирана на Неко Уилямс към далечната греда. Стражът излезе и остави комично топката да мине зад него, след което Къртис Джоунс засече с десния крак и прати кълбото в опразнената врата.
 След гола Ливърпул определено бе по-добрият отбор. Салах пропусна една добра възможност, а в 83-тата минута египтянинът изведе Фирмино, който се появи като резерва, очи в очи с Онана, но този път стражът на гостите се реабилитира за грешката си при гола и спаси сигурно попадение, след което топката рикошира и в гредата. След това Салах пропусна още един чудесен шанс, стреляйки неточно.
Минута преди края и Келъхър се намеси блестящо, след като успя да избие силен удар с глава на Хунтелаар отблизо.