Англия

Ливърпул сгази Лестър по шампионски въпреки огромните проблеми (видео)

22 ноември 2020 | 23:09 - Обновена
Въпреки многобройните кадрови проблеми, които застигнаха Ливърпул в последно време, шампионът на Англия изигра изключителен двубой и победи с 3:0 отбора на Лестър, който преди този кръг бе лидер във временното класиране на Премиър лийг. Тимът на Юрген Клоп изигра най-силния си мач от началото на сезона и можеше да разгроми своя съперник, но Каспер Шмайхел направи няколко добри споявания, а на три пъти и гредите му помагаха. Веднъж не достигнаха и милиметри при изчистване от голлинията. Все пак автогол на бившия играч на Манчестър Юнайтед Джони Еванс (21') и попадения на Диого Жота (41') и Роберто Фирмино (86') материализираха превъзходството на Ливърпул. Така шампионите се изравниха на върха в класирането с Тотнъм, който обаче е с по-добра голова разлика. Лестър е на четвърто място с две точки по-малко.

Юрген Клоп направи четири промени в сравнение с дербито с Манчестър Сити преди две седмици. Освен големия брой контузии в защитата, капитанът Джордан Хендерсън също отпадна заради травма, а Мохамед Салах бе аут заради с положителна проба за коронавирус. Фабиньо стартира в центъра на отбраната заедно с Жоел Матип. Джеймс Милнър замени Трент Александър-Арнолд отдясно на отбраната. Наби Кейта и Къртис Джоунс също започнаха. Роберто Фирмино, Садио Мане и Диого Жота водеха атаката на шампионите.

Брендън Роджърс направи две промени. Марк Олбрайтън и Харви Барнс стартираха за сметка на Люк Томас и Денис Прает

Преди началото на двубоя домакините организираха специална церемония в памет на легендарния страж Рей Клъмънс, който почина преди около седмица.

Ливърпул влезе ударно в двубоя. Още във втората минута Мане засече с глава на близката греда центриране от корнер на Милнър, но топката премина от външната страна на мрежата. Две минути след това гостите претендираха за дузпа, след като топката срещна ръката на Матип в наказателното поле. Крис Кавана и Андре Маринър, който отговаряше за ВАР, обаче решиха, че няма основания за наказателен удар.
В деветата минута Ливърпул създаде нова добра възможност. Къртис Джоунс получи отдясно и стреля до близката греда, но Шмайхел изби. В 13-ата стражът на гостите отново имаше ключова намеса, с която отрази хубав изстрел на Жота от границата на наказателното поле.

По-добрата игра на шампионите даде резултат в 21-вата минута, но попадението бе истински подарък за домакините. Бившият играч на Манчестър Юнайтед Джони Еванс по много странен начин опита с тила си да отиграе топката след центриране от корнер на Милнър, но по този начин простреля Шмайхел за 1:0. Още в следващата минута мърсисайдци за втори път пратиха топката във вратата на гостите, но попадението бе отменено заради нарушение на Жота.

В 23-тата минута Лестър стигна до първата си чиста възможност. Варди и Барнс комбинираха добре, но в решителния момент последният не успя да стреля точно и от няколко метра прати топката встрани от далечната греда.

Шампионите продължиха да играят по-добре. В 33-тата минута дълбоко центриране към далечната греда на Робъртсън, бе върнато успоредно на голлинията от Матип. Фирмино опита от малък ъгъл да стреля с пета, но не успя да осъществи добър контакт с топката. Лестър отговори с хубав изстрел на Джеймс Джъстин, който потърси далечния ъгъл, но топката премина встрани, а и Алисон бе покрил вратата си.

В 41-вата минута Ливърпул организира поредно добро нападение. Къртис Джоунс разтегли много добре от десния към левия фланг, където Анди Робъртсън овладя, преодоля с лекота Олбрайтън и центрира. Жота се придвижи по прекрасен начин и засече с глава за 2:0.

Само минута след това и Алисон трябваше да даде своя принос с първата си намеса в мача, която се оказа много важна, тъй като бразилецът изби коварен изстрел на Тилеманс.

Пет минути след подновяването на играта пореден играч в селекцията на Клоп получи контузия. Този път това бе Наби Кейта, който напусна принудително терена. Той бе заменен от Неко Уилямс.

Ливърпул обаче продължаваше да мачка своя съперник и в следващите минути шампионите изпуснаха две чисти положения. В 55-ата Милнър изведе добре Мане отляво. Шмайхел спаси удара на сенегалеца, след което Жота опита да направи добавка с глава, но Фукс го изпревари и изчисти от голлинията. Малко по-късно стражът на Лестър изби шут на Жота отдясно, след което Еванс за малко не си отбеляза втори автогол в опита си да изчисти. Гредата обаче го спаси.

В 77-ата минута късметът отново покри Лестър. Фирмино бе изведен от Жота и стреля в далечния ъгъл, но топката рикошира в гредата. Обрайтън изчисти добавката от голлинията, а след това Мане стреля, Шмайхел изби, след което отново кълбото срещна същия страничен стълб. Повторенията показаха, че топката само с милиметри е закачила голлинията, когато бе изчистена. Фирмино, който изигра силен мач, все пак се разписа в 86-ата минута, когато много добре засече с глава центриране от корнер на Милнър.

Така Ливърпул записа 64-и пореден домакински мач без загуба в първенството, което е клубен рекорд за мърсисайдци.

Роберто Фирминогол Роберто Фирмино  86'
66' Нампали Менди  Нампали Мендижълт картон
62' Харви Барнс  Харви Барнсизлиза
Денис Прает  Денис Праетвлиза
Кристиан Фукс  Кристиан Фуксизлиза
Дженгиз Юндер  Дженгиз Юндервлиза
Наби Кейтаизлиза Наби Кейта  53'
Неко Уилиамсвлиза Неко Уилиамс
45' Джеймс Джъстин  Джеймс Джъстинжълт картон