4:0 за Барса и специални емоции на "Камп Ноу" (видео)

Отборът на Барселона спечели с убедително 4:0 у дома срещу Осасуна в двубой от 11-ия кръг на Ла Лига. Мартин Брейтуейт (30), Антоан Гризман (42), Филипе Коутиньо (57) и Лионел Меси (72) реализираха попаденията, с които Барса отпразнува своя 121-и рожден ден. Меси посвети своя гол на легендарния Диего Марадона, който си отиде от този свят преди няколко дни.

Наставникът на домакините Роналд Куман отново разположи неопитния Оскар Мингеса в централна защитна двойка с Клеман Лангле. Лионел Меси и Френки де Йонг се завърнаха в състава, след като пропуснаха пътуването до Киев. Освен Меси в предни позиции за „лос кулес“  се появиха Филипе Коутиньо, Антоан Гризман и Мартин Брейтуейт, като Брейтуейт действаше най-отпред. Педри пък влезе в ролята на опорен халф до Де Йонг.

Срещата започна с минута мълчание в памет на легендарния Диего Марадона. В шестата минута Сержиньо Дест получи хубаво подаване по десния фланг и моментално центрира в малкото наказателно поле. Там Мартин Брейтуейт не се включи навреме и вратарят на гостите Серхио Ерера улови. В 11-ата Гризман преодоля вратаря и от аутлинията намери непокрития Коутиньо. Бразилецът мигновено насочи по земя към далечния ъгъл, но там Унай Гарсия протегна крак и успя да избие.

Каталунците притиснаха своя опонент, пресирайки високо. В 16-ата Гризман получи от Коутиньо в наказателното поле и стреля диагонално, като мъничко не му достигна да уцели вратата. В 30-ата Жорди Алба получи хубаво извеждащо подаване по левия фланг. Испанският национал центрира ниско на близката греда, където Коутиньо насочи към вратата, а стражът на наварския тим отрази. Последва удар на Брейтуейт и негова добавка с бедро, при която влезе в мрежата. При параболичното насочване Меси скочи, но топката му беше прекалено висока, а опит да отбележи с ръка щеше да бъде забелязан.

В 39-ата топката попадна в мрежата на Марк-Андре тер Стеген, но след явна засада на Ойер. Страничният рефер вдигна флага и нямаще нужда от намеса на ВАР. В 42-ата "блаугранас" вече имаха комфортна преднина след великолепен гол на Антоан Гризман. Алба за пореден път се стреля отляво и центрира. Защитник изби извън наказателното поле, а френският нападател посрещна топката с бомбен удар от въздуха, като вратарят не помръдна - 2:0. В добавеното време на първата част Монкойола прехвърли Тер Стеген с удар от центъра, но не уцели вратата.

В първите секунди на второто полувреме Ронкалия изненада Тер Стеген с далечен удар. Германският страж не реагира добре, но все пак успя да избие. В 51-ата Френки де Йонг не съумя да насочи с глава при центриране отдясно. В 57-ата Гризман отне топката със съмнение за нарушение. Произтече контратака, при която топката беше избита към Гризман и той асистира на Коутиньо за 3:0.

Роналд Куман се възползва от резултата и запази сили на някои свои футболисти. В 70-ата минута резервата Усман Дембеле вкара с диагонално насочване при пас от Тринкао. Попадението обаче не беше зачетено заради засада на Тринкао.

В 73-ата Лео Меси добави името си към голмайсторите прекрасен шут от около 20 метра към далечния горен ъгъл - 4:0. Лео посвети гола си на покойния Дон Диего. Ла Пулга свали фланелката на каталунците и остана по фланелка на аржентинския Нюелс Олд Бойс с номер 10. В добавеното време на втората част хубаво изпълнение на Меси от пряк свободен удар за малко да се превърне в гол, но вратарят плонжира и изби.