"Лъвиците" показаха зъби, но не успяха да спрат Гърция в похода си към ЕвроБаскет

Националният отбор на България по баскетбол за жени не успя да постигне успех в ключовия си трети мач от група "А" на квалификациите за ЕвроБаскет 2021. Късата селекция на Стефан Михайлов отстъпи при гостуването си на Гърция с крайното 73:66 (21:12, 11:14, 16:22, 25:18) пред празните трибуни в зала "Ираклион Арена". Поражението е второ за "лъвиците" ни, които продължават да заемат третата позиция в групата - баланс 1-2. Гърция пък записва втората си победа в потока и се доближава допълнително до класиране за най-големия европейски форум.По този начин България ще търси задължителен успех срещу Исландия след два дни, като срещата отново ще се проведе в Ираклион. В групата на нашите момичета гарантирано класиране за ЕвроБаскет 2021 има само първият, както и петте най-добри отбора, заели втората позиция. Исландия няма победа в групата до този момент, като днес бе премазан от лидера Словения с 58:94.

Селекционерът Стефан Михайлов остана с група от едва 11 баскетболистки за пътешествието си до "балона" в Ираклион, като в днешния мач едва шест от тях взеха по-сериозна роля в него. Въпреки това, нашите момичета показаха страхотна игра и успяха да заличат напълно двуцифрен пасив, но силите им не стигнаха за последните минути от четвъртата част.Двубоят започна равностойно, но към средата на частта домакините се възползваха от предимството си при борбите в нападение и дръпнаха с пет точки - 11:6. "Лъвиците" ни се добраха на четири точки дефицит от съперника си след две поредни добри изяви на Виктория Стойчева, но гъркините демонстрираха превъзходството си в играта в подкошието и отново се измъкнаха в резултата - 19:12. Частта приключи при девет пункта аванс в полза на Гърция - 21:12.

Втората част също не стартира по желания от Стефан Михайлов начин и домакините вдигнаха преднината си до двуцифрените размери - 25:14. Нашите момичета обаче стиснаха зъби и чрез добра защита и отлични комбинации в атака се доближиха на шест пункта от съперника си - 29:23. В рамките на пет минути "лъвиците" спираха опитите на Гърция да доближи коша им, намалявайки разликата до 3 точки, но все пак домакините отново излязоха напред с шест пункта в самия край на частта - 32:26 след 20 минути игра.Българките дадоха ударен старт на третата четвърт и се залепиха за съперника си след минисерия от 4:9 - 36:35. Гъркините редуваха грешки и лоши отигравания, като най-сетне очакваното се случи - България поведе след чудесна тройка на Виолина Кочева - 38:40. Все пак в следващите няколко минути домакините се осъзнаха и отново си върнаха предимството в срещата - 46:43. Димана Георгиева възстанови паритета в срещата след два успешни наказателни, които се оказаха последните точки за третата четвърт - 48:48.

Националките ни започнаха отлично последната част, след като Радостина Димитрова отбеляза в две поредни нападения, за да даде четири пункта преднина на отбора ни - 48:52. Гъркините отговориха с пет последователни точки, но Димана Георгиева и Борислава Христова вдигнаха българките - 53:56. Домакините нямаха никакво намерение да отстъпват и след няколко перфектни изяви в двете части на паркета успяха да излязат напред в резултата с четири точки - 64:60 и 4:29 на таблото.Борислава Христова върна две точки, но отборът на Гърция записа неприятни пет поредни пункта, с които вдигна разликата до седем - 69:62 и оставащи 2:55. Страхотна тройка на Виолина Кочева точно минута по-късно съживи надеждите на нашите - 69:66. Центърът на Гърция Мария Фасула не показа колебания от линията за пет точки аванс, а в следващото нападение Ангелики Николопулу подсигури победата на южните ни съседи - краен резултат 73:66.

Мария Фасула бе лидер на Гърция със своите 21 точки и 11 борби, Ангелики Николопулу добави 15 пункта, хвана 9 борби и направи 9 асистенции, Анна Стамолампру се разписа с 13 точки, а Елеана Христанаки вкара 11 точки.

Димана Георгиева завърши с 15 точки и 5 борби за България, Виолина Кочева отбеляза 14 точки, Жаклин Златанова наниза 12 точки, взе 13 борби и направи 5 асистенции, а Борислава Христова отбеляза 11 точки.

ГЪРЦИЯ 73:66 (21:12, 11:14, 16:22, 25:18) БЪЛГАРИЯ
ГЪРЦИЯ: Анна Стамолапру 13, Ангелики Николопулу 15, Елеана Христинаки 11, Артемис Спану 6, Мария Фасула 21 (Елени Босгана 5, Дионисия Александри 2)
СЕЛЕКЦИОНЕР: Василейос Масларинос
БЪЛГАРИЯ: Виктория Стойчева 8, Виолина Кочева 14, Борислава Христова 11, Димана Георгиева 15, Жаклин Златанова 12 (Радостина Димитрова 6, Евгения Нацкина, Александра Петрова, Габриела Николова)
СЕЛЕКЦИОНЕР: Стефан Михайлов