Късен гол повали Левски в Разград и прати Лудогорец на първо място (видео+галерия)

Шампионът Лудогорец измъкна победата над Левски с късен гол на Каули. Дербито от 11-ия кръг на efbet Лига на стадион "Хювефарма Арена" завърши 1:0. Победното попадение падна в 83-ата минута, след като преди това Николай Михайлов на няколко пъти спаси гостите, а веднъж и гредата помогна на столичани. Намиращият се в голяма криза състав от София пък пропусна отлична възможност преди почивката чрез Найджъл Робърта, а Здравко Димитров бе спрян със скандална засада в последната минута на първото полувреме. Като цяло домакините бяха по-активни и накрая заслужено спечелиха, но гостите напълно нормално могат да съжаляват, че пропуснаха да прекъснат черната си серия и да си тръгнат с точка за столицата, тъй като се раздадоха и играха изключително дисциплинирано.

Успехът изпрати "орлите" на първо място в класирането с актив от 23 точки. Толкова има и Локомотив (Пловдив), но "орлите" са с мач по-малко и по-добри показатели. Левски пък записа трета поредна загуба и общо четвърта в последните пет мача за първенство, в които тимът е спечелил едва една точка.
"Сините" останаха на 12-то място, което в този момент праща състава на бараж за оставане в групата, с актив от едва 11 точки.

91 Лудогорец - Левски
Това бе 15-и пореден мач за първенство, в който Левски не успя да спечели срещу шампионите. От тях има само четири равенства и само шест попадения, докато Лудогорец е с 11 победи и 24 вкарани гола.
Станислав Генчев бе направил
цели седем промени от загубата с 3:4
срещу ЛАСК (Линц), като голямата изненада бе, че атаката се водеше от голмайстора на Втора лига Димитър Митков,
който има 10 гола в 8 мача
с Лудогорец 2 през този сезон. Завърналият се начело на "орлите" специалист заложи само на Илиев, Недялков, Сантана и Ману от тези, които играха от първата минута в Австрия. Вердон, Моци, Сисиньо, Янков, Баджи, Текпетей и Анисе пък бяха заменени от Иконо, Терзиев, Са, Дяков, Жоржиньо, Каули и Митков.
Пламен Илиев бе вратар, а Джордан Иконо, Георги Терзиев, Жосуе Са и Антон Недялков бяха четиримата защитници. Капитанът Светослав Дяков и Сантана бяха опорните халфове, а Жоржиньо, Каули и Ману действаха зад дебютанта Димитър Митков.
Живко Миланов пък не можеше да разчита на Паулиньо, който бе заменен от Насиру Мохамед.
Бразилецът бе единствената промяна сред титулярите от загубата с 1:2
от Черно море в предния кръг.
Под рамката на вратата бе Николай Михайлов, а Ивайло Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов и Матео Стаматов бяха пред него. Мартин Райнов и Тома Даске действаха пред тях, а Здравко Димитров, Мохамед Насиру и Андриан Краев трябваше да помагат на Найджъл Робърта.
Двубоят бе на ниски обороти от през първата част. "Зелените" имаха предимство и владееха играта, но трудно стигаха до положения. "Сините" пък бяха прибрани и опитваха да контраатакуват рядко, тъй като не успяваха да задържат дълго време топката.
Домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Насиру в 15-ата минута, но Волен Чинков даде знак играта да продължи. Малко по-късно Краев и Са удариха лошо главите си и трябваше лекарските екипи да се намесват. Халфът на "сините" дори се върна на терена с превързана глава.
Първото чисто положение бе в 33-ата минута. Десният защитник Икоко проби през двама бранители, след което намери Ману, който майсторски се освободи от колебливия Атанасов и стреля силно покрай гредата на Михайлов.
Гостите отвърнаха с бърза контраатака в 40-ата минута. Райнов хубаво изведе Робърта, който преодоля Терзиев и стреля с левия крак, но топката мина встрани от лявата греда на Илиев.
В 42-ата минута вратарят на Левски изби в корнер удар отдалеч на Митков.
Малко преди да се влезе в последната минута на първата част Михайлов спаси Левски. Каули проби отляво, Атанасов пък вместо да изчисти подаде на Ману, който стреля мигновено от 10 метра. Стражът показа отличен рефлекс и изби с една ръка. Топката остана пред него, като Стаматов опита да избие, но кълбото рикошира в Найденов и капитанът пак трябваше да се намесва.
Буквално в последната секунда на първата част Краев с майсторско подаване изведе Здравко Димитров сам срещу Илиев, но реферите сбъркаха и вдигнаха в засада.
Младежкият национал тръгна сам срещу вратаря на "орлите" от центъра, но асистентът Димитър Стоилов направи детинска грешка и вдигна флага. Засада обаче нямаше, тъй като крилото на "сините" тръгна зад централната линия.
Втората част започна с добра атака на "сините", но Краев се забави с последното подаване. Бранителят Са обаче явно имаше проблеми с главата след сблъсъка преди почивката и бе заменен още в 48-ата минута. На негово място влезе Вердон.
Късметът бе със столичани в 54-ата минута, когато Жоржиньо центрира, а Митков с хубав плонж нанесе опасен удар с глава, но топката излезе на сантиметри от от вратата. Текпетей и Доминик Янков влязоха в 63-ата минута. Те замениха Ману и Жоржиньо.
Още с влизането си талантът на "орлите" се размина с гол. В 66-ата минута Недялков проби отляво и върна към връхлитащия Янков, който стреля от 6-7 метра, но Ники Михайлов отново спаси. При добавката Сантана стреля високо над гредата.
В 70-ата минута Михайлов излезе извън наказателното поле и на шпагат изби топката пред Текпетей. Домакините започнаха да стават все по-опасни в атака.
Пет минути по-късно Митков също пропусна отлична възможност. Нападателят бе оставен непокрит и стреля силно, но топката облиза дясната греда на "сините" и излезе в аут.
Най-добрият от гостите Андриан Краев проби през центъра и подаде към Насиру, който пое топката и центрира към Робърта на задната греда, но Терзиев го изпревари и изби в корнер. Това се случи в 80-ата минута.
180 секунди по-късно Лудогорец поведе след колективна грешка на гостите. Точен беше Каули с глава, след като засече центриране на Текпетей. Преди това обаче Здравко Димитров не разчете близо 40-метрово подаване, след което Найденов се наведе при опита да изчисти центрирането и се размина с топката, а Каули с глава се разписа.
Това бе второто попадение на крилото през тази кампания. Стивън Петков и Мартин Петков влязоха, но Янков пропусна да удвои и резултатът остана 1:0.
Така Лудогорец продължава да мачка Левски в първенството десета поредна година. Това бе 30-и двубой между двата тима в елита, като успехът е 20-и за шампионите. "Сините", които имат едва четири победи срещу "зелените", не познават вкуса на успеха от 2016 година.
Трудната серия за Левски продължава другата седмица на "Герена", където пристига другият лидер Локо (Пд), а след паузата са мачовете с ЦСКА-София и Берое.
Шампионите пък си поеха глътка самочувствие и посрещат Тотнъм след няколко дни, след което през уикенда ще гостуват в столицата на ЦСКА 1948.