Борбена Марица изпусна победа над Лодз в ШЛ (снимки)

Волейболният първенец на България Марица (Пловдив) изигра петгеймова битка с полския ЛКС Комерскон (Лодз), но отстъпи с 2:3 (18:25, 25:20, 25:20, 17:25, 10:15) във втория си мач от Група C на Шампионската лига. Пред празните трибуни в зала "Колодрума", българските шампионки се представиха много достойно и равностойно на силния полски противник.

Във втория мач от днешната програма се срещат турският ВакъфБанк (Истанбул) и френският АСПТТ (Мюлуз), като победителят ще оглави еднолично временното класиране в групата. Утре, четвъртък (26 ноември), в последния състезателен ден от турнира в Пловдив, Мюлуз и ЛКС играят от 18,00 часа, а Марица се изправя срещу гранда ВакъфБанк от 20,30 часа.

От първия сигнал двата отбора влязоха в люта битка, която вървеше равностойно до момента, когато няколко поредни грешки в нападение от страна на маричанки донесоха солидно предимство от 17:11 за ЛКС. Момичетата на Лазар Лазаров продължиха да се борят и дори за момент намалиха изоставането си до три точки, но за повече в този гейм не им стигнаха силите. Крайното 25:18 за гостенките оформи Александра Войчик с успешна атака по блокадата на влязлата от ъгъла 14-годишна Ива Дудова. Марица влезе силно във втората част и започна да трупа преднина, която достигна до осем точки при 14:6. Опитът на полякините да надигнат глава беше париран от 17-годишната резрева Златина Друмева, която още с първото си съприкосновение с топката отбеляза директна точка от сервис за 17:11. ЛКС продължи да играе много силно на блокада, но това не им помогна да се върнат в гейма. В нападение Александра Миланова наниза осем точки, а Кремена Каменова – последната за успеха с 25:20.

Любопитен момент настъпи в началото на третия гейм, когато италианският треньор на полския тим Джузепе Кукарини поиска прекъсване още след първото разиграване, спечелено от Марица с мощен блок-аут на Мирослава Паскова. Това не помогна веднага и пловдивчанки поведоха с 3:0, но все пак скоро бяха догонени в резултата при 4:4. След серия от пет поредни точки при сервиси на Миланова и силни прояви на Каменова в атака, Жълто-сините отново дръпнаха напред с 11:6. Те продължиха надмощието си до края на частта и дори увеличиха аванса си до осем точки, но все пак при победната атака на Паскова, разликата отново беше пет – 25:20. Волейболистките от Лодз реагираха с 6:0 в началото на четвъртия гейм. В момента, в който Марица започна да топи изоставането си, обстановката на терена се поизнерви. Първоначално това помогна на домакините да се доближат на само две точки от противника, но после подейства като допинг на състезателките в черно и те отново избягаха далеч напред в резултата, за да вземат гейма с убедителното 25:17.

Във второто разиграване от тайбрека съдиите правилно отчетоха мрежа на гостенките, но при неясното видеоповторение и под натиска на полякините неправилно се отметнаха от решението си и отсъдиха спорна топка. Това даде своя психологически ефект върху развоя на гейма, окрили ЛКС и разконцентрира Марица, за да се стигне до крайното 15:10, с което полският тим затвори мача в своя полза.

Най-резултатна за Марица бе Александра Миланова със страхотните 23 точки (3 блока, 34% ефективност в атака и 42% позитивно посрещане). Кремена Каменова (30% ефективност в атака и 39% позитивно посрещане) и Мирослава Паскова (1 ас и 29% ефективност в атака) добавиха 17 и 15 точки, но и това не помогна за успеха.

За тима на ЛКС Комерсекон Александра Войчик бе над всички с 26 точки (4 блока, 1 ас, 46% ефективност в атака и 40% позитивно посрещане), а Катаржина Зарослинска-Крол добави още 16 точки (2 блока, 1 ас и 23% ефективност в атака) за победата.

МАРИЦА (ПЛОВДИВ, БЪЛГАРИЯ) ЛКС КОМЕРСЕКОН (ЛОДЗ, ПОЛША) 2:3 (18:25, 25:20, 25:20, 17:25, 10:15)
МАРИЦА: Петя Баракова 4, Мирослава Паскова 15, Кремена Каменова 17, Александра Миланова 23, Джесика Агилера Карбахал 4, Дима Ушева 9 - Жана Тодорова-либеро (Десислава Николова, Ива Дудова 3, Златина Друмева 1, Никол Миланова)
Старши треньор: ЛАЗАР ЛАЗАРОВ
ЛКС КОМЕРСЕКОН: Брит Бонгертс 2, Катаржина Зарослинска-Крол 16, Александра Войчик 26, Катарина Лазович 10, Надя Нинкович 9, Клаудия Алагерска 8 - Кристина Страш-либеро (Йоанна Пачак 4, Александра Пашник 3, Анн Каландадзе 2, Магдалена Саад-либеро)

Старши треньор: ДЖУЗЕПЕ КУКАРИНИ.

Снимки: CEV.EU