Футболът в Аржентина се завърна с исторически гол с ръка срещу Бока Хуниорс (видео)

Аржентинският футбол рестартира след принудителна пауза от над осем месеца заради пандемията от COVID-19. Шампионът Бока Хуниорс стартира с победа участието си в новия турнир Купа на професионалната лига на Аржентина. "Генуезците" надвиха с 2:1 Ланус в първия мач от най-трудната група - "Зона 4", където са още отборите на Нюел Олд Бойс и Талерес де Кордоба.
Капитанът Карлос Тевес, който през март прати в екстаз тима, след като измъкна титлата от Ривър Плейт с гол в последните минути на първенството срещу Химнастия ла Плата (1:0), откри головата сметка на "синьо-жълтите". 36-годишният капитан бе точен в 19-ата минута, вкарвайки своя 88-и гол за Бока.
Само шест минути по-късно обаче легендата на "виненочервените" Хосе Санд изравни със скандален гол с ръка, който обаче влезе в историята на аржентинския футбол. Капитанът на домакините се разписа от два метра с ръка. Реферът не видя и попадението бе зачетено предвид липсата на ВАР.

Така Санд стана най-възрастният играч вкарвал гол в аржентинския професионален футбол - 40 години, три месеца и 14 дни. Преди няколко дни легендата на "граната" отбеляза два гола във вратата на бразилския Сао Пауло (3:2) в турнира за Копа Судамерикана, като след мача с усмивка заяви: "Срещу Бока искам да играя. Ако не ме пусне, ще го убия", визирайки треньора Луис Субалдия, който сподели, че мисли да го запази за реванша с бразилците тази седмица.

Санд, който имаше 46 гола срещу петте големи гранда в Аржентина (13-Индепендиенте, 11-Расинг, 10-Сан Лоренцо, 6 - Ривър Плейт и 6 - Бока Хуниорс, както и един гол в една контрола на Суперкласико), нямаше как да не започне мача, а след 25 минути на терена влезе и в историята.

Това обаче не се оказа достатъчно за финалиста на Копа Либертадорес от 2017 година да вземе нещо, тъй като след почивката Рамон Абила донесе победата на "генуезците" с гол в 56-ата минута.
Така Бока взе първи точки, като гостува на Нюелс Олд Бойс и приема Талерес, който стартира с победа 4:1 в Розарио срещу бившия тим на Велко Йотов, през следващите два уикенда.

Турнирът Купа на професионалната лига е със следния формат: Всичките 24 отбора от елита на Аржентина са разпределени в шест групи по четири тима, които играят всеки срещу всеки на разменено гостуване. Първите два тима от всяка група продължават напред, като се оформят нови две групи по шест тима. Там отборите отново играят един срещу друг, но само по веднъж. Победителите в двете групи ще играят финал за титлата на неутрален терен. Победителят се класира директно за групите на Копа Либертадорес 2021 година.

Класиралите се на трето и четвърто място в първите шест групи също се разпределят в две групи по шест тима, като там играят по един път. Победителите в тези две групи играят финал, а победителят играе със загубилия големия финал на неутрален стадион. Победителят в този мач си гарантира място в групите на Копа Судамерикана 2022 година.

Мачовете ще се играят всеки уикенд до 17 януари, когато е финалът.