"Лалетата" обърнаха Полша, но това не беше достатъчно (видео)

Нидерландия се наложи с 2:1 при гостуването си на Полша след обрат в последния четвърт час, но остана на второ място в групата си и няма да спори за трофея във второто издание на Лигата на нациите. Мемфис Депай от дузпа и Жоржиньо Вайналдум отбелязаха головете за "лалетата", а Камил Йожвяк се разписа за поляците в самото началото на двубоя.

И двата отбора имаха шанс за първото място, но само при победа и грешна стъпка на фаворита Италия при гостуването на Босна и Херцеговина. "Адзурите" обаче взеха своето в Сараево и мачът между Полша и Нидерландия на практика се оказа спор за второто място. То остана за "оранжевите" с 11 точки - една по-малко от Италия.

В началото на септември Нидерландия спечели у дома срещу Полша с 1:0 сле гол на Стивън Бергвайн. За последно поляците надвиха този съперник през 1979 година и като цяло имаха само 3 победи от 17 мача срещу този съперник, но и трите постигнати в Хожув, където се игра и днешният двубой.
Звездата на домакините Роберт Левандовски до последно беше под въпрос за мача заради лека травма, но бе титуляр. Очаква се обаче рекордьорът по голове за националния отбор (63) да играе само едно полувреме, което и се случи. Зад Лева действаха Пжемислав Плахета, Пьотър Жиелински и Камил Йожвяк. В средата на терена селекционерът Йежи Бжечек заложи на Гжегож Криховяк и Матеуш Клих.
На пейката на поляците останаха Камил Гросицки, Карол Линети, Аркадиуш Милик, Кшищоф Пьонтек, Себастиан Шимански и Мачей Рибус.
Наставникът на Нидерландия Франк де Бур не можеше да може да разчита на Райън Бабел. Тримата в атака бяха Мемфис Депай, Калвин Стенгс и Дониел Мален. В халфовата линия започнаха Жоржиньо Вайналдум, Френки де Йонг и Дейви Клаасен.
Някои от звездите на "оранжевите" бяха сред резервите, начело с Дони ван де Беек, Люк де Йонг, Куинси Промес и Стивън Берхуйс.
Поляците стартираха ударно и поведоха още в 6-ата минута с красив гол на Йожвяк. Футболистът на Дарби Каунти направи впечатляващ спринт, надбягвайки Клаасен, после технично преодоля Дейли Блинд и прати топката в мрежата.
Гостите отговориха с хубав пробив на Мален, но Лукаш Фабиански спаси удара на младока от ПСВ Айндховен. Вайналдум също можеше да изравни, но шутира прекалено слабо. В 13-ата минута Мален отправи силен удар, с глава, но в аут.
Защитата на домакините оставяше много пространства на нидерландските офанзивни играчи, но те не ги използваха ефективно. В 16-ата минута Левандовски изведе Плахета по левия фланг, той стреля от малък ъгъл и уцели гредата.
Последва период на относително спокойствие на терена, преди "лалетата" отново да вземат инициативата. В 33-ата минута Мален шутира над напречната греда, а удар на Депай не затрудни Фабиански. На другата врата Тим Крул отрази изстрел на Плахета.
На почивката Левандовски беше заменен от Пьонтек, а капитанската лента отиде на ръката на Камил Глик. В 49-ата минута Пьонтек скочи най-високо в наказателното поле, но прати топката в аут. Малко след това Депай направи нов пропуск.
Звездата на Лион беше много активен, но често не взимаше най-правилните решения. В 63-ата минута той си освободи пространство за удар, но Фабиански успя да избие. Клаасен беше следващият, който пропиля добра възможност да изравни.
В 76-ата минута Ян Беднарек повали Вайналдум в наказателното поле и съдията Орел Гринфелд даде дузпа, която Депай уверено реализира.
Гостите стигнаха до обрата в 84-ата минута. Тогава Берхуйс центрира от корнер, а Вайналдум бе заел най-добра позиция и с глава отклони топката в мрежата.
Победата на Нидерландия бе заслужена, но отборът на Франк де Бур не можа да спечели групата.