Принудителният експеримент на Клоп този път се провали и Аталанта взе реванш (видео)

Ливърпул допусна първа загуба в груповата фаза на Шампионската лига през този сезон, след като отстъпи с 0:2 на Аталанта на "Анфийлд". Само преди три седмици мърсисайдци разбиха с 5:0 бергамаските като гост, но сега тимът на Джан Пиеро Гасперини все частичен реванш и запази сериозни шансове да продължи на 1/8-финалите. В момента ситуацията в Група D e такава, че Ливърпул остава на върха с девет точки, докато Аякс и Аталанта имат по седем. Юрген Клоп, който и без това е притиснат от множество кадрови проблеми, реши да заложи на доста експериментален състав, особено по отношение на защитата на отбора, което оказа своето влияние. По-странното обаче бе, че Ливърпул не създаде нищо и в предни позиции и дори не успя да нанесе точен удар за 90 минути. Йосип Иличич (60') и Робин Госенс (64') се разписаха за гостите, които абсолютно заслужено постигнаха втория си успех в групата. Това бяха първи голове във вратата на английския шампион в турнира през този сезон.

Юрген Клоп бе направил пет промени в сравнение с мача с Лестър през уикенда. Неко Уилямс стартира като десен бек, а Рис Уилямс бе партньор на Жоел Матип в центъра на отбраната. Костас Цимикас действаше ляв краен бранител. Мохамед Салах се завърна след период на изолация заради положителен тест, а Дивок Ориги също бе титуляр. Садио Мане беше третият нападател в селекцията на Клоп. Диого Жота, който  отбеляза хеттрик в предишния мач с Аталанта, остана на пейката за начало.
В състава на гостите имаше шест промени в сравнение със загубата с 0:5 в Бергамо. Голини, Госенс, Де Роон, Ромеро, Песина и Иличич стартираха.
Мърсисайдци не изглеждаха много уверено в тази формация през първото полувреме. Личеше си, че играчите в защитната линия не са сработени помежду си и това доведе до известно напрежение в няколко ситуации пред вратата на Алисон. Още в девета минута стражът на домакините изби удар до близката греда на Госенс. Това се оказа и единственият точен изстрел преди почивката, но Аталанта организира още няколко добри нападания, от които обаче Иличич и Госенс не успяха да извлекат максимума. В 35-ата минута гостите имаха претенции за дузпа, след като Иличич падна след единоборство с Цимикас, но нито Серо Гранде, нито ВАР бяха заинтересовани от това падане. Изненадващо Ливърпул не направи нищо интересно в предни позиции до 44-тата минута, когато Салах нанесе нелош удар от границата на наказателното поле, но топката премина над вратата. Иначе двата отбора си поделиха контрола върху топката в това скучновато първо полувреме.
Ливърпул не започна добре втората част. Това накара Юрген Клоп да подготви четворна смяна. Преди да бъде извършена тя обаче, Аталанта стигна до гол в 60-ата минута. Папу Гомес центрира много добре отляво, а Иличич, който бе изпуснат от Цимикас, засече от движение на далечната греда.
Клоп извърши рокадата и Робъртсън, Фабиньо, Фирмино и Жота се появиха на местата на Цимикас, Вайналдум, Салах и Ориги. Още докато това каре се ориентираше на терена, гостите стигнаха до идентично второ попадение. Отново Гомес центрира отляво, Хатебур продължи с глава, а отбраната на Ливърпул отново проспа ситуацията и този път оставеният непокрит Госенс засече от въздуха.

До края Ливърпул не успя да направи нищо, а Аталанта се защитаваше добре. Мърсисайдци имат нужда от една победа в оставащите си два мача, които са срещу Аякс и Мидтиланд, за да си гарантират място на 1/8-финалите.