Франция не показа милост срещу амбицираните шведи (видео)

Световният шампион Франция още веднъж демонстрира класата си. Тимът на Дидие Дешан победи с 4:2 Швеция в последния си двубой от груповата фаза в Лигата на нациите и прати скандинавците в по-долната дивизия "В". Два гола вкара Оливие Жиру, а по веднъж се разписаха Бенжамен Павар и резервата Кингсли Коман. За гостите точни бяха Виктор Клаесон и Робин Куайсон.

Мачът беше без значение за "петлите", които си осигуриха първото място и участие във финалната четворка на турнира още преди няколко дни с победата в Португалия (1:0). Шведите пък се наложиха с 2:1 над Хърватия и запазиха шансове да останат в Лига "А" именно за сметка на "шахматистите". Те обаче трябваше да постигнат по-добър резултат срещу Франция, отколкото хърватите срещу Португалия.

Очаквано, селекционерът на домакините Дидие Дешан предприе някои размествания в състава си и даде шанс на футболисти, които по-рядко попадат сред титулярите. Адриен Рабио не върнат в центъра на халфовата линия на мястото на наказания Н'Голо Канте, атаката поведоха Оливие Жиру и Антоан Гризман, а Килиан Мбапе влезе след почивката. От първата минута започна Маркус Тюрам, а в центъра на защитата отново си партнираха Рафаел Варан и Преснел Кимпембе.
Шведите пристигнаха в Париж без селекционера си Яне Андерсон, който е под карантина. В негово отсъствие отборът беше воден от помощник-треньора Петер Ветергрен. За "тре кронур" не игра наказаният Албин Екдал, а неговото място в халфовата линия зае Виктор Клаесон. Това беше единствената промяна от мача с Хърватия. В предни позиции действаха Маркус Берг и Деян Кулушевски, а Емил Форсберг и Себастиан Ларсон стартираха по двата фланга.
Швеция имаше само една победа като гост на "петлите" - 1:0 в контрола през далечната 1952 година. Скандинавците подходиха търпеливо, с надеждата да удържат домакинския натиск и да се възползват от евентуални грешки в противниковата отбрана.
Шведите много рано получиха възможност да поведат и я използваха. Те развиха атака по десния фланг, след която Пол Погба не изчисти добре топката и тя попадна в Клаесон. Играчът на Краснодар се промъкна между няколко бранители и с помощта на рикошет в крака на Варан успя да изненада Юго Лорис.
Домакините можеха да изравнят веднага, но Тюрам не намесе хубав удар с глава след отлично центриране на Люка Ернандес. Работата за Робин Олсен ставаше все повече. В 12-ата минута той спаси изстрел на Жиру, а след това и Павар пропусна от удобна позиция. Изравняването дойде след четвърт час игра, когато Тюрам намери в наказателното поле Жиру и 34-годишният нападател опъна мрежата с левия крак.
Шведите се опитваха да не изпадат в глуха защита, но на моменти се случваше точно това. Кулушевски оставаше изолиран от съотборниците си, а "петлите" направиха пълен обрат в 36-ата минута. Тюрам пробва да преодолее триково цялата отбрана на гостите, но вместо това топката отскочи към Павар и той с шут от въздуха я прати за втори път във вратата на Олсен.
Това беше втори гол за защитника на Байерн (Мюнхен) с екипа на националния отбор. Първият бе срещу Аржентина на Мондиал 2018. В края на полувремето Рабио можеше да нокаутира скандинавците, но Олсен се намеси стабилно. За шведите не идваха добри новини и от Сплит, където Хърватия водеше с 1:0 на Португалия.
В 59-ата минута резултатът стана 3:1. Появилият се от пейката Мбапе качи топката на главата на Жиру и голмайстор №2 на французите за всички времена простреля Олсен. Интригата за кратко се върна малко преди края на редовното време, когато Куайсон подложи крак след прострелно центриране на Бенгтсон и намали.
Шведите пратиха всички в атака, включително и вратаря. В петата добавена минута лошо центриране от статично положение доведе до бърза контра, при която вратата на гостите беше напълно празна. Кингсли Коман напредна с топката и необезпокояван оформи крайното 4:2.
Шведите останаха с 3 точки, колкото има и Хърватия, а в преките двубои си размениха победи с по 2:1. Малко по-добрата голова разлика на балканците се оказа решаваща и те запазиха мястото си в лигата на най-силните.