Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Белгия сложи край на английските надежди (видео)

Белгия победи Англия с 2:0 и сложи край на надеждите на британците да се класират за финалната фаза. Отборът на Роберто Мартинес взе солиден аванс до 23-ата минута с два гола. Тилеманс откри с удар от дистанция, а Мертенс удвои преднината след прекрасно изпълнение на фаул.

След този успех белгийците продължават да са лидер в група 2 на Дивизия А, но имат само точка преднина пред втория Дания. Двата отбора се изправят един срещу друг в сряда в директна битка за първото място.

Англия започна с идеята да се надиграва с домакините, което се оказа грешка. Белгийският тим превъзхожда съперника по повечето показатели и бързо го показа. Тимът на Гарет Саутгейт успяваше да стига до вратата на Куртоа, като още във втората минута Хари Кейн пробва удар.
В защита обаче англичаните имаха сериозни проблеми срещу талантите на Белгия. Още в десетата минута тимът на Роберто Мартинес поведе. Лошо подаване на Дайър даде начало на атака на съперника. Лукаку подаде на Тилеманс, който с много прецизен удар от дистанция откри резултата. Топката обаче мина близо до Пикфорд, който можеше да се намеси и по-добре.
Джак Грийлиш получи шанс веднага да изравни, но ударът му бе блокиран от Алдервейрелд. След последвалия корнер Кейн стреля с глава, а Лукаку изби топката от голлинията.
След този период белгийците отново показаха, че имат по-ясни идеи. В 23-ата минута те стигнаха до втори гол след спорно нарушение на Райс. Защитникът попречи на Де Бройне да стреля, но успя да отклони топката преди сблъсъка между двамата. Блестящо изпълнение на Мертенс от фаула прати топката в мрежата за 2:0.
До почивката англичаните имаха предимство и натиснаха съперника. В 34-ата минута се откри шанс пред Маунт, но ударът му бе блокиран от Вертонген. В края на полувремето Кейн стреля право в Куртоа.
Проблемите на гостите се увеличиха, след като Бен Чилуел получи контузия и трябваше да напусне. На негово място се появи младия талант на Арсенал Букайо Сака. На почивката бе сменен и Джордан Хендерсън, което сериозно ще притесни Юрген Клоп. Ако причината е контузия, той е поредният футболист, който отпада от сметките на Ливърпул.
През второто полувреме тимът на Саутгейт имаше инициативата, но не успяваше да отбележи гол. В един момент Кейн навърза няколко защитника на противника, но накрая не успя да затрудни Куртоа. Темпото спадна, а положенията не бяха много.
В 76-ата минута Лукаку пропусна великолепна възможност да сложи точка на спора. След ниско центриране на Мертенс нападателят бе на идеална позиция, но не успя да преодолее вратаря.  Англичаните отговориха с опасна атака, но тя отново не завърши с точен удар.
В последните минути гостите натиснаха и стигнаха на няколко пъти до вратата на Куртоа, но в завършващата фаза не бяха ефективни. В същото време Белгия пропусна два добри шанса да стигне до нов гол.
БЕЛГИЯ - АНГЛИЯ 2:0
1:0 - Тилеманс (10)
2:0 - Мертенс (23)