България завърши без победа и изпадна (видео)

Националният отбор на България отново не победи и отпадна в Лига "С" на Лигата на нациите. "Лъвовете" прекъснаха серията си от четири поредни загуби в турнира, като завършиха 0:0 в Дъблин срещу Ирландия. Точката обаче не се оказа достатъчна, за да могат "трикольорите" да се изкачат на трето място в група 4 и да останат в Лига "В". Общо взето, играчите на Георги Дерменджиев, които бяха с безброй проблеми, се опитаха да победят и имаха своите шансове, но накрая равенството бе най-справедливият резултат. Връщането в Лига "С" е напълно заслужено, след като националите ни записаха едва две точки от шест мача срещу Уелс (0:1, 0:1), Финландия (0:2, 1:2) и Ирландия (1:1, 0:0). Двете точки дойдоха срещу ирландците в първата и последната среща, но детинските грешки в защита, както и головата немощ в атака се оказаха решаващи. Родният тим обаче трябва да съжалява, че отпада в долната дивизия, след като единственото попадение на Ирландия в този турнир дойде в 93-ата минута на стадион "Васил Левски", което обаче се оказа достатъчно, за да може съставът на Стивън Кени да завърши на трето място с три точки, въпреки че и той не записа победа.

"Лъвовете" завършиха с най-слабата защита в групата - седем допуснати гола, като почти всичките от тях след подаръци на нашите бранители. Балансът на националния отбор на България за тази странна 2020-а година от девет мача - една едниствена победа срещу Гибралтар (3:0) в контрола, шест поражения и две равенства.
Селекционерът на "трикольорите" Георги Дерменджиев имаше изключително много проблеми, като му се наложи да пусне от първата минута Георги Ангелов. Играчът на Берое направи дебют с националната фланелка в центъра на защитата. Той и съотборникът му в Стара Загора Александър Цветков, както футболист №1 на България за миналата година Димитър Илиев и Сисиньо бяха четирите промени от загубата с 1:2 от Финландия. Те замениха Васил Божиков, Димитър Велковски, Доминик Янков и Янис Карабельов.
Мартин Луков бе вратар, а пред него в защита действаха Страхил Попов, Ангелов, Кристиян Димитров и Сисиньо. Кристиян Малинов и Цветков бяха опорните халфове, а Галин Иванов, Илиев и Спас Делев действаха зад Божидар Краев.
Селекционерът  на домакините Стивън Кени, който търсеше първи успех начело на тима, също имаше сериозни проблеми с 14 играчи от основната група, като направи пет промени от последната среща. Ирландците обаче имаха нужда и от точка, за да останат в група "В", която накрая спечелиха.
Още в първата минута Краев пробва удар, а в 17-ата минута Колинс не успя да засече на празна врата. В 20-ата минута Манинг влезе брутално в краката на Спас Делев, но реферът му даде само жълт картон. Последваха две грешки в защитата на "зелените", но Цветков и Илиев не успяха да се възползват успешно. Ударът на играча на Локо Пд беше избит от Рандолф, а преди това и играч на домакините игра с ръка, но дузпа не бе отсъдена.
Галин Иванов в 32-ата минута направи сериозна грешка и пропусна да излезе сам срещу вратаря. Димитров с глава стреля малко над гредата в 35-ата минута. Родният страж Мартин Луков спаси българите в 36-ата минута, когато спаси опасно центриране от фаул на Брейди. Две минути по-късно Колинс с глава също пропусна да се разпише.
Втората част започна равностойно. Хубава атака на Краев не завърши с удар, а в 55-ата минута Къртис пропусна най-чистото положение. Нападателят остана сам срещу Луков, за радост обаче стреля над вратата.
Секунди по-късно вратаря Рандолф рискува в наказателното поле, докато се опитваше да финтира Краев, но все пак успя да излезе от ситуацията. Родният нападател в 60-ата минута стреля много силно от въздуха, но също прати топката над вратата. Карагарен, Светослав Ковачев и дебютантът Александър Василев замениха Иванов, Делев и Сисиньо.
Последваха три възможности за България, но отново нямаше кой да вкара. Първо Цветков стреля, но защитник изби в корнер. След последвалото центриране топката попадна в краката на Димитров, който бе на пет метра от голлинията, но ударът му бе избит в ъглов удар от Дъфи. Веднага след това Краев бе оставен сам в центъра на наказателното поле. Играчът на Мидтиланд обаче стреля лошо с глава и не уцели вратата.
В 68-ата минута Брейди със страховит изстрел разтресе горната греда над Луков. Десет минути преди края на редовното време Димитров можеше да си вкара автогол, тъй като не успя да избие центриране отляво, но се стигна само до корнер. Третият дебютант в този мач Денислав Александров замени Илиев и застана зад Краев.
Последните минути играчите на Дерменджиев видимо се измориха, докато домакините опитаха да натиснат и да стигнат до победата, но гол в мача не падна. Така двубоят завърши 0:0, като общо взето показа олицетворението на родния национален отбор, който има много проблеми и изпраща една много трудна година.
Множеството контузени играчи в ключовите моменти, както и множеството заразени от COVID-19, през последните месеци изиграха лоша шега на България. Тимът изпусна победата буквално в последната минута на първата среща, секунди преди края изпусна точката в Уелс. Селекцията на Райън Гигс ни победи и в последните минути на "Васил Левски", а детински грешки на родните бранители подариха двете победи на Финландия. Всичко това обаче не е само заради липсата на късмет, а предимно заради липсата на класа.
Сега предстоят световни квалификации, където изглежда утопия отборът да търси класиране. Именно затова трябва много, много работа, но и голямо търпение.

ИРЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:0