Германия

Блед Байерн за малко да загуби (видео)

21 ноември 2020 | 18:23 - Обновена
Господарят на Бундеслигата Байерн (Мюнхен) се представи крайно неубедително при домакинството си на Вердер (Бремен) и срещата от 8-ия кръг завърши 1:1. Максимилиан Егещайн реализира за гостите в 45-ата минута, а в 62-ата Кингсли Коман изравни. Това е едва вторият мач от началото на сезона, който баварците не печелят.

Те не бяха далеч и от загубата, която нямаше да е незаслужена. През първото полувреме Вердер имаше три чисти положения, а след почивката на два пъти футболисти на гостите излизаха сами срещу Мануел Нойер. Джошуа Сарджънт пропусна да донесе успеха на Вердер при една от тези ситуации - в 87-ата минута. Малко преди това обаче Ерик Максим Чупо-Мотинг сътвори немислим пропуск.
През първите 45 минути домакините не записаха нито един удар във вратата. Дъглас Коща удари една греда за Байерн след това, а Роберт Левандовски не се запомни с нищо, като чак в 80-ата имаше шанс за гол. Преди почивката Люка Ернандес напусна с травма.
Това беше дуел №109 между двата тима, което е нов рекорд за германския футбол. Досега най-често се бяха срещали Хамбургер ШФ и Вердер - 108 пъти.

Байерн излезе с донякъде неочакван състав в схема 4-1-4-1, в който място намериха Хавиер Мартинес, Дъглас Коща и 17-годишният Джамал Мусиала, за когото това е дебют като титуляр в Бундеслигата. Мусиала, който е младежки национал на Англия, е най-младият голмайстор в историята на Байерн в първенството.

Серж Гнабри, Льорой Сане и Леон Горетцка бяха на пейката в началото, а Йошуа Кимих, Алфонсо Дейвис, Корентен Толисо, Никлас Зюле и Буна Сар са аут заради травми.

Вердер започна в схема 5-4-1 с Джошуа Сарджънт в атака. Юя Осако и Дейви Зелке бяха сред резервите, а българинът Илия Груев-младши остана извън групата.

Шампионите натиснаха още от първата секунда и търсеха ранно попадение. Чисти положения обаче нямаше. В 15-ата минута дори Вердер за малко да излезе напред, след като Сарджънт беше изведен от Милот Рашица и засече, но Мануел Нойер спаси.

В 17-ата Люка Ернандес напусна заради травма, получена при падането на земята след борба за висока топка. Смяната доведе до няколко промени, като Дейвид Алаба мина вляво на защитата, Хави Мартинес зае позицията му в центъра на отбраната, а влезлият на пожар Горетцка заигра в халфовата линия.

Гостите получиха нова възможност за попадение в 24-ата минута, когато Леонардо Битенкурт беше намерен на далечната греда, но шутът му от воле излезе в аут.
Чак в 31-вата мюнхенци имаха шанс да вкарат и то след грешка на вратаря Иржи Павленка. Чехът изби кълбото в краката на Мусиала, но младокът не съумя да реализира.
Десет минути по-късно отново тийнейджърът се оказа на позиция за стрелба, но и този път нямаше късмет.

В последните секунди на първата част Мартинес допусна грешка, която доведе до гол. Сарджънт овладя топката и подаде към Максимилиан Егещайн, който насочи кълбото неспасяемо в мрежата.
Байерн за малко да допусне гол и в първата атака за втората част. В 47-ата минута Рашица се оказа непокрит по лявото крило и стигна в близост до Нойер, но стреля слабо.

Играчите на Ханзи Флик обаче вече изглеждаха по съвсем различен начин. Те станаха по-агресивни и настоятелни. В 52-ата шут на Дъглас Коща разтресе напречната греда на вратата на Павленка.

Изравняването стана факт в 62-ата, когато Горетцка центрира и Коман с глава реализира за 1:1.

Веднага след това треньорът на Байерн направи тройна смяна. Това обаче не даде очаквания резултат, защото мюнхенци трудно стигаха до чисти възможности.
Времето си минаваше, Байерн натискаше, Вердер се защитаваше, но при една контраатака на гостите в 83-ата Сарджънт за малко да им върне преднината.
Веднага след това Ерим Максим Чупо-Мотинг направи пропуска да деня. Той получи подаване от Сане и от 4-5 метра стреля над гредата.
В 87-ата обаче Сарджънт пак се оказа сам и излезе едно на едно с Нойер, но стражът спаси удара му.

В същото време Вердер изравни рекорда за най-много поредни равенства от 1:1 - пет, поставен от Байер (Леверкузен) през сезон 1980/81. Освен това гостите сложиха край на рекордната си серия от 19 последователни загуби срещу Байерн.

Серж Гнабри Серж Гнабри7
90' Милот Рашица  Милот Рашицаизлиза
Таит Чонг  Таит Чонгвлиза
Иржи Павленка  Иржи Павленкажълт картон
72' Кевин Мьовалд  Кевин Мьовалдизлиза
Жан-Мануел Мбом  Жан-Мануел Мбомвлиза
66' Леонардо Битенкурт  Леонардо Битенкуртизлиза
Кингсли Комангол Кингсли Коман  62'
45' Максимилиан Егещайн  Максимилиан Егещайнгол
43' Лудвиг Аугустинсон  Лудвиг Аугустинсонжълт картон
32' Леонардо Битенкурт  Леонардо Битенкуртжълт картон