Босна и Херцеговина удари зверски шамар на България (видео + галерия)

Мъжкият ни национален отбор по баскетбол допусна сериозно поражение в третия си мач от група "H" на квалификациите за ЕвроБаскет 2022. "Лъвовете" бяха разгромени от домакина Босна и Херцеговина с краен резултат 88:49 (22:11, 23:10, 22:18, 21:10) в Спортна зала "Хилс" в Сараево.

35 Босна и Херцеговина удари зверски шамар на България
Загубата е втора от началото на пресявките за баскетболистите на

България

, които в момента са трети в подреждането в групата си с актив от 1-2, какъвто е и този на

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първият кош в мача бе в полза на Босна и Херцеговина, след като Емир Сюлейманович отбеляза с поднасяне на бърза атака. Лидерът на домакините в днешния мач Един Атич пък увеличи минисерията на своя тим на 5:0 след успешен кош и фаул. България не влезе никак добре в мача, пропускайки първите си шест стрелби от игра, и селекционерът Росен Барчовски поиска прекъсване след по-малко от три минути игра.

Таймаутът обаче не свърши добра работа на националите ни, тъй като Джон Робърсън и Кенан Каменяш увеличиха актива на босненците на 11 точки - 11:0. След пет минути игра България най-сетне стигна до кош, благодарение на Крис Минков. Робърсън отбеляза втората си тройка в мача за 17:3, но Чавдар Костов и Дий Бост отвърнаха с две поредни добри нападения - 17:7. Краят на първата четвърт дойде при резултат 22:11 в полза на Босна и Херцеговина.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Адин Врабац даде ударно начало на домакините с успешен кош и фаул за 24:11, а Александър Лазич също намери мрежичката в следващите две нападения на отбора си - 29:11.  Грешките в селекцията на Росен Барчовски се трупаха една след друга и закономерно разликата в резултата набъбна до цели 20 точки при оставащи 6:56 минути от втората четвърт - 31:11. Босненците продължаваха да трупат лесни точки в подкошието на "лъвовете", а Васил Бачев най-сетне вкара първата тройка в мача за нашия тим след 12 опитани стрелби от далечно разстояние - 36:18.

Сюлейманович отбеляза четири поредни точки за 42:19, а Павел Маринов отвърна с добра стрелба от средно - 42:21. Амар Гегич показа как се стреля от тройката с чудесен изстрел от нула градуса, за да фиксира крайния резултат за първото полувреме - 45:21.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата четвърт стартира с къси серии на двата отбора, след които резултатът остана почти непокътнат - 49:26. Айдин Пенава спря краткия устрем на "лъвовете" с перфектна тройка, но Васил Бачев отговори с кош след пропуск на Александър Янев. Пенава обаче не спря дотук и продължи да наказва защитата ни, след като вкара през Ваклинов и си спечели фаул - 54:30.

Националите ни за втори път в частта успяха да намерят себе си и да демонстрират добри отигравания, но Атич и Гегич натиснаха бутона "стоп" с два поредни коша - 59:34. Босненците вече започнаха да се забавляват, след като Сани Чампара наниза две поредни стрелби от далечна дистанция за преднина от 29 точки - 65:36. Дий Бост вкара третата тройка в мача за "лъвовете", но нова добра изява на Пенава оформи крайното 67:39 след три части игра.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Босненците продължаваха да изнасят лекцията си на паркета в Сараево и в последния период, достигайки за пръв път до 30-точковата преднина в двубоя при 74:44. Босненците не се задоволовяха с комфортния си аванс и търсеха още по-изразителна победа, като авансът на домакините скочи до изумителните 36 точки разлика при 83:47. И ако това също не стигна, то след около минута Босна вече водеше с 41 точки - 86:47, а крайният резултат дойде при 88:49.

Bosnia and Herzegovina v Bulgaria 27112020_-7

Балансираното нападение на босенците даде резултат. Кенан Каменяш вкара 12 точки, Джон Робъртсън остави 11 и 6 асистенции, а Емир Сюлейманович и Милан Милошевич добавиха по 10 точки. За България единствено натурализираният американец Дий Бост завърши с двуцифрен точков актив - 13 пункта и 5 борби за гарда на клубния Монако.

СТАТИСТИКА

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: Джон Робърсън 11, Един Атич 9, Амар Гегич 7, Кенан Каменяш 12, Емир Сюлейманович 10 (Милан Милошевич 10, Айдин Пенава 9, Сани Кампара 7, Адин Врабац 7, Александър Лазич 6, Исмет Сейфич)
СЕЛЕКЦИОНЕР: Ведран Боснич
БЪЛГАРИЯ: Дий Бост 13, Крис Минков 2, Чавдар Костов 7, Павел Маринов 5, Станислав Ваклинов (Александър Янев 7, Васил Бачев 5, Павлин Иванов 5, Евгени Хаджирусев 3, Андрей Иванов 2, Кръстан Кръстанов, Венцислав Петков)
СЕЛЕКЦИОНЕР: Росен Барчовски