Шоу на Жота при футболна лекция на Ливърпул в Бергамо (видео)

Ливърпул изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона в гостуването си на Аталанта в Бергамо от третия кръг в група "D" на Шампионската лига. Мърсисайдци изнесоха футболна лекция на своя съперник, побеждавайки го с 5:0. Звездата на вечерта бе нападателят на англичаните Диого Жота, който реализира хеттрик с попадения в 16-ата, 33-ата и 54-ата минута. Другите два гола вкараха Мохамед Салах в 47-ата и Садио Мане в 49-ата минута.

Домакините заложиха на Марко Спортиело на вратата и пред него в защита Рафаел Толой, Хосе Луис Паломино и Берат Джимсити. Мохика и Ханс Хатебур действаха като халф-бекове, а Ремо Фройлер, Алехандро Гомес и Марио Пашалич започнаха в средата на терена. Луис Муриел и Дуван Сапата пък бяха атакуващият дует на бергамаските.

За гостите мача започнаха Алисон на вратата и Трент Александър-Арнолд, Джо Гомес, Рийс Уилямс и Андрю Робъртсън в отбрана. Джордан Хендерсън, Къртис Джоунс и Жоржиньо Вайналдум бяха триото в средата на терена, а в атака се разчиташе на Садио Мане, Мохамед Салах и Диого Жота.

Гостите създадоха първата си възможност в мача още във 2-ата миунта. Диого Жота напредна на скорост, елиминира защитник и стреля, но Спортиело внимаваше и спаси.

В 13-ата минута Мане шутира от границата на пеналта и отново Спортиело трябваше да се намесва решително.

Минута по-късно и Аталанта създаде първата си възможност. Луис Муриел се освободи и стреля по земя, като Алисон със сетни усилия изби с крак.

В 15-ата минута обаче събитията отново се пренесоха пред другата врата и Къртис Джоунс стреля по земя, но Спортиело спаси. В 16-ата минута резултатът бе открит. Жота получи пас на скорост и успя да копне елегатнто топката над вратаря за 0:1.

Аталанта реагира веднага и в 19-ата минута отново Муриел се озова на стрелкова позиция, но и този път ударът му бе спасен от Алисон.

В 28-ата минута Дуван Сапата бе близо до гола, като негов изстрел се отби от напречната греда, но се оказа, че е бил и в засада.

В 34-ата минута обаче устремът на бергамаските бе спрян от втори гол на Жота. Той получи дълъг пас в наказателното поле, с едно докосване елиминира прекия си пазач и със силен удар отблизо вкара за 0:2.

Гостите можеха да стигнат и до трето попадение в 36-ата минута, когато Мане напредна и шутира и отново Спортиело се отличи с блестящо спасяване.

Третият гол все пак падна в началото на втората част. В 47-ата минута англичаните организираха контраатака, Салах бе изведен зад защитата, напредна необезпокояван, финтира Хатебур и вкара за 0:3.

Две минути по-късно падна и четвърто попадение във вратата на Спортиело. Този път Салах подаде а скорост за Мане, който с диагонален удар вкара за 0:4.

В 54-ата минута Жота оформи своя хеттрик в мача. Той бе изведен от Мане, изпревари излезлия неразчетено Спортиело и отбеляза в опразнената врата за 0:5.

Гостите вече се забавляваха и в 58-ата минута Салах опита да прехвърли вратаря почти от центъра, но този път Спортиело успя да се върне и да улови.

Една от най-красивите атаки на домакините бе в 62-ата минута, когато Папу Гомес напредна и подаде извеждащ пас за Сапата, той финтира защитник и стреля, но нацели гредата.

Сапата имаше още една възможност в 68-ата минута, когато нахлу на скорост и стреля силно по земя, но Алисон се прояви с блестящ рефлекс.

В 82-ата минута Сапата за пореден път бе спрян от Алисон, след като изскочи очи в очи с него. В ответната атака пък Салах бе близо до нов гол, но този път не успя да порази вратата.

В добавеното време Сапата все пак прати топката във вратата на съперника, но отново бе разочарован, тъй като имаше засада.

Това бе трета поредна победа за Ливърпул в групата и мърсисайдци водят убедително в класирането с пълен актив от 9 точки. Аталанта се свлече до 3-ата позиция с 4 спечелени точки.