Италия наказа Полша и взе полпозишън (видео)

Напук на безкрайните си проблеми тимът на Италия изигра много силен мач и заслужено надви Полша с 2:0 като домакин в среща от Група 1 на Дивизия “А” от Лигата на нациите. Жоржиньо (27’-дузпа) и Доменико Берарди (82’) донесоха победата на стадиона в Реджо Емилия. По този начин “скаудра адзура” излезе начело в групата с точка преднина преди Нидерландия, който по-рано през деня срази Босна и Херцеговина с 3:1. Поляците вече са трети, но също имат шанс да финишират начело. Последният кръг е в сряда, като победителят в групата ще играе на финалите на турнира.

Италианците бяха с човек повече от 77-ата минута нататък, след като бившият халф на Лудогорец Яцек Горалски получи червен картон след две груби нарушения срещу Андреа Белоти.

Липсата на ВАР в Лигата на нациите остави без отговор няколко дискусионни ситуации. През първото полувреме попадение на Лоренцо Инсиние не беше зачетено заради нарушение срещу вратаря. След това пък Роберт Левандовски можеше и да бъде изгонен заради удар без топка спрямо Алесандро Бастони. В 73-ата минута пък домакините настояваха за дузпа за игра с ръка на Ян Беднарек. Технологията обаче не е в употреба тук и съответно въпросните положения бяха подминати.

След като селекционерът на домакините Роберто Манчини се лекува от коронавирус, неговият асистент Алберико Евани водеше тима и тази вечер. От състава липсваха куп имена заради травми, положителни или неясни резултати от тестове за COVID-19, или заради забрана да се присъдинят към групата от мерки за безопасност. Лоренцо Инсиние, Андреа Белоти и Федерико Бернардески започнаха в предни позиции. Младият защитник на Интер Алесандро Бастони отново беше сред стартовите 11, както беше и в проверката с Естония преди дни. Леонардо Бонучи е аут заради контузия. Мануел Локатели беше в халфовата линия до Жоржиньо и Николо Барела.
36 Италия - Полша 2:0
Очаквано Роберт Левандовски поведе поляците, а на вратата застана стражът на Ювентус Войчех Шчесни.
По-рано тази есен “дружина полска” и “скуадра адзура” направиха 0:0 във Варшава в първия сблъсък помежду си.
Бернардески отправи първия опасен удар в 7-ата минута, но съотборникът му в торинския гранд Шчесни отрази.
Топката стигна до вратарят на домакините Джанлуиджи Донарума чак в 19-ата минута.
Секунди по-късно Лоренцо Инсиние изпрати кълбото в мрежата на поляците, но попадението не беше зачетено, защото според съдиите Белоти е попречил на Шчесни да се намеси, блокирайки го с тяло.

В 22-ата се стигна до спорна ситуация, при която след единоборство Левандовски по-скоро удари Бастони в лицето, но не последва наказание за голаджията на Байерн (Мюнхен). В турнира няма ВАР.

И все пак "скуадрата" поведе в резултата. В 27-ата Жоржиньо вкара от наказателен удар, маркиран за задържане в наказателното поле на Белоти от страна на Гжегож Криховяк.

Италианците продължиха да доминират и след попадението, докато съперникът трудно организираше атаки.

На полувремето селекционерът на Полша Йежи Бженчек извърши тройна смяна в стремежа си да обърне развоя на нещата. И само за първите две минути на втората част гостите създадоха две положения.

В 53-ата обаче шансът беше на страната на тима от Варшава, след като топката мина на сантиметри до гредата. При аналогична ситуация шест минути след това Шчесни спаси изстрела на Инсиние.
В 62-ата минута напрежението се покачи, след като бившият халф на Лудогорец Яцек Горалски влезе много остро в краката на Белоти и за малко не го контузи. Полякът получи жълт картон за това.

В 66-ата, секунди след влизането си в игра, Доменико Берарди засече от въздуха и топката не беше далеч от мрежата на Шчесни, но все пак излезе в аут.

Отсъствието на ВАР си каза думата и в 73-ата минута. Тогава Белоти шутира към вратата, а топката срещна ръката на Ян Беднарек, като това беше в наказателното поле. Ръката на бранителя на гостите не беше прилепена към тялото му, като в случая беше зад гърба му. Съдията Клеман Тюрпен обаче не посочи бялата точка.
В 77-ата Горалски отново влезе грубо в тялото на Белоти и беше изгонен след втори жълт картон.
Поредна отлична намеса на Шчесни в 81-вата съхрани шансовете на поляците. В случая стражът отрази бомбен шут на Емерсон.
Минута по-късно обаче Италия все пак поведе с 2:0. Берарди беше точен с удар в близкия ъгъл.

Това беше всичко интересно, защото след този гол поляците се предадоха и не сториха нищо.