Шахтьор грабна титлата в Беларус след драматична развръзка в последния кръг

Отборът на Шахтьор (Солигорск) за втори път в историята спечели шампионската титла по футбол на Беларус. В среща от последния кръг на първенството миньорите постигнаха успех с 4:2 над ФК Минск. Така новите шампиони са първи с 59 точки, а БАТЕ остана на 2-о място с 58. Преди днешните срещи БАТЕ водеше в класирането, но не успя да постигне нищо повече от 0:0 като гост на големия си съперник Динамо (Минск).

По същото време Шахтьор се мъчеше с ФК Минск, който не играеше за нищо. Гостите от Минск на два пъти повеждаха в резултата - 0:1 чрез Глеб Жердьов в 19-ата минута и след това чрез Антон Шрамченко в 52-ата. Но в герой за домакините се превърна Артьом Архипов, който най-напред изравни в 72-ата за 2:2. В 3-ата минута на добавеното време централният бранител Роман Бегунов направи 3:2 и хвърли своите в екстаз. Само след още 3 минути, в 96-ата отново Архипов се разписа за 4:2.

Федерацията по футбол на Беларус тази година връчи нов трофей на шампиона, който ще бъде преходен и ще се предава от шампион на шампион. Солигорчани са първите му притежатели. Автор на проекта е скулпторът Виктор Полешук, а новата купа е висока 70 см, изготвена е от бронз и тежи 7,5 кг. Предишната титла на Шахтьор е от 2005-а година. Третото място и бронзовите медали са за Торпедо БелАз с 53, а от групата изпадат Белшина (Бобруйск) и Смолевичи.