Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1 /почивка/

Впечатляваща Франция удари Португалия в решаващия сблъсък (видео)

Франция надделя с минималното 1:0 при гостуването си на Португалия в мач от група 3 на дивизия А от Лигата на нациите. Единственото попадение отбеляза Н'Голо Канте в 54-ата минута. Победата можеше да бъде по-изразителна, но Антони Марсиал направи множество пропуски през първото полувреме. Все пак с днешния успех световният шампион си гарантира участие във финалната фаза на турнира, тъй като вече не може да бъде изпреварен дори и от европейския първенец, който не беше губил на свой терен от март 2017 година насам.

Фернандо Сантош бе заложил на изцяло различен и по-силен състав след контролата срещу Андора (7:0). Този път като титуляр започна суперзвездата Кристиано Роналдо, а в нападение му помагаха Жоао Феликс и Бернардо Силва.

Дидие Дешан също бе променил драстично състава си след изненадващата загуба с 0:2 от Финландия в контрола. Единствено Пол Погба запази титулярното си място. Тъй като Килиан Мбапе е контузен, а Оливие Жиру бе резерва, атакуващото трио бе съставено от Антоан Гризман, Марсиал и Кингсли Коман.

Още в 6-ата минута Роналдо отправи далечен изстрел, който беше избит от Юго Лорис. В 10-ата Коман също нанесе удар, който беше отразен от Руи Патрисио. Две минути по-късно Гризман пусна чудесен пас към Марсиал, но вратарят излезе напред и спаси с крак шута на нападателя. В 17-ата удар с глава на Адриен Рабио мина опасно покрай вратата. В 19-ата Бруно Фернандеш стреля, но Лорис безпроблемно улови топката. В 27-ата Марсиал пробва шут, който обаче излезе в аут.
В 30-ата "петлите" изпълниха по прекрасен начин заучен пряк свободен удар, при който Рабио стреля акробатично, а Марсиал с глава отклони топката в напречната греда. В 41-ата пас на Люка Ернандес стигна именно до играча на Манчестър Юнайтед в близост до вратата, но Патрисио направи блестяща изява при неговия изстрел и успя да го избие. В 45-ата Роналдо нанесе удар с глава след центриране от корнер, но топката мина малко над вратата.
В 49-ата минута Феликс отправи удар, който рикошира в Преснел Кимпембе и така беше спасен от Лорис. В 54-ата французите стигнаха до своя заслужен гол. Тогава Патрисио изби удар на Рабио, но Канте беше на подходящото място, за да направи точна добавка. Минута по-късно Гризман стреля неточно. В 58-ата Погба нанесе удар с глава, но той не се получи добре и така Патрисио се справи с него.
В 60-ата домакините като по чудо не изравниха. Лорис изби шут на Рафаел Герейро от много голямо разстояние, но топката остана в игра и последва центриране към Жозе Фонте, чийто удар с глава разтресе страничната греда. Феликс също се опита да се разпише при тази ситуация, но и двата му изстрела бяха блокирани. В 75-ата Роналдо запази топката с финтове в наказателното поле и я върна към резервата Жоао Моутиньо, чийто топовен шут от дистанция беше отразен със страхотна намеса на Лорис. В 79-ата голмайсторът в мача Канте си изкара жълт картон и така ще пропусне срещата с Швеция. До края на двубоя "мореплавателите" упражниха голям натиск, който обаче беше безрезултатен.

Така кръг преди края Франция е недостижим на върха в групата с 13 точки и по-добър баланс в преките сблъсъци с втория Португалия, останал с 10 пункта в актива си.

ПОРТУГАЛИЯ - ФРАНЦИЯ 0:1

0:1 Канте (54')

Португалия: Патрисио, Кансело, Фонте, Диаш, Герейро, Перейра, Карвальо, Фернандеш, Феликс, Силва, Роналдо

Франция: Лорис, Павар, Варан, Кимпембе, Ернандес, Канте, Погба, Рабио, Гризман, Коман, Марсиал