Преизпълнена дузпа донесе първа победа на "Олд Трафорд" за Манчестър Юнайтед

Манчестър Юнайтед постигна първата си домакинска победа през този сезон, надделявайки с 1:0 над Уест Бромич Албиън в 9-ия кръг на английската Висша лига. Единственото попадение отбеляза португалският магьосник на "червените дяволи" Бруно Фернандеш от дузпа, която обаче трябваше да бъде преизпълнена в 56-ата минута, защото първоначалният опит бе спасен от вратаря Сам Джонстън, но той бе излязъл пред голлинията.

Бруно бе точен при втория случай и превърна в победен гол 28-мата отсъдена дузпа за Юнайтед от началото на миналия сезон - статистика, която противниковите фенове обичат да цитират.

Любопитното в този иначе доста обикновен мач беше, че само минута преди дузпата за "червените дяволи" реферът Дейвид Кут бе отсъдил 11-метров наказателен удар за УБА, но реши да го отмени, след като от ВАР стаята го посъветваха да преразгледа нарушение на Фернандеш срещу Конър Галахър. Трябва да се отбележи, че именно този рефер не сметна за нужно да алармира за разглеждане чрез ВАР нарушението на Джордан Пикфорд срещу Върджил ван Дайк в мърсисайдското дерби преди седмици.

Оле Гунар Солскяер бе изправен пред задължителна победа, защото досегашните четири домакинства в първенството на "червените дяволи" не завършиха с победа, което не се бе случвало от сезон 1972/73 (тогава тимът завърши 18-и).

Съперникът изглеждаше наистина подходящ за първа победа на домашна почва, макр УБА да нямаше поражение в четири от последните си пет визити в "Театъра на мечтите", като бе спечелил три от тези срещи. Юнайтед също така не бе вкарвал гол на "Олд Трафорд" във Висшата лига вече два поредни кръга, а през 2002 година се случи точно същото, като по ирония на съдбата тогава серията бе спряна също с победа 1:0 над Уест Бромич Албиън.

УБА все още няма победа в първенството, а за последно през сезон 1985/86 тимът започна толкова зле шампионата, като впоследствие изпадна.

Оле Гунар Солскяер бе оставил Пол Погба извън състава, като той дори не бе в групата за този двубой, поради контузия с националния отбор на Франция в мача срещу Швеция. Самият норвежки специалист обясни преди началото на сблъсъка, че очаква Погба да е на линия в следващите дни. Алекс Телес се възстанови от новия коронавирус и започна за първи път като титуляр в първенството, а Неманя Матич бе предпочетен пред Скот Мактоминей. Линдельоф и Рашфорд явно бяха достатъчно добре след леките си болежки, за да започнат, но големият липсващ бе Погба.

Още във втората минута Марсиал с тила си насочи топката опасно към вратата на гостите от пет-шест метра след центриране от фаул на Мата, но вратарят на УБА спаси. За съжаление на домакините обаче, това бе единственото положение в първия четвърт час, а и темпото не бе особено високо, като изключително защитната постройка на Славен Билич вършеше работа на възпитаниците му.

В 16-ата минута пък вратарят на гостите Джонстън направи още по-добро спасяване при първата истински стойностна атака на Юнайтед с няколко бързи докосвания. Рашфорд центрира по земя от левия фланг, а Фернандеш заложи топката за Марсиал, но той от десетина метра не можа да се разпише. Гостите обаче започнаха да се чувстват много по-комфортно на "Олд Трафорд" и за две минути създадоха две положения, като и двете не бяха материализирани от Грант.

В 28-ата минута Перейра задържа леко фланелката на Марсиал в наказателното поле на Юнайтед и французинът побърза да падне, но дузпа не беше отсъдена дори след преглеждането на ВАР. С изключение на някои епизодични добри движения, домакините изобщо не успяваха да поддържат високо темпо и да си взаимодействат ефективно, което правеше задачата на УБА по-лесна през първото полувреме.

В 42-ата минута Ажай с глава след центриране от корнер прати топката над горната греда, което си беше доста добро положение в актива на гостите, предвид обстоятелствата в мача и тактиката им единствено да неутрализират съперника. В крайна сметка полувремето свърши и Славен Билич напусна към съблекалните като далеч по-доволният от двамата наставници, защото Юнайтед разочарова феновете си през първата част и реално създаде само една голова ситуация, която Марсиал пропиля с удар право във вратаря.

Изненадващо в 45-ата секунда след подновяването на играта Галахър беше закачен от Фернандеш в наказателното поле и реферът Дейвид Кут посочи бялата точка. Поради някаква причина обаче съдията беше посъветван да погледне ситуацията на видеозапис и той реши да отмени решението си, нищо че нямаше основателна причина да му се подскаже такова нещо, защото не ставаше въпрос за "очевидна грешка". В крайна сметка УБА не получиха дузпа от същия рефер, който не сметна за нужно да се намеси при балтията на Джордан Пикфорд срещу Върджил ван Дайк в мърсисайдското дерби, когато беше начело на ВАР.

Само минута по-късно Мата центрира в наказателното поле и топката закачи ръката на защитник, което беше достатъчно за отсъждане на дузпа в тяхна полза - 28-ма дузпа от началото на миналия сезон досега. Джонстън обаче спаси удара от бялата точка на Фернандеш, но бе излязъл пред голлинията и намесата му не беше зачетена. От втория опит вече портгуалският плеймейкър на Юнайтед се справи - 1:0 в 56-ата минута. Това бе 11-а отбелязана дузпа за Бруно в 10-месечния му до момента период с екипа на "червените дяволи".

В 64-ата минута обаче току що влезлият Калъм Робинсън с прекрасен диагонален удар от ъгъла на наказателното поле нацели напречната греда и стресна домакинските фенове. 150 секунди по-късно Фернандеш с подаване отдясно намери Рашфорд на чиста позиция в пенала на гостите, но английският национал не можа да преодолее Джонстън, който се отличи с поредното си чудесно спасяване.

Кавани тъкмо бе влязъл в игра и пораздвижи атаката на Юнайтед, които много по-лесно стигаха до противниковото наказателно поле, но не успяваха да намерят завършващ удар за затвърждаване на победата. В последните минутки на двубоя все пак и "червените дяволи" прецениха, че е по-добре да намалят рисковете и да запазят минималния аванс, а опонентите им не създадоха положение за изравняване.

Манчестър Юнайтед (4-2-3-1): Давид Де Хеа, Аарън Уан-Бисака, Виктор Линдельоф, Хари Магуайър (капитан), Алекс Телес, Фред, Неманя Матич, Бруно Фернандеш, Хуан Мата, Маркъс Рашфорд, Антони Марсиал

Уест Бромич Албиън (5-4-1): Сам Джонстън, Бранислав Иванович, Кайл Бартли, Дарнел Фърлонг, Семи Ажай, Конър Таунсенд, Ромейн Сойърс, Гради Диангана, Конър Галахър, Матеус Перейра, Карлан Ахерн-Грант