Класически Жозе Моуриньо излъга Гуардиола и даде заявка за нещо голямо през този сезон (видео)

Тотнъм направи сериозна заявка за амбициите си през този сезон, след като победи с 2:0 Манчестър Сити у дома, благодарение на което оглави временното класиране в Премиър лийг, измествайки Челси. Хюн-Мин Сон (5') и Джовани Ло Селсо (65') завършиха две смъртоносни атаки за "шпорите", които изиграха класически двубой с марка "Жозе Моуриньо". Без да надиграват своя съперник, домакините стояха много компактно в своята половина и действаха смъртоносно на контраатака. Така Специалния, който иначе има най-много загуби в кариерата си именно от Джосеп Гуардиола, успя за втори пореден път да победи големия си съперник като мениджър на Тотнъм, след като през февруари спечели със същия резултат. Лондончани пък победиха Сити и в трите си мача срещу "гражданите", играни до момента на новия имстадион.

Тотнъм има две точки повече от Челси и Лестър и три преднина пред шампиона Ливърпул. "Лисиците" и мърсисайдци играят утре помежду си на "Анфийлд". Манчестър Сити пък е на осем точки от първото място, макар и с мач по-малко.

Стивън Бергвайн започна за Тотнъм за сметка на Гарет Бейл, който остана на пейката за началото. Серж Орие пък замени Мат Дохърти, който е аут заради положителен тест за коронавирус.
Джосеп Гуардиола също направи две промени в сравнение с дербито с Ливърпул преди две седмици. Рияд Марез и Бернардо Силва започнаха вместо Илкай Гюндоган и Рахийм Стърлинг, които останаха сред резервите. На пейката за началото бе  и Серхио Агуеро.

Още в петата минута, с първата си истинска атака, Тотнъм откри резултата. Ндомбеле прехвърли линията на защитата на гостите с хитро подаване, с което изведе Сон. Кореецът стреля по земя, провирайки топката между краката на Едерсон, който бе излязъл напред - 1:0.

Сити опита да реагира веднага. В деветата минута гостите организираха нелоша атака. Алдервейрелд се намеси добре и блокира удар на Жезус. След това топката стигна до Де Бройне, чийто изстрел срещна тялото на падналия в този момент бразилец.
В 13-ата минута Тотнъм отново изненада отбраната на "гражданите" с бързи действия. Кейн прати топката във вратата на Едерсон за втори път, но попадението правилно бе отменено заради засада. Малко след това Родри можеше да изравни, но стреля с глава право в ръцете на Лорис, след като засече центриране на Де Бройне от свободен удар.
Сити продължи да търси изравняването с по-активни действия и в 27-ата минута Лапорт вкара гол, който обаче правилно бе отменен след намесата на ВАР, тъй като преди това Габриел Жезус игра с ръка при овладяването на топката, преди да асистира за попадението.
До почивката Тотнъм стоеше компактно в своята половина и не допускаше големи опасности. Само в 41-вата минута удар на Жезус от малък ъгъл профуча в опасна близост. В крайна сметка тимът на Жозе Моуриньо се оттегли на почивка с аванс след един удар и 31% владеене на топката.
В 52-рата минута Де Бройне стреля от 25 метра по земя, но встрани. Десетина минути след това гостите имаха съвсем леки претенции за дузпа, след като топката се плъзна по ръката на Сисоко, след като преди това Дайър бе играл с глава.
В 64-тата Кейн пусна извеждащо подаване по земя към Сон. Едерсон излезе извън наказателното поле и бе финтиран от корееца, който обаче си поведе силно топката и я догони чак в близост до флагчето за изпълнение на корнер, така че гостите се разминаха в тази ситуация.
Минута след това в игра за Сити се появи Ло Селсо, който замени Ндомбеле и секунди след това направи 2:0. Домакините много бързо изнесоха след грешен пас пред тяхното наказателно поле. Хари Кейн са пореден път през този сезон влезе в ролята на плеймейкър и изведе добре Ло Селсо отляво, докато двама бранители бяха ангажирани да пазят Сон. Аржентинецът стреля добре за 2:0.

Гуардиола пусна Стърлинг и Фодън, които замениха Марез и Бернардо, но и това не промени нищо.
В 90-ата минута Диаш засече с глава центриране от статично положение на Де Бройне, но Лорис реагира блестящо и изби.