БГ Футбол

Късен гол повали Левски в Разград и прати Лудогорец на първо място (видео+галерия)

01 ноември 2020 | 21:08 - Обновена
Шампионът Лудогорец измъкна победата над Левски с късен гол на Каули. Дербито от 11-ия кръг на efbet Лига на стадион "Хювефарма Арена" завърши 1:0. Победното попадение падна в 83-ата минута, след като преди това Николай Михайлов на няколко пъти спаси гостите, а веднъж и гредата помогна на столичани. Намиращият се в голяма криза състав от София пък пропусна отлична възможност преди почивката чрез Найджъл Робърта, а Здравко Димитров бе спрян със скандална засада в последната минута на първото полувреме. Като цяло домакините бяха по-активни и накрая заслужено спечелиха, но гостите напълно нормално могат да съжаляват, че пропуснаха да прекъснат черната си серия и да си тръгнат с точка за столицата, тъй като се раздадоха и играха изключително дисциплинирано.

Успехът изпрати "орлите" на първо място в класирането с актив от 23 точки. Толкова има и Локомотив (Пловдив), но "орлите" са с мач по-малко и по-добри показатели. Левски пък записа трета поредна загуба и общо четвърта в последните пет мача за първенство, в които тимът е спечелил едва една точка.
"Сините" останаха на 12-то място, което в този момент праща състава на бараж за оставане в групата, с актив от едва 11 точки.
Това бе 15-и пореден мач за първенство, в който Левски не успя да спечели срещу шампионите. От тях има само четири равенства и само шест попадения, докато Лудогорец е с 11 победи и 24 вкарани гола.
Станислав Генчев бе направил цели седем промени от загубата с 3:4 срещу ЛАСК (Линц), като голямата изненада бе, че атаката се водеше от голмайстора на Втора лига Димитър Митков, който има 10 гола в 8 мача с Лудогорец 2 през този сезон. Завърналият се начело на "орлите" специалист заложи само на Илиев, Недялков, Сантана и Ману от тези, които играха от първата минута в Австрия. Вердон, Моци, Сисиньо, Янков, Баджи, Текпетей и Анисе пък бяха заменени от Иконо, Терзиев, Са, Дяков, Жоржиньо, Каули и Митков.
Пламен Илиев бе вратар, а Джордан Иконо, Георги Терзиев, Жосуе Са и Антон Недялков бяха четиримата защитници. Капитанът Светослав Дяков и Сантана бяха опорните халфове, а Жоржиньо, Каули и Ману действаха зад дебютанта Димитър Митков.

Живко Миланов пък не можеше да разчита на Паулиньо, който бе заменен от Насиру Мохамед. Бразилецът бе единствената промяна сред титулярите от загубата с 1:2 от Черно море в предния кръг.
Под рамката на вратата бе Николай Михайлов, а Ивайло Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов и Матео Стаматов бяха пред него. Мартин Райнов и Тома Даске действаха пред тях, а Здравко Димитров, Мохамед Насиру и Андриан Краев трябваше да помагат на Найджъл Робърта.
Двубоят бе на ниски обороти от през първата част. "Зелените" имаха предимство и владееха играта, но трудно стигаха до положения. "Сините" пък бяха прибрани и опитваха да контраатакуват рядко, тъй като не успяваха да задържат дълго време топката.
Домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Насиру в 15-ата минута, но Волен Чинков даде знак играта да продължи. Малко по-късно Краев и Са удариха лошо главите си и трябваше лекарските екипи да се намесват. Халфът на "сините" дори се върна на терена с превързана глава.
Първото чисто положение бе в 33-ата минута. Десният защитник Икоко проби през двама бранители, след което намери Ману, който майсторски се освободи от колебливия Атанасов и стреля силно покрай гредата на Михайлов.
Гостите отвърнаха с бърза контраатака в 40-ата минута. Райнов хубаво изведе Робърта, който преодоля Терзиев и стреля с левия крак, но топката мина встрани от лявата греда на Илиев.

В 42-ата минута вратарят на Левски изби в корнер удар отдалеч на Митков.
Малко преди да се влезе в последната минута на първата част Михайлов спаси Левски. Каули проби отляво, Атанасов пък вместо да изчисти подаде на Ману, който стреля мигновено от 10 метра. Стражът показа отличен рефлекс и изби с една ръка. Топката остана пред него, като Стаматов опита да избие, но кълбото рикошира в Найденов и капитанът пак трябваше да се намесва.
Буквално в последната секунда на първата част Краев с майсторско подаване изведе Здравко Димитров сам срещу Илиев, но реферите сбъркаха и вдигнаха в засада. Младежкият национал тръгна сам срещу вратаря на "орлите" от центъра, но асистентът Димитър Стоилов направи детинска грешка и вдигна флага. Засада обаче нямаше, тъй като крилото на "сините" тръгна зад централната линия.

Втората част започна с добра атака на "сините", но Краев се забави с последното подаване. Бранителят Са обаче явно имаше проблеми с главата след сблъсъка преди почивката и бе заменен още в 48-ата минута. На негово място влезе Вердон.

Късметът бе със столичани в 54-ата минута, когато Жоржиньо центрира, а Митков с хубав плонж нанесе опасен удар с глава, но топката излезе на сантиметри от от вратата. Текпетей и Доминик Янков влязоха в 63-ата минута. Те замениха Ману и Жоржиньо.
Още с влизането си талантът на "орлите" се размина с гол. В 66-ата минута Недялков проби отляво и върна към връхлитащия Янков, който стреля от 6-7 метра, но Ники Михайлов отново спаси. При добавката Сантана стреля високо над гредата.

В 70-ата минута Михайлов излезе извън наказателното поле и на шпагат изби топката пред Текпетей. Домакините започнаха да стават все по-опасни в атака.
Пет минути по-късно Митков също пропусна отлична възможност. Нападателят бе оставен непокрит и стреля силно, но топката облиза дясната греда на "сините" и излезе в аут.
Най-добрият от гостите Андриан Краев проби през центъра и подаде към Насиру, който пое топката и центрира към Робърта на задната греда, но Терзиев го изпревари и изби в корнер. Това се случи в 80-ата минута.
180 секунди по-късно Лудогорец поведе след колективна грешка на гостите. Точен беше Каули с глава, след като засече центриране на Текпетей. Преди това обаче Здравко Димитров не разчете близо 40-метрово подаване, след което Найденов се наведе при опита да изчисти центрирането и се размина с топката, а Каули с глава се разписа.

Това бе второто попадение на крилото през тази кампания. Стивън Петков и Мартин Петков влязоха, но Янков пропусна да удвои и резултатът остана 1:0.
Така Лудогорец продължава да мачка Левски в първенството десета поредна година. Това бе 30-и двубой между двата тима в елита, като успехът е 20-и за шампионите. "Сините", които имат едва четири победи срещу "зелените", не познават вкуса на успеха от 2016 година.
Трудната серия за Левски продължава другата седмица на "Герена", където пристига другият лидер Локо (Пд), а след паузата са мачовете с ЦСКА-София и Берое.
Шампионите пък си поеха глътка самочувствие и посрещат Тотнъм след няколко дни, след което през уикенда ще гостуват в столицата на ЦСКА 1948.

efbet Лига, 11-и кръг:

ЛУДОГОРЕЦ - ЛЕВСКИ 1:0
1:0 Каули (83)

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): Пламен Илиев; Джордан Икоко, Георги Терзиев, Са, Антон Недялков; Сантана, Ману, Жоржиньо, Светослав Дяков, Каули, Димитър Митков
Старши треньор: С. Генчев
ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Николай Михайлов; Ивайло Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов, Матео Стаматов; Тома Даске, Мартин Райнов; Насиру Мохамед, Андриан Краев, Здравко Димитров; Найджъл Робърта

Оливие Вердон Оливие Вердон24
89' Андриан Краев  Андриан Краевизлиза
Мартин Петков  Мартин Петковвлиза
Насиру Мохамед  Насиру Мохамедизлиза
Стивън Петков  Стивън Петковвлиза
Светослав Дяковжълт картон Светослав Дяков  86'
85' Найджъл Робърта  Найджъл Робъртажълт картон
Жосуе Сажълт картон Жосуе Са  41'
34' Мартин Райнов  Мартин Райновжълт картон